Školu za vás nevyberieme, ale vieme, ako na to!

DO ŠKOLY Dopriať svojmu dieťaťu čo najkrajší vstup do školy, aby sa ešte po polroku tešilo, zostalo zvedavé, aby v ňom rástlo zdravé sebavedomie – kto by to nechcel! Pri svojom pátraní však postupne narážame na určité limity, či už svoje, alebo inštitučné, a tak sa nám výber školy trochu zužuje. Často až na konci svojho hľadania zisťujeme, čo je vlastne reálne očakávanie a aké sú naše priority. Ako teda vybrať pre svoje dieťa tú najlepšiu školu? Pozrite sa na to, na čo sme sa zamerali my.

Autom či pešo?

Vozidlo pribrzdí pred školou, z neho vyskakujú tri malé deti, za nimi ešte čiapka, šál a zabudnutá desiata. Na pusu veľa času nezostáva. Popoludní rovnaký taxík deti rozváža na krúžky a večer domov do postele. Nie ojedinelý pohľad na bežnú matku napríklad zo satelitného mesta.

Rozhodnutie, či podobný scenár chceme absolvovať aj my, je asi najdôležitejší. Na to, samozrejme, existujú dva pohľady. Jeden tvrdí, že dôležitejšia je kvalitná škola a v tom prípade treba obetovať čas, peniaze aj komfort malého žiaka. Druhý názor sa viac zastáva malého dieťaťa, ktoré sa teší, že so svojimi kamarátmi, väčšinou so susedmi, bude teraz chodiť do školy a popoludní do parku alebo na ihrisko.

Je úžasné, keď si rodič môže vybrať z desiatich škôl v blízkom okolí a ešte má možnosť dochádzať do ďalších piatich, však? Také podmienky však nemá každý. Keď sa však nenecháme odbiť, nemusíme zostať odkázaní na jedinú skostnatenú základnú školu široko-ďaleko.

Zadarmo alebo za úhradu?

Náš zákon zaručuje bezplatné vzdelávanie na štátnej základnej škole. Ak chceme, môžeme si zvoliť aj súkromnú školu, tam však zaplatíme školné.

To je veľmi rôzne, pohybuje sa v rozmedzí od 1 300 až po 12-tisíc eur za školský rok. Aj keď sa v mnohých moderných štátnych školách zaobchádza s rodičom ako s klientom už úplne bežne, v prípade súkromných škôl je to, samozrejme, dané obchodnou podobou. Strany sa riadia zmluvným dohovorom a klient od školy požaduje nekompromisné skladanie účtov. Veď za to platia.

Škola má však dosť podobné pravidlá a mechanizmy, či je štátna, alebo súkromná. Ide teraz skôr o to, či kupujeme mačku vo vreci, alebo vieme, že je to dobrá škola.

Prečítajte si tiež:

Ako vybrať škôlku?

Kvalitná škola? Ešte ste nevyhrali!

Kvalitu školy môžeme vysledovať z verejne prístupných výročných správ, zo školského vzdelávacieho programu, kontrol školskej inšpekcie, z prezentácie školy na webových stránkach a prezentovania školy na verejnosti – napríklad usporadúvaním rôznych akcií, rozdávaním letákov, brožúr o škole a podobne.

Z toho je možné urobiť si určitý prvý dojem. Veľkým ukazovateľom bude priama návšteva školy najlepšie na dni otvorených dverí, kde vám atmosféra bude buď príjemná (či dokonca sympatická), alebo sa vám stiahne žalúdok. V druhom prípade by sme odporučili urobiť čelom vzad.

Veľkou výhodou je, keď máte od svojich známych na vybranú školu referencie a idete v podstate naisto. Ale pozor! Školu tvoria učitelia a učiteľ je každý iný. V tej istej skvelej škole tak môžu mať rodičia veľmi odlišnú skúsenosť. Dajte pozor, nech potom v nablýskanom zámku nenájdete kostru v skrini!

Sú mimoškolské aktivity v budove výhodou?

Celý rad škôl ponúka svojim žiakom mimoškolské aktivity v škole. Výhodou je, že ich my rodičia nemusíme na krúžky odprevádzať. Aj tak je dobré zistiť si ich podobu a obsah. Nezriedka ich vedú pedagógovia, ktorí už od rána učia a ich aprobácia sotva dosahuje na potreby daného krúžku.

Čítajte aj:

Ako vybrať správnu knihu pre dieťa?

Hovorte priamo s učiteľom

Ak máte možnosť, pri rozhodovaní využite rozhovor s učiteľom, ktorý by mal od septembra učiť vášho prváčika. Jedine tak sa dozviete, na čom ste. Nikto nie je dokonalý a nikto nemôže vychádzať so všetkými. Učiteľ nemusí byť nevyhovujúci, iba sa vám môže zdať vrcholne nesympatický.

Ak máme dieťaťu aj sebe uľahčiť niekoľko rokov života v režime školskej dochádzky, je častým javom, že pre tieto antipatie potom dieťa prestupuje do inej školy aj vo vychytených školách. Pre dieťa však tento prechod nie je ľahký aj preto, že dnes nie je v školách jednotné takmer nič a obsah učiva ročníkov sa môže značne líšiť. A vy budete tí, ktorí to budú s dieťaťom po večeroch doháňať.

Výber školy je trochu alchýmia, na druhej strane, nie každý má čas podnikať toľko výprav za poznaním všetkých zariadení v okolí (alebo dokonca žiadne školy v okolí ani nemá). Rada, ako zvládnuť akúkoľvek školu dieťaťa, znie: Buďte pozitívni! Snažte sa o všetkom, čo považujete za dôležité, s učiteľom vždy dohodnúť a dôsledne hľadajte kompromisy.

Zhrnutie na záver – ako teda vyberať školu?

  • Ujasnite si, či sa vám vyplatí dochádzať a či to bude v tom najlepšom záujme dieťaťa.
  • Ak presne viete, čo chcete, hľadajte to! Keď môžete, zaplaťte si to. Ale pozor, rovnaké podmienky môže ponúkať aj štátna škola, a to úplne zadarmo.
  • Pýtajte sa svojich kamarátov a známych. Dobré referencie zvyšujú šancu na úspech. Urobte si čas a prehovorte s budúcim učiteľom svojho dieťaťa. Zistite si, ako sa pozerá na záležitosti, ktoré sú pre vás kľúčové.
  • Chcete mať od školy kompletný servis až do večera alebo pre vás dlhý zoznam krúžkov a večerná družina nehrajú rolu? Aj to je dosť podstatné!

Na Babywebe tiež nájdete:

Neprestali ste byť rodičmi…
Rytieri a princezné alebo Rozdiely vo výchove chlapcov a dievčat
Prvé dni v škôlke – ako ich zvládnuť?

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist