Cestovanie vlakom s dojčaťom

Ak sa chcete počas cestovania svojmu dieťatku plne venovať a nevystavovať ho zmenám tlaku pri lietaní, skúste cestovať vlakom. Ako to bude vyzerať?

Podľa pediatrov je cestovanie vlakom v porovnaní s ostatnými spôsobmi prepravy pre dieťa najpohodlnejšie. Cesta vlakom je stále cenovo prijateľná a ak viete, ako s dieťaťom cestovať, bude pre vás cesta s ním príjemná a bezproblémová.

Odkedy do vlaku

Dojča by sa nemalo prepravovať vlakom skôr, ako bude mať štyri mesiace. Prvé tri mesiace s ním teda cestujte len vtedy, keď je to nevyhnutné. V prostriedkoch hromadnej dopravy môže totiž chytiť nejakú nákazlivú chorobu. To isté platí aj pre matku.

Platí dieťa?

Dieťa do šiestich rokov cestuje vlakom zadarmo. Cestovanie zadarmo platí naraz maximálne pre dve deti do 6 rokov, ak potrebujú jedno miesto na sedenie. Keď máte ešte staršie dieťa, bude od 6 do 15 rokov cestovať s 50 % zľavou. Od 10 rokov je však povinnosť predložiť preukaz s údajmi o veku dieťaťa a aj s jeho fotografiou.

Čo s kočíkom?

Prepravovanie kočíka s dieťaťom je bezplatné, detské kočíky je možné prepravovať vo všetkých vlakoch (od osobného po Pendolino). Obyčajne sa prepravujú priamo vo vozoch s cestujúcimi.

  • V regionálnych vlakoch sú priestory na uloženie kočíkov a bicyklov, ktoré sú na tento účel špeciálne skonštruované (sú väčšie).
  • V novovyrobených vagónoch je tento priestor umiestnený do nízkopodlažných častí tak, aby bol nástup s kočíkom ľahší aj bez pomoci ďalšej osoby.
  • V diaľkových vlakoch je možné využiť služobný vozeň, ktorý poskytuje služby úschovne počas prepravy, vo vybraných typoch vlaku je zväčšený priestor na prepravu kočíkov a bicyklov (napríklad Pendolino, niektoré rýchliky Bratislava – Košice a ďalšie spoje, napríklad vlaky IC a EC) alebo je možné ich prepraviť na predstavkoch vozňov (nástupný priestor).

Využite vozne pre rodinu

V niektorých diaľkových vlakoch (rýchliky, InterCity) majú pre cestujúcich s deťmi vyhradené kupé alebo vozne (v cestovnom poriadku sú označené veľkým písmenom D). Sú vybavené sklápacím prebaľovacím pultom (napríklad Regionova, Pendolino). Sú určené pre cestujúcich s deťmi do 10 rokov, prednosť majú mamičky s dojčatami. Niekoľko desiatok takýchto súprav cestuje na všetkých hlavných rýchlikových trasách na Slovensku. Za miesta v rodinných súpravách sa neplatia žiadne príplatky. Ak chcete mať istotu, že sa do vozňa zmestíte, kúpte si miestenku.

Využite zľavy

Pre rodiny, ktoré chcú cestovať vlakom, sú pripravené aj zvýhodnené lístky.

  • Keď chcete ušetriť a cestujete do Česka, cestujte cez víkend, vtedy majú České dráhy akciu SONE+.
  • Skúste využiť takisto Kilometrickú banku. Pri zvýšení cestovného o 30 % sa cena Kilometrickej banky zvýšila len o 25 % a v rýchlikoch nemusíte platiť rýchlikové príplatky.
  • Zaujímavé výhody je možné získať pri cestovaní do niektorých krajín, keď pri ceste do Českej republiky pri vybraných lístkoch a pri sprevádzaní rodičmi alebo prarodičmi neplatia na zahraničnom území deti do 15 rokov (napríklad na trase Praha – Mníchov je dieťa do 15 rokov prepravované zadarmo v úseku štátnej hranice ČR/SRN – Mníchov).

TIPY:

  • Priplaťte si radšej cestu lepšou vlakovou súpravou.
  • Dopredu sa informujte, či je spoj nízkopodlažný, či má kupé pre rodiny a pod.
  • Dieťa pravdepodobne vo vlaku zaspí, ale pre istotu, ak nie, majte so sebou dostatok predmetov, ktoré ho zabavia (hračky, hryzadlá, sušienky).
  • Ak sa nechcete starať o kočík, cestujte s baby vakom, baby šatkou alebo iným nosidlom.
12.5.2009 1:51| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist