Ako sa pripraviť na škôlku

Hovoríte si, pripraviť sa na písomku, na testy z autoškoly, športové súťaže… ale pripraviť sa na škôlku? Nebojte sa – nemusíte kupovať a čítať drahé knihy ani navštevovať špeciálne kurzy či sa s dieťaťom bifľovať nejaké poučky. Je to oveľa jednoduchšie. Keď si prečítate nasledujúce riadky, väčšina z vás si povie: „Ale to predsa robím!“

Dieťa poznáte najlepšie

Keď niekedy rodičia v poradni žasnú, ako som ich dieťa odhadla, čo všetko som sa o ňom dozvedela za hodinu alebo dve, upozorním ich na to, že vlastne len potvrdzujem to, čo už oni vedia. Rodičia predsa poznajú svoje dieťa najlepšie. Vedia, čo ho rozplače alebo, naopak, rozveselí, z čoho má strach či radosť. Vedia to preto, lebo ho majú radi. Vedie ich k tomu cit.

Mamička trojročného dieťaťa teda vie, ako asi dieťa reaguje na svojich vrstovníkov. Prirodzene si to môže vyskúšať pri návšteve kamarátky, ktorá má približne rovnako staré dieťa. Vie, ako dieťa reaguje na zmenu, keď má spať napríklad cez víkend u babičky, určite podporuje jeho snahu o ďalšiu samostatnosť, napríklad pri obliekaní – hoci len preto, aby sa večer mohli pochváliť ockovi – a podobne. Ak je dieťa z domu zvyknuté riadiť sa nejakými zmysluplnými pravidlami, ľahšie prijíma pravidlá nové, ktoré platia pre život v kolektíve.

Tri úskalia pre deti

Tu sú tri najčastejšie oblasti, ktoré môžu (ale nemusia) nástup do škôlky skomplikovať.

1. Patrí sem sebaobsluha, kam zahŕňame to, že dieťa zvláda „komunikáciu“ s WC a vie sa obliecť. S pomocou sa počíta, ale predstavte si triedu s dvadsiatimi piatimi deťmi chystajúcimi sa v zime na vychádzku. Myslím, že veľa učiteliek spomína na časy, keď v rámci civilnej služby boli neoceniteľnou pomocou ochotní mladíci. Sama som to zažila a bolo úžasné, ako tento mužský prvok priniesol do šatní smiech a určite obohatil aj chlapcov.

2. Ďalšou oblasťou je jedlo. Rodič by sa mal dopredu informovať, ako sa v škôlke varí, aby nedošlo k absurdnej situácii, keď sa trojročný drobček zvyknutý na bežné stredoeurópske jedlá zo dňa na deň musí vyrovnať s kapustovým šalátom namiesto polievky a so sójovými kockami namiesto mäsa. Aj to sa môže stať. Inak sa stravovania v škôlke nemusíte báť. Jedlo láka už vzhľadom, dieťa dostane na tanier toľko, koľko zje, môže si pridať, nie je stresované povinným dojedaním, rešpektuje sa aj to, keď nejaké jedlo vyslovene neje. Navyše sa dá všetko prekonzultovať s pedagógmi.

3. Posledné úskalie môže nastať pri popoludňajšom odpočinku. Vari všetci rodičia a prarodičia u nás poznajú termín „ísť po obede“, ktorý pre dieťa znamená, že sa po obede nemusí prezliecť do pyžama a zaľahnúť na pripravené lôžko. Samozrejme, aj v tom sa deti odlišujú. Sú prváčikovia, ktorí po príchode zo školy ochotne zaspia, aj trojročné deti, o ktorých rodičia pri úvodnom rozhovore v poradni tvrdia, že už najmenej trištvrte roka nechodia po obede spať. Aj tu treba zvoliť vhodnú formu odpočinku. Pokojná pani učiteľka vie rozprávaním alebo rozprávkou upokojiť aj najväčších neposedníkov. Často sa na upokojenie osvedčil dotyk namiesto napomenutia. V škôlkach to funguje aj dnes a väčšinou úspešne. Dieťa nenútia zaspať, môže odísť na toaletu, rešpektujú aj jeho nepokoj, ak neruší ostatných.

Čítajte tiež:

Tri zásady pre rodičov

Ak ste sa dočítali až sem, prečítajte si ešte tri odporučenia, ktoré vášmu dieťaťu aj vám uľahčia tú veľkú zmenu, na ktorú sa pripravujete.

1. V žiadnom prípade svoje dieťa nepripravte o istotu, ktorú čerpá zo vzťahu v rodine. Nestrašte ho hlúpymi vetami typu: „Keď budeš hnevať, tak po teba neprídem!“ Naopak, dieťaťu musí byť úplne jasné, že ho zo škôlky vždy vyzdvihnete. Istotu podporíte zrozumiteľnou dohodou, napr. „po obede“, až sa vyspinkáš, dnes príde babička a pod.

2. Z prvej zásady vyplýva druhá. Nikdy dieťaťu neklamte. To platí kategoricky všade vo výchove. Tu mám na mysli „praktiky“, ktoré môže niekto uplatňovať v dobrej viere. Napríklad, že dieťaťu poviete, že s ním idete k babičke, a potom ho strčíte nič netušiacej pani učiteľke.

3. Spolupracujte s pedagogičkami. Prevažná väčšina z nich je ústretová a komunikáciu s rodičmi vítajú. Nebojte sa konzultovať s nimi svoje obavy. V komunikácii sú mnohokrát tie najväčšie rezervy, skúste ich využiť v prospech svojho dieťaťa. Do materskej školy bude chodiť ešte ďalšie roky a nezabudnite ani na to, že materská škola pripravuje dieťa na školu.

8.8.2016 1:19| autor: Anna Krontorádová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist