Udobrime sa ešte dnes

Hnev, trucovanie, neposlušnosť. Asi to všetci u svojich dobre poznáme. Čo s tým? Hlavne neodchádzať, nemlčať, netrestať.

Ako hovorili naše babičky: „Nad hnevom nemá zachádzať slnko.“ Áno, najmä u detí je veľmi dôležité urovnať konflikt ešte pred spaním. Zaspávať neuzmierený je bolestné a často sa to ani nepodarí. Vyriešiť konflikt znamená obnoviť lásku.

Namiesto bitky pohladenie

Pocitom typu – najradšej by som utiekol – čelíme najlepšie tým, že sa im postavíme s opačnou hodnotou: Zostanem a druhého objímem. Za „objatie“ môžeme považovať aj pohľad do očí, slovné objatie: „Mám ťa rada, aj keď sa mračíš…“

To však neznamená, že takéto správanie vítam alebo s ním súhlasím. Iba dávam najavo, že dieťa milujem aj s jeho chybami.

Telesné tresty?

Telesné tresty nepripadajú do úvahy. Vlastnej agresie sa treba vedome vyvarovať. Druhého môžeme chytiť za ruku, no nie ho udrieť. Niekedy môžeme pociťovať takú veľkú agresiu, že by sme najradšej utiekli. Namiesto toho je najlepšie dieťa objať a držať ho v náručí, kým sa hnev neprerodí v lásku. Ide to. Neveríte? Skúste to.

Čo robiť, keď dieťa v hneve kričí?

Sú situácie, keď dieťa kričí a hnevá sa natoľko, že ho nemôžete objať. Vtedy vzniká potreba dať mu priestor vykričať sa, ale nenechávať ho samo. A hneď ako to bude možné, objať ho a počkať – na upokojenie a lásku.

Čítajte tiež:

Ako byť dobrým rodičom?
Odlúčenie a emočné prejavy dieťaťa

Pozor na otca!

Rodič je „veľký“a dieťa „malé“. Také dodržiavanie systemických rolí* je dôležité pre vnútorné zdravie rodiny. Manželia sú na prvom mieste, deti až na druhom. Dieťa nemá byť na prvom mieste pred partnerom. Keď je totiž dieťa postavené tam, kde má byť dospelý – najmä otec –, otec často odchádza.

Rodič je pre dieťa spoľahlivý iba vtedy, keď je silný, objímajúci a dôsledný vo svojej láske. Lásku obnovujeme častým kontaktom. Takže aj keď občas príde nejaký spor, nestrácajte nadhľad a sebakontrolu. Bude sa vám nielen lepšie zaspávať…

(*)Rodina je systém, v ktorom panujú určité prírodné zákonitosti, ktorých narušenie je zdrojom problémov. Týmito zákonitosťami je myslené napríklad poradie príchodu členov do systému a jeho rešpektovanie. Na prvom mieste je manžel, na druhom dieťa, na treťom je ďalšie dieťa… Keď je dieťa stavané do roly, ktorá mu neprináleží, alebo je ignorovaný rozvedený rodič, pramení z toho disharmónia.

Zdroj: prednáška na kongrese Láska a pevné objatie

Na Babywebe tiež nájdete:

Keď dieťa stráži babička
Hľadanie hraníc a rodičovská dôslednosť
Ako zvládať rodičovstvo v pokoji a pohode

27.6.2011 8:29| autor: Magdalena Holancová
Viac o téme: detidieťaoteczdravie

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist