Ako vhodne podporovať imunitu u detí

Je to taká neželaná tradícia: Každý rok, keď malá v septembri nastúpi do detského kolektívu, najneskôr do mesiaca ochorie. Takmer s istotou by som si už na konci prázdnin mohla na prelom septembra a októbra v kalendári rezervovať najmenej týždenné voľno pod heslom „bojujeme so zákernou chorobou“.

Horúčka niekoľko dní útočí na najvyššie teplomerom zmerateľné hodnoty, papierové vreckovky z ruky neodložím a s dýchacími ťažkosťami (po odznení najhoršieho ataku) sa pasujeme viac-menej celú zimu.

Treba však prihliadnuť na to, že imunitu skúšame podporovať rôznymi spôsobmi: otužovaním, homeopatikami, rôznymi vitamínmi v prirodzenej forme aj v tabletách. Od jari do babieho leta je to dieťa zdravé ako repa.

V jesenno-zimnom období však žijeme podľa hesla „nádcha nie je choroba“ a v období, keď zákerné bacily nad odolnosťou malého detského tela víťazia, si po prebdetých nociach dodávame guráž rodinným heslom: „Nejako si tú imunitu predsa vybudovať musí.“

Máte doma podobný exemplár dieťaťa? A aj vaša ratolesť sa zelenine a ovociu, kde sa vyskytujú vitamíny, ktoré by mohli odolnosť organizmu pozdvihnúť, všemožne vyhýba? Potom ste už určite mnohokrát premýšľali, akými inými cestami môžete obranyschopnosť u dieťaťa posilniť.

AKO PREVENTÍVNE PODPOROVAŤ IMUNITU U MALÝCH DETÍ?

Zabráňte schúlostiveniu

Prekúrené miestnosti, nedostatočný pobyt na čerstvom vzduchu, prílišné obliekanie – tri základné zlozvyky, ktoré u malých detí vedú ku schúlostiveniu. Predovšetkým tomuto „rozmaznávaniu organizmu“ by sme mali bezpodmienečne zabrániť. Ako na to?

Váš izbový teplomer by nemal ukazovať hodnotu vyššiu ako 20-22 °C, pričom netreba zabúdať na dostatočné vetranie. Každý deň (bez ohľadu na počasie, ak nie je extrémne nepriaznivé) doprajte dieťaťu aspoň 2-3 hodiny pobytu na čerstvom vzduchu. Oblečením, samozrejme, chráňte dieťa primeranie pred chladom ako doma, tak aj vonku, ale vždy zvážte, ako ho čo najlepšie prispôsobiť zmene teplotných podmienok.

Dodávajte telu vitamíny

Ideálna je, samozrejme, bežná zdravá strava, a teda prirodzené dopĺňanie vitamínov konzumáciou vhodnej zeleniny a ovocia a podobne. Ako však mnohí z nás rodičov zakúsili na vlastnej koži, deti sú bytosti rozmarné, a ak nejaké konkrétne jedlo odmietajú, a jeho priaznivých účinkoch ich nikto nepresvedčí.

V zimných a jesenných mesiacoch je preto vhodné preventívne zabezpečiť dostatočný prísun vitamínov a tým podporovať zdravý imunitný systém dieťaťa. Táto prevencia je dôležitá, pretože vitamíny zaisťujú a ovplyvňujú fungovanie viac-menej všetkých pochodov v organizme.

Na posilnenie imunity v kritickom období (chrípkové epidémie, nachladenia a pod.) odporúčame deťom podávať napríklad multivitamínový sirup s vápnikom Multi-Sanostol. Ten môžu užívať už deti od 1. roka veku a vďaka forme sirupu so sladkou pomarančovou chuťou ho väčšinou prijímajú bez zdĺhavého presviedčania.

Navštívte soľnú jaskyňu

Ak máte možnosť vybrať sa (najlepšie v niekoľkých po sebe nasledujúcich návštevách) do soľnej jaskyne, tak vám túto relaxačno-ozdravnú kúru vrelo odporúčame. Existujú, samozrejme, rôzne názory na účinnosť pobytu v týchto umelých jaskyniach s vlhkým vzduchom, určite tým však nič nepokazíte. Uvádza sa, že jedna 45-minútová návšteva soľnej jaskyne sa vyrovná trom dňom pobytu pri mori. V mnohých z nich sú na prítomnosť malých detí pripravení (v ponuke majú detský kútik ako na pieskovisku), prípadne vám rezervujú termín, v ktorom sa s návštevou detí počíta.

Vyskúšajte homeopatiká

Ak ste naklonení alternatívnym metódam liečby, skúste sa so svojím praktickým lekárom alebo v lekárni poradiť o možnom užívaní homeopatík. Veľké množstvo informácií o homeopatickej liečbe nájdete aj na internete – hľadajte však na serióznych serveroch. Dozviete sa, čo by mohlo byť pre vaše dieťa prospešné pri konkrétnom probléme.

Na Babywebe tiež nájdete:

Očkovanie – za a proti
Antibiotiká – za a proti
Homeopatická liečba detí

8.11.2011 7:21| autor: Zuzana Ježková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist