Ako naučiť správne písať a kresliť

Čoraz viac detí má problémy s písaním. Je to tým, že sa o nich viac hovorí? Alebo je to naozaj tak a zručnosť písania je ťažšie dosiahnuteľná? Aj vás trápi táto otázka? Ako dosiahnuť, aby vaše dieťa správne písalo? Nie je to vždy jednoduché, ale pri dodržaní istých pravidiel sa to určite podarí. Najdôležitejšie je získanie správnych návykov a používanie dobrých pomôcok.

Význam výtvarných aktivít

Už aj pre dieťa v predškolskom veku môžete spraviť veľa, ak začnete s rozvojom jeho grafomotorických zručností práve pomocou výtvarných aktivít. Netreba ich podceňovať! Dieťa si osvojí správne sedenie, správne uchopenie grafického nástroja, primeraný tlak a pohyb zápästia, priestorovú orientáciu, predstavivosť a pozornosť.

Návyky a zásady správneho písania

Písacie návyky sa vytvárajú už veľmi skoro, pri prvých pokusoch dieťaťa o písanie a kreslenie. Ak sa dieťa už v tomto veku naučí niektoré zlozvyky, ich odučenie býva dosť náročné. Nedovoľte, aby sa rozvinuli, a stopnite ich hneď v začiatkoch. Je potrebné písanie precvičovať a dieťa pri robení chýb vždy opraviť.

Prečítajte si tiež:

Ako na to?

  • Navodenie príjemnej atmosféry: Dôležité je dieťa do písania nenútiť, ale skúsiť ho motivovať tak, aby to bralo ako príjemnú činnosť, ktorá ho bude baviť.
  • Výber správnych kresliacich a písacích pomôcok: Dnes sú k dispozícií ergonomické perá aj ceruzky s tromi hranami, ktoré uľahčujú správny úchop. Ak dieťa príliš tlačí na papier, tak sú vhodné farbičky s mäkkou tuhou, príp. je vhodné pri kreslení používať mäkký štetec, ktorý hravou formou odúča od tohto zlozvyku.
  • Správne sedenie a poloha tela: Dieťa by malo sedieť pri stole tak, aby sa nehrbilo. Obidve chodidlá musia byť celou plochou na zemi, čím sa zabezpečí, aby sa dieťa rôzne nekrútilo.
  • Správny úchop pera alebo ceruzky: Písacie potreby by dieťa malo držať palcom a prostredníkom. Palec sa opiera bruškom o pero, ktoré prostredník podopiera. Ukazovák je na písacej potrebe ľahko položený zhora. Deti si to môžu prirovnať k sypaniu zrna sliepočkám. Dôležité je, aby ukazovák nebol prehnutý, čo by svedčalo o prílišnom tlaku na pero. Je vhodné, aby si dieťa pred písaním ruky uvoľnilo a robilo tak aj počas písania.
  • Doba precvičovania: Na začiatku školskej dochádzky by celková doba nemala presiahnuť 10 minút. Menšie deti necháme písať len tak dlho, ako ich to baví. Pri väčších môžeme dobu postupne predlžovať.

Aké sú špecifiká písania a kreslenia u ľavákov

Kedysi boli ľaváci považovaní za hendikepovaných a boli snahy o ich preučenie na pravákov. Dnes sú už tieto prístupy zavrhnuté. Dominancia ruky sa definitívne vyhraní až okolo piateho, šiesteho roku veku dieťaťa. Odporúčame neposilňovať predpokladanú dominanciu skôr, treba dieťa nechať si vybrať, ktorú ruku chce používať.

Samotné písanie, kreslenie a ich nácvik sú v podstate rovnaké ako u pravákov. Je však veľmi užitočné používať pomôcky určené pre ľavákov. Ide o rôzne anatomicky tvarované perá a ceruzky, nožnice, perá s tuhou, ktorú dieťa pri písaní nerozmaže a podobne.

Nácvik písania je behom na dlhú trať. Prajeme preto veľa síl a trpezlivosti nielen deťom, ale aj ich rodičom.

18.9.2018 10:12| autor: Tomáš Ondrášek
Viac o téme: detidieťapohybruky

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist