Počuje naše dieťa dobre?

Nekomunikuje vaše dieťa tak, ako má? Nereaguje na zvuky? Čo s tým? Poradíme vám.

Jane sa narodila Simonka v januári 2005. Bol to veľmi ťažký pôrod, po ktorom museli malú Simonku kriesiť. Jana sa nám zverila s následkami pôrodu. Simonka má už štyri roky:

Lekári mi tentoraz vysvetlili všetky riziká, ale povedali mi aj to, že môže byť úplne zdravá. Len nech ju pozorne sledujem a chodíme pravidelne k doktorovi. Keď už bolo jasné, že niečo nie je v poriadku, objednala nás naša doktorka na test, ktorý mal zistiť, či Simonka nie je hluchá.

Obavy sa, bohužiaľ, potvrdili, povedali nám, že naše dievčatko má len zvyšky sluchu. Bola som na to pripravená, takže taká rana to zas nebola. Brala som to ako hotovú vec a zakázala som si zrútiť sa. To by som dcérke príliš nepomohla. Simonke pridelili slúchadlo a ja som začala navštevovať kurz pre rodičov sluchovo postihnutých detí.

Simonku som vzala k logopédovi, kde som dostala podrobný návod, ako sa naučiť spolu komunikovať. Je to veľmi náročné, ale cvičíme každý deň a každý deň vidím, ako sa dcérka zlepšuje. Baví ju to a má záujem, to je veľmi dôležité.

Ako komunikovať s nepočujúcim dieťaťom?

Nepočujúci sú schopní naučiť sa komunikovať. Záleží na tom, ako a kedy dieťa sluch stratilo. Samozrejme, nikdy nedosiahnu takú komunikáciu ako počujúce deti. Sú napríklad ochudobnené o intonáciu, melódiu hlasu. I keď sa teda nepočujúci naučí odzerať, nikdy nedostane stopercentnú informáciu.

Existuje niekoľko druhov komunikácie pre nepočujúcich:

  • Slovenský znakový jazyk – plnohodnotný jazyk komunity nepočujúcich v SR, má vlastnú gramatiku, je vhodný pre deti, ktoré majú predrečovú hluchotu.
  • Znakovaná slovenčina – komunikačný systém, ktorý bol vytvorený počujúcimi ľuďmi, aby sa mohli dorozumieť s nepočujúcimi, má rovnakú gramatiku ako slovenský jazyk, ide vlastne o viditeľnú slovenčinu. Znakovanú slovenčinu používajú ľudia nedoslýchaví a nahluchlí, naučia sa ju odpočúvaním.
  • Prstová abeceda – používajú sa obe alebo len jedna ruka, každý znak znamená jedno písmeno, vhodná je pre všetky druhy sluchového postihnutia.
  • Odzeranie – zreteľná artikulácia slov, používať ho môžu ľudia, ktorí ovládajú slovenský jazyk, musia mať pre to nadanie, ktoré sa musí rozvíjať. Je veľmi náročné na pozornosť, človek a najmä dieťa to nevydrží veľmi dlho.

Najčastejšie príčiny straty sluchu:

  1. Genetická – v tomto prípade je sluchová porucha zdedená
  2. Choroba alebo nákaza – osýpky, meningitída, autoimunitná choroba, nosné mandle (ak nevymiznú do adolescencie, môžu pokračovať v raste a spôsobiť tak sluchovú poruchu a nosnú infekciu), HIV, chlamýdie (môžu spôsobiť sluchovú stratu u novorodencov, ktorí sa nakazili pri pôrode), alkoholizmus matky v tehotenstve (až u 64 % novorodencov), predčasný pôrod, syfilis (choroba sa prenesie na plod, asi tretina bábätiek sa narodí hluchá).
  3. Lieky – niektoré lieky môžu spôsobiť sluchové postihnutie, preto sa ich užívanie značne obmedzuje. Existujú aj lieky, ktoré sluch postihnú len na určitý čas, ako napríklad aspirín, niektoré diuretiká a niektoré antibiotiká.
  4. Fyzické traumy:
  • poškodené môže byť buď priamo ucho, alebo mozgové centrá, ktoré spracovávajú zvukové informácie
  • úraz hlavy môže spôsobiť sluchové postihnutie, a to buď len dočasne, alebo nastálo
  • vystavenie veľmi hlasnému zvuku

Kategórie sluchových porúch

Sluchové poruchy sa rozlišujú hlavne podľa toho, kedy dieťa sluch stratí. Či je to pred naučením reči alebo po naučení reči.

  • Predrečová hluchota – hluchota, ktorá vznikla pred narodením, alebo predtým, než sa dieťa naučí rozprávať. Je to pri liečbe veľká komplikácia, dieťa nevie prijímať hovorenú reč, pretože sa ju nikdy nenaučilo. Väčšina týchto porúch je spôsobená nákazou alebo traumou.
  • Porečová strata sluchu – pre túto sluchovú poruchu je typická postupná strata sluchu. Pomáhajú rôzne slúchadlá a to, že sa deti učia odzerať z pier. Musíme starostlivo sledovať, ako to dieťa psychicky znáša. Naraz sa ocitne v tichu, ktoré nepozná. Príčinou môže byť nákaza, trauma, lieky.

Implantáty, ktoré uľahčia život

U nás možno dostať dva implantáty, kochleárny a kmeňový, ktoré dieťaťu veľmi zjednodušia život, ak jeho sluchová porucha ich aplikáciu umožní.
Na prvý pohľad vyzerajú rovnako. Kochleárny implantát sa zavádza do ucha, presnejšie do časti, ktorá sa nazýva slimák. Kmeňový implantát sa zavádza priamo na mozgový kmeň. Oba implantáty uľahčujú počutie menej postihnutým deťom.

Sluchové postihnutie

Sluchovo postihnutý človek je na prvý pohľad rovnaký ako ostatní ľudia. Jeho hendikep mu však neumožňuje normálnu komunikáciu. Bez dostatočného tréningu môže byť okolitý svet pre neho veľmi nebezpečný.
Presný počet ľudí, ktorí trpia hluchotou, nie je na Slovensku známy. Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie však postihujú poruchy sluchu asi päť percent populácie, čiže na Slovensku by mohlo ísť asi o 270 000 ľudí.

9.10.2009 10:04| autor: Vendula Voborníková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist