Nepremeškajte zápis budúceho prváčika

Aj vaše dieťa bude mať do konca augusta šesť rokov? Tak nezabudnite, že musí ísť na zápis. Niektoré školy so zapisovaním už začali.

Kedy musím dieťa zapísať?

Už tradične sa v období medzi 15. januárom a 15. februárom konajú na základných školách zápisy žiakov do 1. ročníka. Ak vaše dieťa dovŕši do 31.8.2015 šesť rokov, zákon vám ukladá povinnosť ho zapísať do školy, aby si splnilo povinnú školskú dochádzku.

A čo keď ešte nie som rozhodnutý? S nástupom dieťaťa do školy je spojené množstvo otázok.

Zapísať dieťa však musíte aj v prípade, ak bude mať dieťa odklad školskej dochádzky, bude sa vzdelávať v zahraničí či na inej škole.

Výber školy je na vás! Každý rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie, inak tomu nie je ani pri výbere školy. Aj keď má dieťa podľa miesta trvalého bydliska svoju spádovú školu, zapísať ho môžete kdekoľvek.

Z kapacitných alebo iných dôvodov, vám však môžu vaše dieťa odmietnuť zapísať. Túto povinnosť má jedine príslušná spádová škola.

Čo vziať so sebou na zápis?

  • rodný list dieťaťa;
  • váš občiansky preukaz;
  • ak má vaše dieťa zdravotné postihnutie, môže od vás škola žiadať potvrdenie od lekára.

Čo ma na zápise čaká?

Zatiaľ čo vy budete vypisovať zápisný lístok, vašej ratolesti sa chopia jeho budúce pani učiteľky. Formou rozhovoru a výtvarného vyjadrenia preveria jeho fyzickú, psychickú či sociálnu zrelosť.

Zápis však nenahradí odbornú diagnostiku, ktorá najlepšie overí zrelosť vášho dieťaťa. Tú vykonávajú centrá pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP)

Ak zvažujete odklad školskej dochádzky, testy školskej zrelosti vykonávajú vyššie spomenuté CPPPaP. K žiadosti o odklad budete potrebovať ich odporúčanie, ako aj odporúčanie detského lekára.

Na Babywebe tiež nájdete:

Vývoj reči a nástup do škôlky
Najčastejšie choroby detského veku
Ako vybrať škôlku?

16.1.2015 12:43| autor: Tomáš Ondrášek
Viac o téme: dieťaškola

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist