Mrazenie vajíčok

Pri porovnaní s postupmi mrazenia spermií alebo embryí, ktoré sú dlhodobo skúmané a používajú sa v širokom meradle, v tomto prípade ide o najmladšiu metódu. Je vhodná pred odstránením vaječníkov alebo rizikom odstránenia vaječníkov, pred chemoterapiou a rádioterapiou najmä v oblasti malej panvy. Dôvod na mrazenie vajíčok je predpoklad zhoršenia prirodzenej plodnosti u ženy v budúcnosti.

Ako to prebieha?

Nové vajíčka sa v tele ženy v priebehu života nevytvárajú, sú vo vaječníkoch od narodenia a vieme, že so stúpajúcim vekom ženy sa zvyšuje aj riziko poškodenia vajíčok a genetických chýb u potomka. Preto je najmä v Amerike jedným z trendov odobratie vajíčok v mladšom veku, ich uskladnenie a použitie v neskoršom veku ženy.

Postup je oveľa komplikovanejší ako pri mrazení spermií. Žena musí absolvovať klasický stimulačný protokol v rámci IVF, to znamená: je potrebné si aplikovať injekcie FSH, t. j. folikulostimulačného hormónu. Stimulácia trvá približne 2 týždne a potom sa pristupuje k odberu vajíčok. Odber sa vykonáva väčšinou v celkovej anestézii a v odobratej tekutine sa vyhľadávajú vajíčka, ktoré sa následne mrazia. U ženy sa zákrokom končí liečba a do niekoľkých dní dostane menzes. Je vhodné nemať v čase zákroku pohlavný styk.

V čase plánovaného tehotenstva a použitia vajíčok sa skontroluje sliznica v maternici, odoberú sa spermie partnera. Vajíčka sa rozmrazia a oplodňujú metódou ICSI. Následne po kultivácii vzniknutých embryí sa embryo prenáša do maternice.

Táto metóda má nižšiu úspešnosť ako iné metódy mrazenia a IVF. Neustálym výskumom sa zlepšujú šance na otehotnenie aj týmto spôsobom a stúpa aj počet narodených detí splodených po mrazení vajíčok.

12.5.2009 3:24| autor: Peter Krajkovič
Viac o téme: ženy

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist