Na varovanie detí môžu chcieť živnosť

Seniorom ubúda možností prilepšiť si opatrovaním dieťaťa na inzerát. Rodičia hľadajú profesionálov.

Pre hospodársku krízu ubúda pracovných príležitostí a na to doplácajú aj dôchodcovia. Ak si nevybavia živnosť, o jednu z možností prilepšiť si ich môže pripraviť aj zákon.

„Hľadám opatrovateľku k dieťaťu. Výhodou je živnosť.“ Inzeráty uprednostňujúce alebo rovno vyžadujúce živnostenský list na opatrovanie najmenších detí už nie sú ničím výnimočným. Rodičom sa to totiž oplatí viac, ako keby ich dieťa opatrovala jeho stará mama či spoľahlivá známa. Takúto zmenu rodinných preferencií si vyžiadal zákon o príspevku na starostlivosť o dieťa, ktorý vlani pripravilo ministerstvo práce. Pred neformálnou rodinnou starostlivosťou zvýhodnil jej inštitucionálnu formu.

Čo sa stalo
Od 1. januára platí, že pracujúci rodič, ktorého dieťa do troch rokov je v jasliach či škôlke, alebo sa oň stará profesionálna opatrovateľka, si môže nárokovať 158,67 eura (4 780 korún) mesačne. Ak však dieťa varuje jeho babka alebo suseda bez živnosti, príspevok je iba 39,67 eura (1195 korún).
Niektorým seniorom, ktorí doteraz opatrovali deti po známosti alebo na inzerát, to už obmedzilo možnosti prilepšiť si. „Mám problém zohnať si varovanie,“ tvrdí Helena, 58-ročná dôchodkyňa. Pani, ktorá dvadsať rokov pracovala v jasliach a na dôchodku si chce prilepšiť, hovorí, že rodičia uprednostňujú pred jej starostlivosťou najmä obecné jasle alebo škôlky. Kým ešte vlani v takomto prípade stratili nárok na rodičovský príspevok, dnes si môžu nárokovať rovnako vysoký príspevok na starostlivosť.

Babky-podnikateľky
Keď návrh zákona prerokúval parlament, opoziční poslanci ho ostro kritizovali. „Bude nový druh podnikania, babičky-podnikateľky,“ povedal jeden z nich, Július Brocka z KDH. Ministerka Viera Tomanová ani koaliční poslanci na tom nevideli nič zlé. Tomanová povedala, že sa vôbec nebráni tomu, aby starý rodič mal aj takúto možnosť zárobkovej činnosti. A poslankyňa Jana Vaľová zo Smeru dodala, že „ak niekto chce vychovávať deti profesionálne, tak potom si živnosť založí“. Ministerstvo trvá na svojom. „Zámerom príspevku nebolo a ani nie je umožniť starým rodičom ‚zarábať na starostlivosti o vlastné vnúčatá‘, ale nie je vylúčené ani to, aby založením živnosti a opatrovaním aj viacerých detí získali peniaze na prilepšenie,“ povedala Daniela Rodinová z mediálneho odboru.

Na živnosť sa nehrnú
Ešte tento rok môže pracujúci rodič dostávať rodičovský príspevok, ako si zvykol. Ak sa má kto postarať o jeho dieťa, z finančného hľadiska je to preňho lepšie. Tento príspevok mu totiž patrí v plnej výške aj vtedy, keď sa o dieťa stará babka či rodinná známa bez živnosti.
„Je to administratívne oveľa jednoduchšie, nič netreba dokladovať,“ hovorí Miloslava Kvasnicová z Únie materských centier. Už budúci rok si však nebude možné vybrať. Pracujúcemu rodičovi bude patriť príspevok na starostlivosť. Vo februári ho dostalo iba 79 rodičov. Ministerstvo však predpokladá ich postupný prírastok.
Pani Helena na otázku, či uvažovala o tom, že by si založila živnosť, odpovedala, že to nie je pre ňu. „Ja už nepotrebujem mať do činenia s úradmi.“
Zdroj: SME

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist