Pozor na letné i letmé známosti!

Horúce letné noci sú časom vášnivých lások, kratších či dlhších známostí, plážových inžinierov. Je dokázané, že toto obdobie je z roka najrizikovejšie z hľadiska neplánovaných i nechránených pohlavných stykov. Odhliadnuc od „letných suvenírov“ v podobe sexuálne prenosných chorôb sa takéto milovanie môže skončiť aj neželaným otehotnením.

Hormonálna antikoncepcia je jednoznačne najspoľahlivejšou antikoncepčnou metódou. Má však jednu veľkú nevýhodu, na rozdiel od prezervatívu nechráni pred sexuálne prenosnými ochoreniami, to je fakt. Lenže ani kondóm zďaleka nie je stopercentne spoľahlivý – nielenže ho možno roztrhnúť, ale napr. genitálny herpes sa prenáša dotykom ,,z kože na kožu“, teda aj v oblastiach, ktoré prezervatív nezakrýva. Navyše aj vírus HPV, ktorého onkogénne typy sú zodpovedné za vznik rakoviny krčka maternice (u mužov podstatne zriedkavejšej rakoviny penisu, konečníka) sa prenáša aj pri intímnom kontakte s kožou vonkajších pohlavných orgánov. Je teda nanajvýš vhodné zvážiť potrebnú ochranu aj striedanie intímnych partnerov. Po letmej letnej známosti môže totiž ostať dlhodobá a nie vždy najpríjemnejšia spomienka.

Sexuálne prenosné ochorenia
Ak ženu trápi výtok, mala by navštíviť gynekológa, muž urológa. Pohlavné ochorenia však liečia najmä dermatovenerológovia, špecialisti na ochorenia kože, slizníc a pohlavných orgánov. Medzi najčastejšie patria kvapavka, genitálne bradavice, chlamýdie, trichomoniáza, syfilis a HIV, za pohlavne prenášané ochorenie by sme však mohli považovať aj hepatitídu typu B či C, ktoré sú niekoľkonásobne nákazlivejšie ako AIDS a vedú ku cirhóze pečene. Sexuálne prenosným ochoreniam sa síce romanticky hovorí aj „choroby bohov lásky Afrodity a Erosa“, ale v skutočnosti ich priebeh a následky s romantikou veľa spoločného nemajú. Najviac sexuálne prenosných ochorení, najmä povinne hlásenej kvapavky a syfilisu, je podľa štatistík v Bratislavskom a Košickom kraji, a to najmä vo vekových kategóriách do 34 rokov.

Pre väčšinu týchto ochorení je výrazným príznakom výtok, svrbenie, pálenie v okolí pohlavných orgánov, rôzne nepríjemné pocity pri močení i pohlavnom styku, bolesti v podbrušku a podobne. Pravda je však aj to, že niektoré z týchto chorôb môžu prebiehať skryto, bez závažnejších symptómov, napríklad ľudia nakazení vírusom HIV nemusia 8 – 10 rokov pociťovať nijaké príznaky, zákerné sú aj chlamýdie, ktoré nemusia mať klinické prejavy infekcie, a pritom táto nákaza môže viesť až k neplodnosti. Aj syfilisu sa hovorí ,chameleón kožných chorôb“ pre jeho rôznorodé prejavy. Jeho prvotné štádiá možno pomerne ľahko prehliadnuť, najmä ak sa tzv. syfilitický vred, ktorý sa po čase zahojí aj sám bez liečby, nachádza na nedostupných, resp. neviditeľných miestach. Choroba však postupuje s katastrofálnymi následkami.

Keďže kvapavka, syfilis, chlamýdie i trichomoniáza sú ochorenia spôsobené baktériami, liečia sa s pomocou antibiotík podávaných buď cez ústa alebo vo forme injekcií. Vyliečenie z nákazy vírusom HIV stále nie je možné, aj keď moderné lieky vedia zabrániť ďalšiemu množeniu vírusu, ktorý nabúrava imunitu. Vo väčšine priemyselných krajín napríklad vďaka tomu, že medzi ľuďmi do veľkej miery opadol strach z AIDS a v porovnaní s 90. rokmi sa omnoho menej používajú prezervatívy, zaznamenali aj vysoký nárast donedávna zriedkavého syfilisu.

Spoľahlivá antikoncepcia
Keďže žijeme v ére tzv. plánovaného rodičovstva, na horúce letné noci je dobré vyzbrojiť sa aj dôveryhodnou poistkou proti neželanému otehotneniu. Je dobré vedieť, že na trhu jestvuje aj voľne dostupná, urgentná antikoncepcia v podobe jednej alebo dvoch tabletiek, ktoré je možné užiť v krízových situáciách, keď sa napríklad roztrhne prezervatív, po nečakane „bujarom“ večierku, zriedkavom sexe, znásilnení a podobne. Nepríjemné nežiaduce účinky spočívajú najmä v následných poruchách menštruačného cyklu, v dočasnej nevoľnosti či možných bolestiach v podbrušku, ale je to vždy lepšie jednorazové riešenie ako interrupčný zákrok.

Samozrejme, z hľadiska bezpečnej ochrany pred tehotnosťou je omnoho efektívnejšie pravidelné užívanie hormonálnej antikoncepcie, pri ktorej si dnes možno vybrať z kombinovaných i jednozložkových preparátov a navyše rozličných foriem – okrem klasických 21 alebo 28 tabletiek do mesiaca jestvujú aj depotné systémy postupne uvoľňujúce malé dávky hormónov v podobe náplasti, podkožnej tyčinky, vaginálneho krúžku či vnútromaternicového hormonálneho systému. Tie minimalizujú riziko zabudnutia každodenne užiť tabletku a každý z nich má svoje výhody i nevýhody.

V každom prípade – dnešné moderné gestagény poslednej generácie v antikoncepcii prinášajú ženám aj mnohé pozitívne účinky, ktoré s tými antikoncepčnými vôbec nesúvisia – možno nimi riešiť problém akné, mastnej pleti, vlasov, zvýšeného ochlpenia či nepríjemného predmenštruačného syndrómu. Okrem toho možno dnešnú modernú antikoncepciu užívať niekoľko mesiacov aj kontinuálne, bez prestávky, a tak si leto užiť pri vode bez nepríjemných obmedzení, ktoré so sebou prináša pravidelné mesačné krvácanie.

4 x o pohlavných chorobách

Môžem sa nakaziť v bazéne, na toalete?
Už samotný názov ,,sexuálne prenosné choroby“ hovorí o tom, že na nákazu je potrebný kontakt sexuálneho charakteru. Baktérie ani vírusy mimo ľudského tela dlho neprežívajú, v bazénoch skôr hrozí plesňová infekcia. Je však pravda, že k infekcii pohlavne prenášanými chlamýdiami môže dôjsť aj pri kontakte s kontaminovanými predmetmi, napr. uterákmi.

Je bozkávanie z hľadiska prenosu pohlavných chorôb nebezpečné?
Bozk na tvár človeka ohroziť nemusí, ale francúzsky bozk s človekom, ktorý má v ústach syfilitický vred, môže byť rizikový, najmä ak človek má v ústach ranky, resp. zapálené, krvácajúce ďasná. Rovnako je rizikové aj „jazýčkové“ bozkávanie s pacientom nakazeným HIV, hoci dokázaný prenos tohto ochorenia bozkom s otvorenými ústami je extrémne zriedkavý.

Môžem sa nakaziť aj po uštipnutí komára, ak predtým cical infikovanú krv?
Výskumy niečo podobné nepotvrdili ani v oblastiach s vysokým výskytom HIV v populácii, kde sa nachádza zároveň veľké množstvo hmyzu. Komár totiž do rany nevstrekne krv človeka, ktorého uštipol predtým, ale sliny s protizrážanlivou látkou. Slinami sa prenáša žltá zimnica alebo malária, nie však vírus HIV. Ten v tele komára dlho neprežíva, nenašiel sa ani vo výkaloch hmyzu.

Je pravda, že ženám hrozí väčšie riziko pohlavných chorôb?
Žena sa pri nechránenom pohlavnom styku častejšie nakazí napr. chlamýdiovou infekciou v porovnaní s mužom. Anatómia ženských pohlavných orgánov obmedzuje včasné odhalenie príznakov ochorenia, navyše ženy sú omnoho náchylnejšie na rôzne zápalové prejavy v malej panve, čo môže mať neskôr za následok poruchy plodnosti aj mimomaternicové tehotenstvá. Pretrvávanie nebezpečných druhov vírusov HPV v ich tele môže po čase viesť k rakovine krčka maternice.
Zdroj: Bianka Stuppacherová, Pravda.sk, MFdnes

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist