Najprv očkovanie a až potom materská škola

Tak znie nový zákon, ktorým sa budú riadiť všetci rodičia na Slovensku.

profimedia-0405171427-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Od januára 2020 prichádza do účinnosti nový zákon, ktorý je veľmi jasný a jeho znenie strpčí život všetkým zarytým odporcom očkovania. Hovorí totiž o tom, že do škôlok už budú zaradené iba deti s absolvovaním všetkých povinných očkovaní. S touto novinkou prišlo ministerstvo zdravotníctva. V niektorých krajinách je to už bežný postup a aj preto chce Slovensko zaviesť tento postup. No nielen preto. Hlavným cieľom je zabrániť šíreniu superinfekcií, ktoré sa v posledných rokoch na Slovensku rozšírili, ako sa napríklad u nás objavili minulý rok osýpky. Ministerstvo však v súčasnosti  bude musieť bojovať s rodičmi, ktorí nechcú takéto opatrenia akceptovať a sú stále proti akémukoľvek očkovaniu. Na Slovensku sa začínajú znova objavovať v dôsledku neočkovania staré choroby ako tuberkulóza, mumps či osýpky, ktoré tu počas dlhých rokov neboli tak veľmi rozšírené. Toto je najpodstatnejšia príčina, prečo má ministerstvo zdravotníctva a najmä lekári obavy, aby sa tieto vážne nákazy znova nevrátili.

Nezaočkované dieťa je hrozbou nielen pre seba, ale aj pre celý kolektív. V súčasnosti môže byť do predškolského zariadenia prijaté aj dieťa, ktoré neabsolvovalo povinné očkovanie, preto sa poslanci uzniesli na novom zákone, ktorý má chrániť všetky deti bez výnimky. Dieťa, ktoré vstupuje do kolektívu predškolského zariadenia, sa musí podrobiť povinnému pravidelnému očkovaniu zodpovedajúcemu veku dieťaťa podľa očkovacieho kalendára alebo má potvrdenie od ošetrujúceho lekára, že je proti nákaze imúnne alebo nemôže byť očkované pre trvalú kontraindikáciu. Jedine tieto dôvody budú akceptované v materských školách, inak nebudú deti prijaté do tohto zariadenia. Nezaočkované dieťa je hrozbou pre celý kolektív, treba brať do úvahy fakt, že sloboda nášho výberu a voľby neovplyvní iba nás, ale aj jeho rovesníkov v zariadení.

Podľa očkovacieho kalendára má dieťa do šesť rokov veku absolvovať očkovania proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, hepatitíde B, detskej obrne, hemofilovým nákazám, očkovanie  trojzložkovou MMR vakcínou, ktorá chráni deti proti osýpkam, mumpsu a ružienke.

Čítajte tiež:

Cieľom  ministerstva je prevencia nákazlivých ochorení. Záleží však na rodičoch, či dieťa dajú zaočkovať. No nezaočkované dieťa je hrozbou pre celý kolektív a po novom nebude prijaté do materskej školy. Táto zmena súvisí aj s tým, že čoraz viac rodičov nechce dať deti na Slovensku zaočkovať. Nezaočkované deti neprijímajú ani v susednom Rakúsku, ani vo Francúzsku, preto sa Slovensko uznieslo na tomto striktnejšom zákone. Podľa slov odborníkov a epidemiológov nezaočkované deti zneužívajú kolektívnu ochranu, ktorú tvoria zaočkované deti. Neočkované deti ohrozujú deti, ktoré si aj napriek očkovaniu nevytvorili ochrannú hladinu protilátok. Keďže v súčasnosti cestujeme do zahraničia veľmi často, aj do menej rozvinutých krajín, tak sú infekčné ochorenia stále prítomné a prenášame ich vzájomne medzi jednotlivými štátmi a následne medzi sebou.

V Česku tento zákon platí už dlho. České ministerstvo zdravotníctva predložilo zákon, kde je zakázaný vstup nezaočkovaným deťom starším ako tri roky do materských škôl. Na Slovensku odborníci preto teraz diskutujú o tomto probléme čoraz viac. Chcú dosiahnuť kolektívnu imunitu. Toto striktné nariadenie je pre rodičov veľmi citlivou témou. Je zrejmé, že „antiočkovací“ rodičia sa budú brániť proti takýmto  závažným zmenám. Treba si však uvedomiť, že očkovanie je veľmi dôležité a závažné. Rodičia by to nemali brať na ľahkú váhu. V súvislosti s rozšírenou nákazou osýpok na Slovensku ministerstvo reaguje pomocou tohto zákona.

Odborníci zdôrazňujú nevyhnutnosť zabezpečiť kolektívnu imunitu pred infekčnými ochoreniami. Je povinnosťou  lekárov a epidemiológov, aby neustále zdôrazňovali, že pokiaľ je pôvodca nákazy prítomný v populácii, riziko infekcie naďalej trvá a najlepšia ochrana je očkovanie. Ak sa niektorí rodičia predsa len rozhodnú nedať dieťa očkovať, budú musieť využiť iné alternatívy starostlivosti o dieťa a nie materskú školu, čo je veľmi náročné najmä časovo a finančne. Musia si zaobstarať opatrovateľku alebo iné zariadenie, či zostať pri ňom doma. Ako to bude s prijatím nezaočkovaného dieťaťa do školského zariadenia, zatiaľ nie je zrejmé. Zákon týkajúci sa prijatia nezaočkovaného dieťaťa do základnej školy zatiaľ nie je známy. Možno sa  to v nasledujúcich rokoch zmení.

Slovenská epidemiologická a vakcionologická spoločnosť plne podporuje povinnosť očkovania pred nástupom do predškolského zariadenia. Počet rodičov odmietajúcich očkovanie však stále vzrastá, čo predstavuje hrozbu pre všetkých.

 

11.10.2022 3:25| autor: Natalia Bosáková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist