Uvažujete o škôlke? Nezabudnite na zápis!

Rodičovská dovolenka sa vám pomaly kráti a je čas uvažovať nad tým, čo s drobcom po jej skončení. Detí je veľa a škôlok málo, teda minimálne tých štátnych. Ak bývate v niektorom z väčších slovenských miest, nie je to pre vás žiadnou novinkou.

Kedy sa konajú zápisy do škôlky?

Každá materská škola si presný termín zápisov určí sama. Toto rozhodnutie je na zriaďovateľovi. Spravidla to ale býva medzi 15. februárom a 15. marcom.

Väčšina škôlok robí zápis dvojdňový, ale do niektorých môžete nosiť prihlášku počas dlhšieho obdobia. Odporúčame si do škôlky zatelefonovať alebo pravidelne sledovať jej internetovú stránku či nástenku.

Od akého veku dieťaťa môžem podať prihlášku?

Škôlky väčšinou prijímajú deti medzi 3. a 6. rokom. Ak teda vaše dieťa v aktuálnom kalendárnom roku dovŕši 3 roky, môžete požiadať o jeho prijatie. Niektoré škôlky sú ochotné prijať aj menšie deti.

Závisí to od ich kapacitných možností a od toho, ako je pripravené samotné dieťa (či je odplienkované a zvláda základné sebaobslužné činnosti).

Čo potrebujem k zápisu?

Požiadavky samotných materských škôl sa môžu líšiť a je dobré si ich pred zápisom overiť. Nie všade budú po vás vyžadovať všetky uvedené doklady, no aby ste boli priprevené:

žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie do škôlky – tlačivo vám poskytne škôlky;

  • rodný list dieťaťa;
  • občiansky preukaz zákonného zástupcu;
  • potvrdenie lekára o spôsobilosti dieťaťa navštevovať škôlku – je súčasťou žiadosti o prijatie;
  • kópiu kartičky poistenca;
  • pri deťoch so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami aj vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.

Kedy bude môcť moje dieťa nastúpiť?

Do 30 dní od podania žiadosti vám príde písomné rozhodnutie o prijatí či neprijatí vášho dieťaťa. Hoci do škôlky sa dá nastúpiť počas celého roku, miesta sa väčšinou uvoľnia až od septembra, nástupom predškolákov do školy.
Ak máte individuálne požiadavky, musíte ich prekonzultovať s riaditeľom príslušnej škôlky.

Môže škôlka prijímať niektoré deti prednostne?

Škôlka má právo určiť si kritériá prednostného prijatia. Vzhľadom k nedostatočným kapacitným možnostiam to aj veľa škôlok využíva. Ak ste doma na materskej dovolenke s druhým dieťaťom, vaše šance na prijatie dieťaťa sa ešte zmenšujú.

Najčastejšie sú prednostne prijímané tieto deti:

  • Deti, ktoré dovŕšili piaty rok života.
  • Deti s odloženou alebo dodatočne odloženou povinnou školskou dochádzkou.
  • Deti, ktorých súrodenci už príslušnú škôlku navštevujú.
  • Deti, ktorých rodičia majú trvalé bydlisko v príslušnej mestskej časti (obci).

Vstup dieťaťa do škôlky je veľkým krokom nielen v jeho živote, ale aj v živote jeho rodičov.

Isto sa vám zdá, že je to len chvíľka, čo ste si svoj malý uzlík šťastia priniesli z pôrodnice domov a už je to tu. Máte doma škôlkara. Veríme, že touto zmenou prejdete bez problémov a budete sa spoločne tešiť z nových zážitkov, ktoré prinesie.

5.2.2013 7:32| autor: Eva Ondrášeková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist