domace_uloha_stari_rodicia_skola_istock_000003489759small-352x198.jpg

Módna vlna pre náročných rodičov sa volá Montessori

Škola

„Tak toto je dieťa vzdelávané v bežnej škole a toto je dieťa vzdelávané v Montessori!“ Nepripomína vám to niečo? Pral prací prostriedok skutočne tak výnimočne? Montessori sa tak často tvári a vyberá za školné peniaze zodpovedajúce tomu, ako vysoko...

Diskusia

1 komentář

    a
    aquakatka

    Dobrý deň, rada by som pripísala zopár poznámok k montessori škôlkam a školám. Pracujem s montessori pedagogikou už 10 rokov a je veľká pravda v článku – že montessori nie je „chránená značka“ a teda vo veľkej miere závisí čo si kto pod „montessori“ vysvetlí a prezentuje a využíva ďalej. V zahraničí existuje systém tzv certifikovaných škôlok, kde musia spĺňať rôzne kritéria a sú výborné pre orientáciu rodičov. U nás je to zatiaľ iba na pocite rodiča, či sa vie stotožniť s tým čo sa v škôlke robí. Takže je veľká pravda že nie všetko čo sa volá „montessori“ musí byť naozaj montessori.
    Čo by som trochu oponovala je otázka spoločnej práce, spolupráce detí, priestoru pre sociálne väzby a práce učiteľa.
    V dobrej montessori škôlke/škole majú deti priestor hrať sa spoločne, rovnako sa veľký priestor venuje spolupráci, komunikácii a riešeniu konfliktov – samozrejme spôsobom primeraným veku. V škôlke sú to tzv hry na niečo… . /na návštevu, ako riešiť keď mi niekto robí zle…/, veľmi veľa sa venuje komunikácii – deti by mali z montessori škôlky odchádzať do školy s „veľmi dobrou emocionálnou a sociálnou výbavou“.
    Čo sa týka práce učiteľa – v dobrej montessori škole i škôlke pracuje učiteľ aj so skupinou detí – teda nielen individuálne, a zároveň má čas na pozorovanie detí – nemôže sa teda stať že by nezachytil že dieťa niečo celý deň robí „nesprávne“.
    Deti majú montessori škôlke/škole jasné hranice – nemôže sa teda stať žeby učiteľ „nemal právo “ povedať dieťaťu, že si má niečo upratať, alebo niečo nerobiť. Práve naopak – dobré a jasné vystavanie pravidiel vedie k veľkej samostatnosti, sebadôvere a rovnako sebahodnoteniu.
    Prekvapuje ma ak nietkto tvrdí že dieťa v montessori škôlke nie je vedené k sebahodnoteniu – práve naopak – v celom systéme sú deti vedené k zdravému sebahodnoteniu – výborným nedirektívnym, neposudzujúcim a neporovnávajúcim spôsobom.
    Dalo by sa toho ešte napísať veľa – na záver asi len toľko že pod značkou „montessori“ existuje veľa fám – u nás Vám odporúčam škôlky /školy navštíviť a dať na svoj pocit či Vám daná škôlka sedí – či už je naozaj montessori alebo nie.
    Katarína Hrabětová
    montessori-svet.sk

Späť na článok

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist