Ponechať očkovanie na vôľu rodičov?

Očkovanie proti pneumokokovej nákaze čaká na svoje uzákonenie. Ak sa tak stane, bude to prelomová udalosť – rodičia si o tom, či dieťa dajú zaočkovať, rozhodnú sami. Spýtali sme sa niekoľkých pediatrov, či by sa táto dobrovoľnosť mala týkať aj ďalších, dosiaľ povinných celoplošných očkovaní.

Všetkým osloveným odborníkom sme položili rovnaké otázky:

  1. Návrh plošného očkovania malých detí proti pneumokokovej nákaze prináša jednu novinku, a tou je, že sa rodičia môžu rozhodnúť, či chcú svoje dieťa proti chorobe dať zaočkovať, alebo nie. Ako sa pozeráte na názor, že by táto „dobrovoľnosť“ mala platiť aj v prípade iných plošných očkovaní?
  2. Stretávate sa v praxi s tým, že rodičia nechcú dať svoje dieťa zaočkovať (napríklad priamo v prípade čerstvo narodených detí) – že je to zbytočný zásah do jeho organizmu? Ako tieto prípady riešite?
  3. Čo všetko by rodičia mali zvážiť pri rozhodovaní, či dajú svoje dieťa zaočkovať proti pneumokokovej nákaze?
  4. Podľa čoho by sa rodičia mali riadiť, keď sa rozhodujú, či svojich potomkov dajú zaočkovať nejakou nadštandardnou vakcínou?

MUDr. Martin Gregora

  1. V prípade doposiaľ povinných očkovaní, hádam okrem tuberkulózy, by nebola dobrovoľnosť správnou voľbou. Úspech očkovania okrem iného závisí od miery zaočkovanosti populácie.
  2. Áno, stretávam. V ambulancii mám dokonca rodinu, ktorá nedala deti očkovať vôbec. Teraz ich dvanásťročný syn leží v nemocnici na infekčnom oddelení s ťažším priebehom čierneho kašľa. Pravda však je, že doposiaľ žiadnu chorobu, proti ktorej sa bežne očkuje, nedostal. Je to preto, že miera zaočkovanosti populácie je veľká a okrem čierneho kašľa, kde sú po 4-5 rokoch po očkovaní preukázateľne nízke hladiny protilátok, sa medzi deťmi žiadna z týchto chorôb nevyskytuje. Deti očkované proti čiernemu kašľu však majú oproti tomuto chlapcovi výhodu, pretože priebeh prípadnej choroby je oveľa ľahší. Rodičom, ktorí nechcú očkovať svoje deti, trpezlivo vysvetľujem, akému riziku ho vystavujú. Ak nechcú dať dieťa zaočkovať proti tuberkulóze v pôrodnici, môžu počkať do 6 týždňov veku. Odmietnutie očkovania proti zákerným chorobám, akou je čierny kašeľ, detská obrna, hemophilus a tak ďalej môže znamenať zbytočnú smrť alebo trvalú invaliditu vlastného dieťaťa.
  3. U zdravého dieťaťa, ktoré nie je v prvých dvoch rokoch v kontakte s deťmi v škôlke či so školopovinným dieťaťom, napríklad s prvým dieťaťom v rodine, je riziko pneumokokovej nákazy menšie. Mohli by sme tu uvažovať o vynechaní tejto vakcíny, ale aj tu určité riziko zostáva.
  4. Hlavne závažnosť ochorenia, proti ktorému sa očkuje, a frekvencia výskytu choroby.

MUDr. Tomáš Karhan

  1. Voliteľnosť pri očkovaní proti pneumokokom by som uvítal. Tiež by som ju preferoval pri očkovaní proti Hemofilii influenzae (teraz to však nie je možné ani technicky, pretože je „zamontované“ do hexavakcíny s ostatnými povinnými očkovaniami). Očkovanie proti hepatitíde B by som uvítal po 12. roku veku a nie v dojčenskom veku, tam je to neopodstatnené.
  2. Stretávam sa s tým pri očkovaní proti TBC – BCG vakcínou. Tú možno zo 4. dňa po narodení odložiť na neskôr, asi na 3. týždeň veku.
  3. Čo sa týka očkovania proti pneumokokovi, mali by rodičia zvážiť, či ich dieťa trpí konkrétnymi pneumokokovými infekciami tak často, aby malo na očkovanie skutočný dôvod.
  4. Často rozhoduje úzkosť rodičov a pocit, že deťom treba dať všetko, čo je k dispozícii. To je spravidla mylné. Pozri vakcíny proti meningokokom – ochorenie je výnimočné. Rozhodovanie je náročné pre laika, a svojím spôsobom aj pre skutočne zodpovedného detského lekára. Očkovanie proti chrípke u detí pediatri veľmi nepodporujú, ostatné je individuálne. Ďalšie očkovania je dobré prediskutovať s lekárom. To však závisí od jednotlivých postojov lekárov, spektrum názorov je veľmi široké.

MUDr. Lenka Smetanová

  1. Dobrovoľnosť v prípade plošných očkovaní nevidím ako zvláštne plus. Za správny krok považujem prístup zdravotných poisťovní, ktoré v rámci prevencie sčasti hradia „dobrovoľné“ vakcíny. Pri základnom   očkovacom kalendári by som v žiadnom prípade „dobrovoľnosť“ nezavádzala. Rodičia často nemajú potrebné informácie, v problematike sa neorientujú. Určitý štandard a ochranu dieťaťa očkovaním by mal prostredníctvom odborníkov garantovať dieťaťu štát, bez ohľadu na postoje rodičov.
  2. V prípade nadštandardných vakcín by rodič mal vždy konzultovať problém s pediatrom, ktorý má dieťa v dlhodobej starostlivosti.

Otázka pre MUDr. Jitku Škovránkovú z ambulancie očkovania Fakultnej nemocnice v Prahe-Motole

Je očkovanie záťažou pre nervový systém dieťaťa?

Očkovanie nezaťažuje centrálny nervový systém zdravých detí. U jedincov s poškodeným nervovým systémom alebo s neliečiteľným neurologickým ochorením sa niektoré očkovania odložia, kým sa choroba nestabilizuje, alebo sa nepodajú vôbec.

11.9.2010 4:17| autor: Monika Langrová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist