Ako pripraviť dieťa na školu a uľahčiť mu prvé dni?

Vstup dieťaťa do školy predstavuje vždy veľký stres a psychickú záťaž. Zrazu sa všetko zmení. Zmena nielen v živote dieťaťa, ale aj rodičov. Je to obrovský krok pre celú rodinu.  Začiatok školského roka je vždy pre deti stresujúce obdobie. Takmer každé dieťa sa obáva prvých dní na novom mieste a v novom kolektíve. Možno vaše dieťa možno nie je […]

priprava-do-skoly-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Vstup dieťaťa do školy predstavuje vždy veľký stres a psychickú záťaž. Zrazu sa všetko zmení. Zmena nielen v živote dieťaťa, ale aj rodičov. Je to obrovský krok pre celú rodinu.

 Začiatok školského roka je vždy pre deti stresujúce obdobie. Takmer každé dieťa sa obáva prvých dní na novom mieste a v novom kolektíve. Možno vaše dieťa možno nie je výnimkou, preto ho treba dôsledne pripraviť na všetko, najmä po psychickej stránke.

Pred začiatkom školského roka už  majú rodičia dávno všetko dôsledne nakúpené.  Avšak nielen taška do školy, učebnice, písacie potreby a potrebné vedomosti sú základom, ktoré dieťa potrebuje pred nástupom do školy. Treba ho pripraviť aj po psychickej stránke.

Ide v prvom rade o to, aby sa dieťa vedelo adaptovať na nové stresujúcejšie prostredie. Samozrejme, školáci už predtým boli  umiestnení v kolektíve v materskej škole a dokázali sa prispôsobiť novému prostrediu, ale nástup do školy tiež predstavuje pre dieťa obrovskú zmenu a stres. Musí byť zrazu samo v škole, musí vedieť spolupracovať s učiteľom, vydržať celé hodiny bez mamy a otca, nemôže sa hrať, musí pozorne počúvať a plniť si domáce úlohy.  Tento process je pre dieťa veľmi náročný.

Príprava dieťaťa na vstup do školy

Po psychickej stránke sa snaží vždy materská škola pripraviť dieťa na vstup do školy. Snaží sa predísť sklamaniu z nového kolektívu a prostredia. Dieťa by si totiž malo odnášať priaznivý postoj k učeniu aj ku škole.  Už v súčasnosti väčšina základných škôl organizuje dni otvorených dverí, kam sa môžu rodičia prísť aj s dieťaťom pozrieť a zoznámiť sa s novým školským prostredím. Takže deň otvorených dverí je perfektnou príležitosťou, ako dieťa pomaly pripravovať na vstup do školy.  Rodičia  môžu svojmu dieťaťu, najmä ak je hanblivejšie, pomôcť adaptovať sa tým, že mu uľahčia prvé dni napríklad pozvaním spolužiakov domov,  prípadne navštíviť spolužiakovu rodinu. Pokiaľ má dieťa spočiatku problémy  nájsť si kamarátku/ kamaráta, tak mu treba milo a príjemne vysvetliť, že o chvíľku si ich nájde veľmi veľa.  Niekedy je dieťa vo veľkom strese, preto prestane hovoriť o škole, čo je nové, ako sa mu darí, odpovedá iba jednoslovne. Stres sťažuje optimálny výkon dieťaťa, preto svojmu dieťaťu treba napomôcť ako je to možné.

Ako uľahčiť nástup do školy svojmu dieťaťu?

Vhodné je zamerať sa na to, ako ho zoznámiť s novým prostredím.  Treba hľadať knihy  s tematikou detí v škole, rôzne rozprávky, príbehy napríklad na internete.  Je potrebné tiež  o škole veľa hovoriť, najmä pozitívne, ako tam bude super a ako si rýchlo nájde dieťa kamarátov. Adaptačné sú prvé tri mesiace.

Učitelia deti pozorujú, pomáhajú im, dieťa sa adaptuje na nový režim cca do troch mesiacov. Bolo by dobré, aby išli prvý deň s dieťaťom do školy obidvaja rodičia pretože tento deň je veľmi významný. Dieťa bude v menšom strese a bude to pre neho prijateľnejšie, potom ho treba podporovať najmä po psychickej stránke a snažiť sa ho zbaviť stresu za každých okolností.

Vhodné je tiež každý deň sa s ním rozprávať, ako bolo v škole, čo je nové, aké má pocity zo školy, či si už našlo kamarátov, ako sa adoptovalo na prostredie. Dôležité je pomáhať mu s úlohami, so všetkým, čo treba do školy. Snažiť sa ho motivovať. Je dôležité tiež, aby dieťa keď pride zo školy oddychovalo aspoň hodinu a potom začalo robiť úlohy nie hneď. Eliminujete tak jeho záťaž a stres.

14.10.2019 5:36| autor: PhDr. Bosáková Natália

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist