S batoľaťom do hôr – na čo si dať pozor?

Nadšenie a zároveň veľké obavy. Presne také pocity sa miesia v mamičkách, ktoré sa so svojimi batoľatami chystajú prvýkrát do hôr. Na čo si dať pozor?

rodina_zady_na_vylete-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Väčšina mamičiek dlhý čas váha, či so svojimi malými ratolesťami vyrazí niekam na dovolenku. Nakoniec ich však po niekoľkých rokoch premôže túžba niekam odísť. Väčšinou je jedno, kam, hlavne niekam preč od ustavičného domáceho kolotoča.

V týchto zimných mesiacoch je priam ideálny pokojný pobyt v horách. Ak ste však do hôr jazdili s partnerom ešte skôr, ako ste mali deti, verte, že teraz to bude úplne iné.

Na prvom mieste bude, pochopiteľne, váš malý uzlíček šťastia, ktorý cupká kamkoľvek, kde sa mu zapáči. Ako si užiť krásny pobyt v horách a zároveň ustrážiť svojho malého nezbedníka? To sa dozviete v nasledujúcom článku.

ZAČNITE UŽ NA CESTE

Azda každá mamička vie, že takmer každá cesta v aute s batoľaťom sa končí krikom. Deti vo veku do štyroch rokov sú skrátka veľmi aktívne a málokedy dokážu v pokoji obsedieť na jednom mieste. Môže sa teda stať, že už v aute vás prejdú myšlienky na pokojnú dovolenku.

Ideálne by pre vás bolo dieťa nejako efektívne zabaviť. Skúste vymeniť pohodlné sedadlo spolujazdca za sedadlo vzadu vedľa svojho dieťaťa. Môžete s ním počas cesty spievať pesničky, hrať hry alebo sa hrať s hračkami, ktoré ste si zabalili na cestu.

Ďalším variantom by mohol byť tablet alebo mobil, hoci niektorí rodičia sú k moderným technológiám skeptickí. Nechcú, aby sa od nich stali ich deti závislými.

Na druhej strane, batoľa si závislosť od telefónu nevybuduje pri jednej jazde v aute a sledovanie detských rozprávok nie je zasa až taký hriech. Navyše tým dosiahnete pokojnú jazdu a možno sa do rozprávky zapozeráte aj vy sama.

ČÍM VIAC ĽUDÍ, TÝM VÄČŠIE RIZIKO

Dosť tiež záleží na tom, akú destináciu si vyberiete. V zimnom období bude najskôr väčšina horských stredísk preplnená, no aj tak skúste popátrať po hoteli, v ktorom nebude príliš veľa ľudí. Čím menej ľudí je okolo, tým je menšia šanca, že sa medzi nimi dieťa stratí.

Ak sa vám to nepodarí, nič to, len budete musieť byť o niečo viac obozretní. Každý rodič vie, že stačí len malá chvíľka nepozornosti a dieťa sa razom stratí z dohľadu. Aj tomuto sa však môžete snažiť predísť.

Ak je vaše dieťa na dovolenke prvýkrát, skúste mu vysvetliť, že nesmie nikam samo. Samozrejmosťou je aj vodenie za ručičku. Ak je na to vaše dieťa zvyknuté aj z domáceho prostredia, o to lepšie.

Čítajte tiež:

ZIMNÉ RADOVÁNKY S MIEROU

Horský sneh je predsa len trochu iný než blatistý sneh v mestách. Preto je pochopiteľné, že váš drobček bude z horského snehu doslova nadšený a najradšej by sa v ňom váľal od rána do večera. V takom prípade však hrozí riziko nachladnutia, čo by váš horský pobyt poriadne znepríjemnilo.

Dbajte teda o to, aby ste vy aj váš potomok boli vždy dostatočne oblečení. Keď totiž dieťa uvidí, že ste nababušená aj vy s ockom, nebude proti čiapke a teplým rukaviciam toľko protestovať. Zrejme vás však nebude baviť celé dni sa len váľať v snehu, preto je dobré vymyslieť pre vášho drobčeka aj ďalšie aktivity, ktoré ho budú baviť.

VNESTE DO HOTELA DOMÁCU POHODU

Niekedy je zima na horách skutočne na nevydržanie a človek by nevyhnal ani psa. Každý z nás má občas deň, keď nemá náladu na žiadne aktivity. Dieťa však, bohužiaľ, tieto pocity s rodičmi nezdieľa, a preto je potrebné vedieť ho efektívne zabaviť aj v hotelovej izbe.

Odporúčame preto zbaliť so sebou do kufra na hory aj nejaké hry, ktoré vášho najmenšieho bavia. Môžu to byť vláčiky, bábiky, plyšáky a mnoho ďalšieho. Ak máte v hoteli k dispozícii detskú herňu, máte vyhraté.

Dieťa sa tam samo zabaví s ostatnými a vy si s partnerom môžete vychutnať aspoň pár chvíľ pokoja, počas ktorých si napríklad doprajete kávu alebo si dáte zákusok. Počítajte však s tým, že len čo to vaše dieťa uvidí, ihneď k vám pribehne a bude sa chcieť pridať.

Príliš veľa pokoja si možno tento rok v horách nevychutnáte, ale počítajte s tým, že o pár rokov bude z vášho drobčeka skvelý lyžiarsky parťák. Na každom detskom období niečo je a rodičia budú na všetky spomínať s láskou.

 

7.2.2024 4:31| autor: Terezie Gáborová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist