Nespokojnosť s jedálnym lístkom v škôlke

OTÁZKA TÝŽDŇA Doma sa snažíme stravovať zdravo (nakupujem prevažne biopotraviny), ibaže s nástupom do škôlky začala dcéra nad niektorými jedlami „ohŕňať nos“. Na desiatu okrem iného dostávajú napríklad kupovaný perník (taký ten plnený marmeládou a celý obalený čokoládou). Pre malé deti sa mi nezdá vhodné ani jedlo typu hrachovej kaše s párkom alebo sladké kysnuté knedličky. Môžete mi, prosím, odpovedať, či sa škôlky riadia nejakými stravovacími predpismi, podľa ktorých by mali zostavovať jedálny lístok pre deti? Nechcem v škôlke robiť „revolúciu“, ale skutočne mám pocit, že keď sa toľko hovorí o obezite u detí a nezdravom stravovaní, mali by na to myslieť predovšetkým škôlky a školy, kde deti trávia väčšinu času.

Odpovedá MUDr. Martin Gregora, detský pediater a spolupracovník Babywebu:

To, čo trápi vás, trápi aj ďalšie matky. Jedálne lístky v školách a škôlkach sú, bohužiaľ, prevažne orientované na tradičné jedlá a nové trendy prenikajú do týchto zariadení pomaly. Odporúčania, podľa ktorých sa jedálne lístky zostavujú, iba všeobecne naznačujú, koľko bielkovín, mäsa, zeleniny, ovocia a podobne by mal jedálny lístok obsahovať. Na obranu kuchárok treba tiež povedať, že si musia vystačiť s obmedzeným rozpočtom, pretože nie každý rodič by si rád za jedlo pre dieťa priplatil a, bohužiaľ, cenová politika v potravinárstve kvalitné potraviny znevýhodňuje.

Ďalší problém je, že niektoré cenovo dostupné a zdravé potraviny, ako sú napríklad strukoviny, väčšina detí neje, pretože na ne nie sú z domu zvyknuté. A čo si budeme nahovárať, nezdravé jedlá bývajú chutné a deti ich rady uprednostnia. Správna cesta pre mňa spočíva v zmene jedálnych návykov samotných rodín, tak aby väčšina detí aj rodičov vyžadovala iné typy jedálnych lístkov, pretože si na zdravé jedlá zvykli doma.

Čo presne by mali deti v škôlke jesť, určuje tzv. Spotrebný kôš potravín – norma, ktorú nájdete vo vyhláške o školskom stravovaní č. 330/2009 Z. z. v platnom znení.

Na Babywebe nájdete odpovede aj na iné otázky týždňa:

Dcérka sa bije
Kedy začne rozprávať?
Môj syn odmieta mäso

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist