Ako vybrať správny batoh do školy

Učebnice, zošity, peračník, desiata, fľaša s nápojom – toto všetko a oveľa viac musí na chrbte dennodenne vláčiť žiačik do školy. No fakt, že hmotnosť jeho tašky často zodpovedá polovici hmotnosti jeho nositeľa, takmer nikoho nezaujíma. A školské úrady rozhodne nie. Aby sme nezničili fyzickú schránku nášho školáka, obstarajme mu dobrú aktovku alebo batoh. Tú najlepšiu, akú len môžeme. Nová chrbtica sa totiž kúpiť nedá.

Zásada číslo 1: Ergonómia

Batoh nesmie dieťa prevyšovať ani mu visieť po kolená, rovnako ako nemôže byť širší ako jeho nositeľ. Tieto faktory ovplyvňujú ťažisko, ktoré sa pri nesprávnom výbere môže pozmeniť a spôsobiť nesprávne držanie tela.

Zadná strana batoha musí byť stabilná, pevná a ergonomicky tvarovaná. Batoh by mal stabilne držať tvar aj vtedy, keď ho postavíte na zem poloprázdny (a nie iba v prípade, keď je v obchode dôkladne vypchatý papierom).

Kvalitné spracovanie bez ostrých predmetov, kovových komponentov, prebytočných popruhov a visiacich prvkov zabraňuje zbytočným úrazom.

Batoh nesmie obsahovať látky škodiace detskému zdraviu – nebezpečné farbivá, agresívne rozpúšťadlá a ďalšie.

Zásada číslo 2: Stavte na špeciálne vychytávky

Nezáleží na tom, či sa rozhodnete pre nákup online alebo v kamennom obchode, dôležité je, aby ste nakupovali tam, kde sa na predaj batohov do školy špecializujú. Vyhnite sa obchodom so športovými potrebami – batohy, ktoré ponúkajú, nie sú určené na každodenné nosenie kníh. Športový batoh skvele využije váš syn, keď pôjde s teniskami a mikinou na atletiku.

V podniku zameranom na predaj batožiny nájdete len kvalitný a overený tovar, vyškolené asistentky predaja poradia pri výbere vhodného typu aktovky a upozornia na detaily, ktoré by ste si inak pravdepodobne nevšimli.

Zásada číslo 3: Popruhy

Až správne nastavenie popruhov urobí z tašky vhodného spoločníka. Venujte tomuto úkonu skutočne čas a nespoliehajte sa na nastavenie z továrne (vaše dieťa tam ako model nestálo). Skúšajte nastavenie tak dlho, kým dieťa nebude spokojné.

Spony (klipsne) sa nesmú kĺzať a musia dostatočne fixovať nastavenie. Zmena dĺžky musí byť jednoduchá – dĺžku budete v priebehu roka niekoľkokrát meniť. Ak dieťa vyrastie alebo si oblečie zimnú bundu, bude potrebovať dlhšie popruhy. Novinkou posledných rokov je spodná slučka na popruhu, ktorá umožňuje ďalšie dodatočné prispôsobenie ergonómii mladého študenta.

Najvhodnejšie je, ak sú popruhy spevnené čalúnením, napríklad značka High Sierra ponúka popruhy so špeciálnou sieťovinou, ktorá zabraňuje poteniu na miestach, kde sa dotýkajú tela. Stretnúť sa môžete aj s popruhmi tvarovanými do písmena „S“. Tie sú určené hlavne pre ženy, pretože sa lepšie prispôsobia ich špecifickému držaniu tela.

Dôležitá je aj šírka popruhov, čím sú širšie, tým menej sa zarezávajú do chrbta a ramien a lepšie rozkladajú prenášanú hmotnosť. Nemali by byť užšie ako 3 cm. Na lemovaní nesmú byť ostré hrany. Žiačik z kategórie hudobných fanúšikov ocení, keď na popruhu nájde špeciálnu kapsičku na hudobný prehrávač alebo mobilný telefón.

Zásada číslo 4: Hmotnosť

Kvalitný batoh nemôže vážiť 200 gramov, ale ani 2 kilogramy. Ideálne je držať sa medzi týmito dvoma parametrami. Dobré batohy sú vyrobené z ľahkých, ale napriek tomu odolných materiálov, takže ich bežná hmotnosť je okolo 600 gramov. Taška s integrovanou čalúnenou priehradkou na notebook alebo s niekoľkými deliacimi priehradkami, pochopiteľne, váži viac.

Moderné batohy majú systémy, ktoré pomáhajú školákom absorbovať hmotnosť ťažkých kníh a iných predmetov potrebných do školy.

Čítajte tiež:

Zásada číslo 5: Kapsy a kapsičky

Kengure síce stačí jedno veľké vrecko, sysľovi dva bočné vaky v papuľke, študent však potrebuje oveľa viac úložného priestoru. Do hlavnej kapsy sa schovajú knihy, svoje miesto potrebujú peračník, desiata, mobilný telefón a ďalšie drobnosti, ktoré by mali byť priehľadne uložené v menších kapsách. Bočné sieťované kapsy dobre poslúžia na fľašu s nápojom, ktorá sa v prípade nehody nevyleje dovnútra batohu.

Na kľúče je ideálny špeciálny háčik – už žiadne zdĺhavé šmátranie na dne batoha pred vchodovými dverami! Mobil alebo čítačka sa v špeciálnej kapse tak ľahko nepoškriabu.

Zásada číslo 6: Farby

Farby a motívy budú to jediné, čo bude vaše dieťa na batohu zaujímať. Keď však očarenie pominie, batoh s obľúbenou postavičkou ho čoskoro omrzí.

„Väčšinou nový batoh kupujeme vtedy, keď Vendy vyrastie, škvrny sa nedajú vyčistiť alebo sa jej sprotiví motív. Napríklad prasiatko Peppu chcela vymeniť už po mesiaci, vtedy bola v tretej triede. Kričala, že si batoh nevezme, takže sme museli kúpiť nový, dovtedy bolo každé ráno veľmi stresujúce,“ vysvetľuje pani Ružena.

Lepšie je investovať do batoha s univerzálnym dizajnom, ale v obľúbených farbách malého školáka. Preferujte žiarivejšie farby (aspoň na časti batohu), ktoré šoféri spozorujú skôr ako čiernu. Ideálne sú reflexné prvky. Bezpečnosť nadovšetko!

Zásada číslo 7: Nešetrite

Kvalitný batoh nekúpite za 10 eur ani za 20. Nie, to nie je možné. Nehádajte sa. Ceny batohov, ktoré nezničia chrbát dieťaťa a nerozpadnú sa po týždni nosenia, sa začínajú pohybovať až od 30 eur. Podľa prieskumu spoločnosti Venturo.cz je to cena, ktorú sú rodičia ochotní investovať do nového batoha. Radšej si priplaťte za kvalitný batoh a ďalšie nedôležité doplnky ako vrecká na cvičky či peračníky kúpte neznačkové s obľúbenými postavičkami. Ich prípadná výmena vám potom peňaženku veľmi nezaťaží.

Zásada číslo 8: Detaily

  • Zipsy by mali mať dostatočne veľké „ťaháčiky“, s ktorými si aj malý školák ľahko a rýchlo poradí, lepšie sú dvojcestné.
  • Kapsa na notebook či tablet je nutnosťou. Ak vaše dieťa nosí do školy elektronické pomôcky, či už kvôli zábave alebo na študijné účely, nemali by sa poškriabať o ostatné predmety v batohu.
  • Dôležitá je aj horná rukoväť (držadlo), pomocou ktorej sa taška ľahko dvíha alebo zavesuje.
  • Väčšina batohov sa dnes vyrába z kvalitných ripstopových tkanín, polyuretánu a polyesteru, ktoré neškodia zdraviu, sú ľahké a zároveň odolné. Látkový výrobok rozhodne nedrží svoj tvar. Pre prváka skôr voľte klasickú aktovku, batoh počká do druhej alebo tretej triedy.
Viac o téme: dieťarodičia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist