Izba pre prváčika – ako ju správne zariadiť?

Teraz sú v plnom prúde ešte letné prázdniny – obdobie grilovačiek, stanovačiek, dovoleniek a hier. Deti prežívajú sladké prázdninové obdobie, nemyslia na školu, no pomaličky, ale iste treba začať rozmýšľať aj nad tým, ako správne zariadiť izbu pre vášho prváčika. Máte aj vy doma dieťa, ktoré ide v septembri prvýkrát do školy? Inšpirujte sa teda naším článkom, v ktorom vám prinášame niekoľko rád, ako zariadiť izbu, aby bol prváčik spokojný a učil sa s radosťou.

shutterstock_444854941-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Treba brať do úvahy fakt, že s nástupom do školy sa veľmi veľa vecí zmení. S rozvahou treba vyberať nielen tašku do školy, pomôcky, ale prváčikovi treba poskytnúť aj dostatočné zázemie v podobe jeho izby. Doteraz stačil dieťaťu jeden stôl na hranie, ale odteraz sa niektoré veci zmenia. Záleží len na vás, ako zmeníte jeho izbu z izby na hranie na inšpiratívnu miestnosť vhodnú na učenie sa. Vytvorením vhodných podmienok doma uľahčíte svojmu dieťaťu prechod zo škôlky do školy. Obmenu izbičky pre svojho prváčika však nenechávajte na poslednú chvíľu, aby ste neboli v strese. Zariaďte všetko v dostatočnom predstihu ešte teraz počas prázdnin.

Pracovný stôl je veľmi dôležitý

Každé dieťa by malo mať svoj vlastný pracovný priestor, kde sa môže učiť a písať úlohy. Nemôže si písať úlohy na jedálenskom stole či konferenčnom stolíku. Školák nevyhnutne potrebuje svoj vlastný priestor. Základom je kvalitný písací stôl, ktorý musí byť v jeho izbe. Stôl musí zodpovedať základným požiadavkám: výške a telesnej konštrukcii dieťaťa.

Je nutné umiestniť stôl pri okne, kde je dostatok prirodzeného denného svetla. Pri dverách to nie je vhodné, tiež by k nim nemalo sedieť ani chrbtom. Podľa odborníkov sú to najčastejšie a tiež najzávažnejšie chyby, ktorých sa rodičia pri vytváraní miesta na učenie dopúšťajú. Nesprávnym rozmiestnením nábytku dieťaťu sťažíte možnosť koncentrácie a vyvoláte v ňom stres a nepohodlie. Stôl by mal mať dostatočne veľkú pracovnú plochu, nie malý, ale ani obrovský.

Mala by ho dopĺňať pohodlná čalúnená a polohovateľná stolička. V žiadnom prípade nie železná, kovová ťažká stolička, na ktorej sa nesedí pohodlne. Sedadlo stoličky by malo byť v optimálnej výške, aby dieťa pri usadení dosiahlo celou plochou chodidiel na zem. To je správna poloha a výška na sedenie. Výhodou je polohovateľná stolička, ktorá sa dá výškovo prispôsobiť. Stehno a lýtko majú zvierať uhol 90 stupňov, tak ako v škole.

Lampy sú tiež dôležité

Lampa musí byť umiestnená na stabilnej ploche. Na trhu si môžete v súčasnosti vyberať také stolné lampy, ktoré sa prispôsobia všetkým aktivitám. Výber žiaroviek je tiež na vás, ale dbajte na kvalitné osvetlenie najmä počas zimných mesiacov.

Odkladacie priestory sú mimoriadne dôležité

Nezanedbajte ani odkladacie priestory, do ktorých si bude môcť malý prváčik poukladať najrôznejšie pomôcky do školy ako zošity, knihy, ktorých bude veľmi veľa. Sú to poličky, komody, prenosné kartóny a iné priestory. Všetko, kam sa dajú odložiť veci.

Čítajte tiež:

Tabuľa

V blízkosti stola nezabudnite na tabuľu. Môžete vyberať z niekoľkých druhov tabúľ podľa funkcie i praktickosti. Môže byť klasická alebo stierateľná. Logickým a štýlovým riešením sú korkové nástenky, na ktoré môžete pomocou špendlíkov nainštalovať najrôznejšie fotografie, úlohy alebo rozvrh hodín. Netradičným riešením, ale v súčasnosti veľmi častým, sú interaktívne panely, tak ako aj v kanceláriách.

Ponechajte detský kútik

Keďže malý školák je predsa stále dieťa, nezabudnite ponechať v izbe aj kútik na hranie, hračky a miesto iba preňho, napríklad v rohu izby. Detský kútik na hračky je tiež potrebný, nielen písací stôl. Nesnažte sa preňho hneď vytvoriť izbu ako pre dospeláka. Takéto správanie môže dieťa iba znechutiť. V prostredí svojej novej izby sa musí cítiť dobre.

Zásady správneho učenia sa

  • Po škole nechajte dieťa zrelaxovať, nenúťte ho učiť sa, hneď ako príde zo školy, snažte sa, aby si aspoň hodinu oddýchlo. Dbajte však aj na to, aby sa neučilo potme a večer.
  • Nie je dobré učiť sa tesne pred spánkom ani skoro ráno pred odchodom do školy. Najideálnejšie si dieťa učivo zapamätá medzi 15. a 17. hodinou poobede.
  • Optimalizované prostredie, nie príliš horúco, nie príliš chladno – ideálna teplota a tiež  správne osvetlenie sú základ.
  • Najskôr by sa dieťa malo naučiť ťažšie predmety, ktoré zvláda ťažšie, a na záver by sa malo venovať tým,  ktoré sú preň ľahké. Postupovať od zložitejšieho k ľahšiemu.

Foto: Shutterstock

19.9.2023 4:48| autor: Natalia Bosáková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist