Bábätko sledujte nepretržite alebo varovanie detského chirurga

Prasknutá lebka, dlhodobý pobyt v nemocnici, trvalé následky. Príčina? Iba malá chvíľka nepozornosti. Bábätko, ktoré sa ani samo neobráti, môže prekvapiť. Niekedy však veľmi nešťastne.

Dieťatko je hneď od narodenia schopné robiť určité reflexné pohyby a môže sa ľahko stať, že sa vlastne omylom pretočí na bruško. Alebo sa mu to skrátka podarí po prvý raz. A potom už fungujú prosté fyzikálne zákony. Hlavička, ktorá je najťažšou časťou tela, ho ako závažie stiahne dolu. A práve na hlavičku dieťa zvyčajne padá.

Bohužiaľ, s takou situáciou sa vo svojej ordinácii stretávam pomerne často. Pre bábätko to v lepšom prípade znamená jednoduchú prasklinu lebky, liečenie v nemocnici a ak má šťastie, nijaké následky. Ale oveľa závažnejšie je poranenie mozgu, ku ktorému pri poranení hlavy a lebečných kostí môže prísť, s nedozernými následkami.

Na čo teda dávať pozor? Nikdy sa od ležiaceho bábätka nevzďaľujte, neobracajte sa chrbtom, vždy ho držte aspoň za nožičku, aby ste vnímali jeho pohyby. A to i napriek tomu, že si myslíte, že je ešte malé a nemôže sa samo otočiť.

Ak bábätko musíte položiť, je bezpečnejšie dať ho na podložku na zem, ako nechať samotné na gauči alebo na stole. Myslite na riziko pádu svojho bábätka, chráňte ho pred zbytočnými úrazmi. Odmenou vám bude radosť z jeho rastu a pokrokov.

Na Babywebe tiež nájdete:

Ako poistiť dieťa
Prvá pomoc pri dieťati
Ako ošetriť drobné poranenia
Ako zaobchádzať s dieťaťom

24.1.2011 7:50| autor: Eva Matoušková
Viac o téme: bábätkodieťa

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist