Prvá jazda na bicykli – na čo si dať pozor?

Prvá jazda na bicykli je pre vaše dieťa prelomový bod. Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, v živote dieťaťa ide o veľkú udalosť.

prvni_jizda_na_kole-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Začne sa to motorkami, odrážadlami a onedlho vaša ratolesť zatúži po plnohodnotnom bicykli, ktorý majú jeho starší vrstovníci. Kedy je na bicykel správny čas a ako dieťa na jeho prvú jazdu pripraviť?

Nezúfajte, v nasledujúcom článku sa dozviete všetko potrebné na to, aby vaše dieťa mohlo čo najskôr vyjsť do parku alebo na ihrisko.

V AKOM VEKU ZAČAŤ?

O tejto otázke sa vedie mnoho diskusií. Niektoré deti na bicykel sadnú v troch rokoch, iné trebárs až v piatich. Ani jedna z možností nie je zlá. Každé dieťa je iné, inak sa vyvíja, má iné prednosti a je úplne v poriadku, že prvá jazda na bicykli nie je vekovo nijako viazaná.

Naša prvá rada teda znie – netlačiť na pílu. Keď sa dieťaťu jazda na bicykli nebude dlho dariť, nestrácajte nervy a trpezlivosť, naopak, snažte sa ho podporovať. Docielite tým, že sa nevzdá a bude mať bojovnejšiu povahu.

TRÉNUJTE ROVNOVÁHU

Hlavné však je začať deti učiť určitej rovnováhe, ktorú by malo mať každé dieťa, inak preň jazda na bicykli bude hotový horor. Rovnováha a balans sú skrátka základ.

S tréningom môžete pokojne začať na detských motorkách alebo autíčkach. Na nich sa deti naučia, ako sa správne odrážať. Keď to budete mať v malíčku, posuňte sa na ďalšiu úroveň.

Postupne skúste zaradiť odrážadlo, teda bicykel bez šliapadiel. Deti budú mať pocit, že majú plnohodnotný bicykel, a navyše sa naučia ešte viac balansovať. Tiež sa naučia správne manipulovať s riadidlami, čo sa im hodí.

Potom skúste prejsť na bicykel s kolieskami. To už je takmer plnohodnotný bicykel, kde len vyčkávate na moment, keď odmontujete zadné kolieska.

Čítajte ďalej:

NAUČTE DETI TRPEZLIVOSTI

Keď už konečne nastane ten osudový deň a dieťa si sadne na prvý bicykel, obrňte sa trpezlivosťou nielen pre seba, ale aj svoju ratolesť. Ani jej sa jazda na prvýkrát zrejme nevydarí, bude ju čakať množstvo pádov a neúspechov.

Táto fáza je pre vášho potomka veľmi dôležitá, hoci sa to možno na prvý pohľad nezdá. Je to prvýkrát, čo sa skutočne snaží vedome niečo dosiahnuť.

V tejto fáze musíte byť zvlášť opatrní. Snažte sa svoje dieťa ustavične povzbudzovať, hoci bicyklom tresne o zem, skúste ho prehovoriť, nech to skúsi znovu.

KRIK NECHAJTE BOKOM

Hoci z ustavičných pádov a neúspechov budete podráždení aj vy, skúste to nedávať príliš najavo. Vaše emócie sa prenesú na dieťa a mohlo by ho to poznamenať do budúcnosti. Keď vzdá aj jazdu na bicykli, čo si počne neskôr, keď sa mu niečo nepodarí?

Krik je teda v tejto chvíli viac než nevhodný. Dieťaťu znížite sebavedomie a bude mať pocit neschopnosti. Máte naň najväčší vplyv, a tak sa ho snažte efektívne využiť.

ÚSPECH PATRIČNE OSLÁVTE

Ak dodržíte všetky predošlé rady, úspech na seba nenechá dlho čakať. Vaše dieťa bude bicyklovať bez najmenších ťažkostí. Tento úspech sa nebojte naplno osláviť, veď vašu ratolesť to stálo množstvo práce a úsilia.

Na bicykli môžete zájsť napríklad do cukrárne na dobrú zmrzlinu alebo navštíviť zábavný park.

 

25.1.2024 5:52| autor: Terezie Gáborová
Viac o téme: detidieťa

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist