Dieťa nechce chodiť do škôlky. Čo s tým?

Máte pocit, že vášmu dieťaťu nástup do materskej školy príliš nesedí? Možno nie je na takúto zmenu ešte zrelé.

Ako riešiť problémy s adaptáciou v škôlke? Odpovedá detská psychologička PhDr. Tamara Cenková.

Skôr ako dajú rodičia svojho potomka na celý deň do škôlky, mali by tam s ním chodiť na dopoludnie, aby dieťa získalo istotu a postupne sa osmelilo.

Mamičky sa pýtajú: ako dlho? Tu neexistuje žiadny návod, záleží na ich ratolesti. Sú deti, ktoré prídu do škôlky a cítia sa tam od začiatku v pohode. No úzkostným, citlivým deťom, ktoré na matke visia a vyrastajú v dosť uzavretej rodine, môže trvať dlhšie, kým si na zmenu zvyknú (neznáme prostredie, cudzie deti a učiteľky). Každé dieťa je iné, takže aj adaptačné obdobie v škôlke prežíva inak.

Krízová situácia: Narodil sa súrodenec

Keď sa v rodine narodí bábätko práve v čase, keď má ísť trojročné dieťa do škôlky, nástup radšej odložme.

Ak však dieťa už napríklad pol roka navštevuje škôlku a narodí sa mu súrodenec, môže sa stať, že začne žiarliť, že „ten malý“ môže byť s mamičkou doma, a tak sa spustí lavína problémov. Aby nevznikla súrodenecká rivalita, odporúčame dieťa zo škôlky stiahnuť a do štyroch rokov ho nechať doma.

Ako zistíme, že je dieťa zrelé do škôlky?

Niektoré dieťa cestou do škôlky plače a ešte pri prezliekaní v šatni posmrkáva. Len čo však pani učiteľka otvorí dvere, je po plači a na mamu si ani nespomenie. Také malé divadielko.

Keď dieťa neprestáva plakať ani pri odovzdávaní učiteľke, mali by sa rodičia informovať, čo sa deje po ich odchode. Ak sa dieťa, ktoré už malo hygienické návyky, začne v škôlke znovu pocikávať alebo sa stiahne a nehrá sa s ostatnými deťmi, nie je na škôlku zrelé.

Môže sa stať, že dieťa po nástupe do škôlky začne „utekať do choroby“, len aby mohlo byť doma. To je ďalší signál jeho nezrelosti.

Signály, ktoré naznačujú, že dieťa nie je na škôlku zrelé:

 • časté choroby
 • pomočovanie
 • desivé sny
 • strachy
 • úzkosti
 • bolesti brucha
 • vracanie
 • hnačky

Ako problémom s adaptáciou v škôlke predchádzať?

 • Matka by mala s dieťaťom odmalička navštevovať materské centrum, aby si zvykalo na kolektív.
 • Rodičia by mali svojho potomka približne pol roka nechávať prespať u starých rodičov, tety… mal by ho strážiť niekto iný.
 • Keď ide dieťa do škôlky, mala by mu mamička vysvetliť, že pracuje. Pri nákupe potom môže dieťaťu povedať: „Toto si môžeme kúpiť, pretože chodím do práce a zarábam peniažky.“
 • Ak je to pre rodinu reálne, mali by deti ísť do škôlky až po skončení materskej dovolenky, teda v štyroch rokoch. Vývojový skok medzi tretím a štvrtým rokom dieťaťa je veľmi výrazný. Štvorročné deti sú už oveľa samostatnejšie, lepšie sa bez mamy zaobídu.??? (v cesku je stvorrocna MD, u nas len trojorocna…)

Čo robiť, ak dieťa adaptáciu nezvládne?

Rodičia by v žiadnom prípade nemali nástup svojho dieťaťa do materskej školy siliť, pretože to môže dieťaťu spôsobiť veľkú traumu. Poznám desať-dvanásťročné deti, ktoré sa pomočujú, pretože sa začali pocikávať, keď išli do škôlky a neboli zrelé. Ak si neviete dať s náročnou situáciou rady, navštívte pedagogicko-psychologickú poradňu.

15.9.2010 1:03| autor: Monika Langrová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist