Čo pribaliť na cestu

Cestovanie s deťmi je pomerne dobrodružná záležitosť a už aj balenie všetkých potrebných vecí je spočiatku veda, ktorá dá skutočne zabrať. Chce to jednoducho pripraviť si dokonalý plán, a to hneď na začiatku. Čo by ste mali do batožiny pribaliť, aby ste sa vyhli zúfalému pobiehaniu po supermarketoch a lekárňach v cudzom meste či krajine?

Čo nesmiete doma zabudnúť

K základnej výbave každého detského cestovateľa nepochybne patrí železná zásoba plienok a vlhkých obrúskov na rýchle prebalenie buď priamo v dopravnom prostriedku, alebo na odpočívadle. Samozrejmosťou je aj prebaľovacia podložka, zásyp a ďalšie hygienické potreby, ako sú mydlá, šampóny, krémy a púdre.

Ak cestujete autom, je vhodné mať pri sebe lieky proti nevoľnosti, rovnako aj vrecká na vracanie pre prípad, že by vašej ratolesti nezabrali. Nevoľnosti a vracaniu môžete do istej miery predísť aj vhodnou stravou. Neodporúča sa, aby dieťa pred dlhšou cestou jedlo ťažké alebo mastné jedlá.

A čo ďalej?

Pred cestou autom poriadne skontrolujte umiestnenie detskej autosedačky a predstavte si, že by ste v nej boli pripútaní vy. Je dosť pohodlná? Sedí sa v nej príjemne? Netlačí ani neškrtí?

Ak cestujete do vzdialenejších destinácií, treba mať pri sebe dostatok rozličných hračiek, aby sa dieťa malo počas dlhej cesty čím zabávať. Len tie najobľúbenejšie hračky často nestačia. Dieťatko sa ešte nevie sústrediť na jednu vec, preto ich vezmite viac.

Ani cumlík, ani hrkálka by na cestách nemali chýbať. Osvedčené sú aj rozprávkové knižky. Ak sa však na čítanie za jazdy necítite, skúste zvoliť pohodlnejšiu formu zábavy – kazety alebo cédečká s hudbou alebo rozprávkami.

Smäd a hlad

Rozhodne by ste nemali zabudnúť ani na tekutiny a na nejaké malé občerstvenie. Majte preto vždy pripravené dostatočné množstvo neperlivej stolovej vody, ktorá môže poslúžiť aj na umytie dieťatka. Náhradou vody môžu byť ovocné džúsy bez chemických prísad a farbív, vhodné sú aj rôzne bylinkové alebo ovocné čaje.

Jedlo by malo byť ľahké a s vysokým obsahom vitamínov. Ak cestujete do vzdialených destinácií v teplom počasí, kontrolujte, či sa jedlo nekazí.

Šťastnú cestu!

28.5.2009 12:23| autor: Kateřina Bártová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist