Koníček je kôň. Nepodceňte výber správneho jazdeckého krúžku

Jazdectvo stále patrí k veľmi obľúbeným aktivitám detí i dospelých. Financovať vlastného koňa je však veľmi nákladné a pre začiatočníkov sa z bezpečnostných dôvodov ani neodporúča. Ako najschodnejší variant sa javí navštevovanie jazdeckého krúžku. Ako však vybrať ten pravý?

profimedia-0295767444-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Na začiatok je potrebné uviesť, že jazda na koni je právom považovaná za rizikový šport. Kôň je zviera so svojou vlastnou hlavou a aj keď sa ho snažíme poľudštiť, vždy to tak bude. Navyše patrí na rozdiel od človeka medzi korisť, z čoho vychádzajú jeho reakcie. Rozhodne nechcem nikoho od jazdectva odrádzať, sama na koni jazdím od detstva a som za to rada. Teraz však z pozície matky vidím, aké veľké šťastie som často mala…

Po prvé

Najdôležitejší je pri výbere jazdeckého krúžku podľa môjho názoru kôň sám osebe. Môžete mať krásny upravený areál, úžasnú jazdeckú halu, vyhrievané šatne, reštauráciu a tak ďalej. Ale načo to, keď kone sú tam „magori“? Určite je príjemné mať si kde posedieť, zatiaľ čo sa dieťatko venuje jazde či starostlivosti o kone. Lenže to nie je zďaleka to hlavné, čo by vás pri výbere malo upútať. Skúste sa od rozprávkového areálu odpútať a v prvom rade sa zamerajte na koňa a ľudí okolo. Rovnako dôležitý je totiž človek, ktorý bude mať vášho malého jazdca pri výcviku na starosti.

Akého koňa?

Najviac záleží na charaktere, daný koník by mal byť „chápavý“. To znamená, že by mal mať veľkú trpezlivosť, vedieť vypočuť cvičiteľa na zemi, snažiť sa vyhovieť dieťaťu. Úplní začiatočníci by mali jazdiť skôr na koni typu „salámista“. „Salámista“ je kôň, ktorého len tak niečo nerozhodí, neľaká sa, je tolerantný, možno je trochu pomalší, ale to v tejto fáze nie je na škodu. Až bude budúci jazdec vedieť, čo má robiť sám so sebou, môže prejsť na vnímavejšieho jedinca. Aj taký by mal byť v jazdeckej škole k dispozícii. Vnímavý však neznamená agresívny a nevyspytateľný. Výhodou je kôň primerane veľký.

Preverte trénera

Dieťa zverujeme na chrbát koňovi a pod taktovku cvičiteľovi. Cvičiteľ (či vo väčšine prípadov pri koňoch skôr cvičiteľka) musí byť zodpovedný/zodpovedná, mať kladný vzťah k deťom, vedieť sa naladiť na ich vlnu a, samozrejme, koňom rozumieť, aby mohol/mohla predvídať reakcie. Aj pokojný kôň môže niekedy prekvapiť! Určite sa oplatí pozorovať, ako sa ku koňom tréner/trénerka chová, pretože to často mnohé napovie.

Čítajte tiež:

Ako vyzerá okolie?

Snažíme sa ísť deťom príkladom, a tak je jasné, že ich nechceme nechávať chodiť niekam, kde je ustavične neporiadok. Okrem opozerania zlých návykov sa v takýchto podmienkach môžu aj zraniť napríklad o vidly ležiace na zemi a podobne. Ďalej je žiaduce, aby mal areál udržiavané miesto na výcvik. Tým myslím vhodný ohraničený priestor. Ostatné vyššie uvedené môže byť príjemným bonusom, zo základných požiadaviek však neustupuje.

Čo bude potrebné zaobstarať?

Bez padnúcej prilby už dnes deti nepúšťame ani na bicykel, lyže a podobne. Kôň by nemal byť výnimkou! Jazdecký krúžok erárne helmičky väčšinou máva. Ak náhodou nie (dôvody môžu byť rôzne), určite vám to oznámili vopred do telefónu, aby ste si bezpečnú pokrývku hlavy zohnali. Okrem jazdeckej prilby deti často nosia aj bezpečnostné vesty. Neľakajte sa, že v niektorých oddieloch vyžadujú úrazové poistenie. Ak máte akékoľvek vnútorné pocity, že vám niečo nesedí, nebojte sa nimi riadiť a o všetkom sa radšej presvedčte, opatrnosť sa vypláca. Na záver najväčšie varovanie: kone spôsobujú

11.7.2019 2:15| autor: Gabriela Povýšilová
Viac o téme: detimatky

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist