Nosenie v šatke – áno či nie?

Pre dieťa v jeho najranejšom období je najdôležitejšia väzba na matku. Kvalita skorej komunikácie a istota jej prítomnosti je pre duševný vývoj smerodajná. Deťom sa nosenie na tele rodiča nesporne páči. A aké výhody to prináša rodičom?

Pozitívny prínos pre rodičov:

Mobilita a bezbariérovosť – matka sa cíti nezávislejšia, nie je odkázaná na pomoc okoloidúcich. Dostane sa takmer všade, kam potrebuje (úrady, obchody s úzkymi uličkami či so zákazom vstupu s kočíkom, na schody, do autobusu). Voľné ruky – s plačúcim dieťaťom v náručí nemôže žena urobiť všetku prácu, ktorú potrebuje. V šatke sa dieťa upokojí a práca potom ide od ruky. Ak dieťa už chodí, nemusí vláčiť kočík pre prípad, že by sa unavilo a chcelo spať.

Minimalizácia sociálnej izolácie – žena sa môže zapájať do spoločenského diania. V niektorých krajinách chodia matky po šestonedelí do zamestnania a svoju ratolesť si nosia v šatke so sebou. Jediným obmedzením je, že si musia nájsť čas vždy, keď dieťa potrebuje dojčiť alebo prebaliť.

Zotrvanie pri svojich koníčkoch – s bábätkom v šatke sa dajú podnikať pešie túry, výlety do prírody, navštevovať výstavy, galérie, cukrárne a mnohé ďalšie miesta, kde si mamička s bábätkom odpočinie. Hlavné pravidlo je nepreceniť svoje sily, aby sme neohrozili zdravie dieťaťa.

Nosenie v šatke má aj svoje negatíva:

Komplikácie z neznalosti správnej techniky zaväzovania – zaväzovanie musí byť dostatočne pevné, aby dieťa bolo čo najbližšie k ťažisku matky. Ak to tak nie je, ozvú sa bolesti chrbta a únava. Stráca sa aj istota, pretože matka cíti, že dieťatku sa nedarí najlepšie. Na nosenie dieťaťa v šatke si treba vybudovať potrebnú kondíciu – teda začať hneď a dieťa nosiť pravidelne. Matka si nemá kam odložiť veci, ktoré musí nosiť spolu s dieťaťom. Špecifiká ročných období
V lete sa matka i dieťa nadmerne potia a v zime sú nepríjemné prechody z vykúrených priestorov von do mrazu. V daždi a blate pri zaväzovaní vonku sa dá len ťažko šatku udržať v čistote.

Kam bez šatky

So šatkou radšej netreba chodiť tam, kde dieťa nie je kam odložiť, na obed do reštaurácie, do čitárne v knižnici, ku kaderníkovi a pod. V takých prípadoch je vhodnejšie použiť kočík.
Nosením sa rodičia učia dotýkať dieťaťa, hladiť ho a reagovať na každý jeho prejav. Koľko ľudí sa dnes nedokáže s priateľom, kamarátom, ba ani s rodičmi objať, pretože sa to nikde nenaučili? Šatka teda pomáha budovať citové vzťahy od najútlejšieho veku.

12.5.2009 11:48| autor: Kateřina Neubauerová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist