Riaditeľky škôlok sú rozpačité

Je rozumné zriaďovať susedské škôlky vedené laikmi?

Odpovedajú riaditeľky materských škôl.

Lucie Štěpánková, riaditeľka MŠ Pod Špilberkem, Brno-mesto
Miniškôlky pokladám za mimoriadnu a len rámcovú náhradu škôlok bežných. Nebudú totiž spĺňať požiadavky na vzdelávací program materských škôl. MŠ totiž nie je na stráženie detí, jej cieľom je vzdelávanie. Predškolský vek je významným obdobím z hľadiska vývoja dieťaťa. Môže sa v ňom urobiť mnoho dobrého, ale aj zlého. Škôlky sú určitou garanciou, hoci tiež nie sú vždy úplne perfektné. Miniškôlky sú východisko z núdze.

Vladimíra Jarešová, riaditeľka MŠ Národní 37, Praha-Staré Mesto
Verím, že vychovávatelia aj v týchto plánovaných miniškôlkach budú musieť mať určitú kvalifikáciu. Nemôžu ich viesť nevzdelanci bez vzťahu k dieťaťu. Kvalita škôlky je v tíme, ktorý tam je. Dnes už rodičia zisťujú, že výučba angličtiny nie je to najdôležitejšie. Štátne škôlky sú kvalitné a deti zo súkromných škôlok sa k nám vracajú. Do škôlky na druhej strane nemôže ísť dieťa mladšie ako tri roky, a to je problém. Trojročné dieťa musí spĺňať nejaký štandard sociálnych návykov. Plienky a cumlíky do škôlky nepatria. Dnešní tridsiatnici si plnili sny a rodinu plánovali – sú to dobrí rodičia. Bohužiaľ však nemajú čas, musia chodiť do práce – a o deti sa potom v kolektívnych zariadeniach stará štát. Budovy škôlok boli rozpredané, teraz nám chýbajú. Nie je iné riešenie, hlavne na sídliskách a v prípadoch, keď sú rodičia nútení vrátiť sa do práce.

Daniela Pobočková, riaditeľka MŠ Terronská 20, Praha-Bubeneč
Absolútne s návrhom nesúhlasím. Kamarátky si môžu navzájom strážiť deti, ale nemalo by to byť štátne. Ďalšia kvalifikácia je pre pedagógov nutnosť. Na stráženie detí je lepšie zaistiť si agentúru, ktorá spĺňa nejaké normy. V škôlke ide o bezpečnosť, hygienu, profesionalitu. Dieťa sa v tomto veku rozvíja najviac. Môže sa stať, že sa tam objaví množstvo nepovolaných ľudí…

Alena Hruzíková, riaditeľka MŠ Dvouletky 8, Praha-Strašnice
Miniškôlky? Prečo nie, ale treba kvalifikáciu. Ani súkromné škôlky mnohokrát nie sú na štátnej úrovni. Miniškôlky budú mať skôr charakter stráženia a určite na nich niečo je. Mal by tam však byť dozor psychológa. Malý počet detí na jednu strážiacu osobu je dobrý, lebo sa im dostane viac pozornosti. Zmiešaný vek detí v skupine je tiež dobrá vec. U nás sa rodičia môžu rozhodnúť, či dajú dieťa do triedy vekovo zmiešanej, alebo jednotnej. Čo sa týka kvalifikácie ľudí, ktorí povedú miniškôlky, dôležitejšie než vzdelanie je správna motivácia, musia to robiť radi. Musí sa to robiť srdcom a citom – ako v manželstve.

V rámci „prorodinného balíčka“ schválila vláda v ČR možnosť zriadenia tzv. susedských škôlok. Súčasný nedostatok miest v materských školách podľa Nečasovho balíčka „pre rodinu“ má čiastočne vyriešiť možnosť, aby sa rodičia detí mohli legálne starať aj o deti ďalších rodičov, a to za úplatu.

Autor: Bc. Magdalena Holancová

6.10.2010 10:26| autor: Magdalena Holancová
Viac o téme: dieťarodičiasny

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist