Adoptívne alebo strážiace babičky: možnosť, ako nájsť pomoc, keď starí rodičia nie sú alebo nemôžu

V zahraničí bežná vec, u nás stále nie veľmi rozšírená. Adoptívne alebo strážiace babičky sú pritom pákou na absenciu starých rodičov. Hlavne pre mladé rodiny, kde sa niektorý z rodičov na materskej vracia do práce.

shutterstock_511204042-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

V českých kruhoch sa adoptívne babičky uchytili, až keď sa pojem a služba samotná adaptovali na české pomery. Ponúkajú tam totiž službu ako každú inú, vykonávanú za úplatu. Aktuálne ju ponúkajú ako rôzne agentúry a centrá, tak aj najrôznejšie združenia a predovšetkým sami živnostníci (babičky na stráženie).

Činnosť zastrešuje zákon č. 455/1991 Sb. o živnostenskom podnikaní a adoptívna alebo babička na stráženie sa vďaka nemu stáva osobou, ktorá predovšetkým mladým rodinám poskytuje služby v domácnosti. Náplňou jej činnosti je starostlivosť o deti. Príslušný zákon túto činnosť definuje ako stráženie detí do troch rokov veku a nad tri roky veku nerodičovskou osobou, ktorá môže pomôcť aj s vedením domácnosti.

Zákon tiež hovorí, že keď je táto činnosť dlhodobá, teda denná či viacdenná a týka sa detí mladších ako tri roky, ide o viazanú živnosť s názvom Starostlivosť o dieťa do troch rokov veku v dennom režime. Ak je to však krátkodobá, napríklad len nárazová alebo jednorazová činnosť, potom je živnosťou voľnou pomenovaná ako Poskytovanie služieb pre rodinu a domácnosť. Nemusí to však byť vždy platená služba.

Skutočne adoptívna babička: neplatená pomoc

Babičky na stráženie de facto suplujú nielen vás rodičov, ale aj starých rodičov, ktorí už možno nežijú, nie sú k dispozícii, bývajú ďaleko, sú chorí alebo ešte sami pracujú. Ak natrafíte na babičku, s ktorou si vytvoríte perfektný rodinný vzťah a je schopná zvládnuť pomoc, ktorú potrebujete, nemusí vždy ísť o platenú činnosť.

Niektoré babičky na stráženie si zaň nechávajú platiť, iné sú napríklad ochotné strážiť zadarmo, pretože sú osamelé a nemajú blízko svoju rodinu a deti či vnúčatá. Týmto spôsobom potom majú v dôchodku zmysluplnú činnosť, ktorá navyše pomáha, teší ich kontakt s deťmi a s mladými rodičmi.

Pre babičku je to rozptýlenie počas jednotvárnych dní aj spôsob, ako si udržať stále aktívnu myseľ, úlohu tu hrá aj rozšírenie obzorov a získanie zázemia novej rodiny. Ony samy potom môžu vašim deťom dať čas, starostlivosť, lásku aj pomoc. Odovzdať im nejaké zo svojich skúseností a niečo ich naučiť.

Ako konkrétne vám môže babička na stráženie či adoptívna babička pomôcť?

 • Môže vaše dieťa vodiť do školy a zo školy
 • Školáčikov potom treba vodiť a vyzdvihovať zo školy na začiatku školského roku
 • Vodiť vášho potomka na záujmové krúžky a následne ho z nich vyberať
 • Vyzdvihnúť ho môže i z družiny
 • Môže sa starať o vaše dieťa doma, keď ochorie
 • Alebo s ním ísť k lekárovi či na vyšetrenie
 • Môže vaše dieťa strážiť u vás doma, keď ste v práci
 • Aj v prípade, že potrebujete odísť a niečo si zariadiť
 • Alebo keď si chcete ako pár urobiť voľný večer
 • Adoptívna babička môže vaše dieťa strážiť nielen cez týždeň, ale aj počas víkendu
 • A v mnohých ďalších prípadoch

Je jasné, že občas potrebuje postrážiť dieťa alebo deti každá rodina. V dopoludňajších hodinách pokryje dozor škôlka či škola a neskôr potom družina, popoludní si občas niečo zariadite, keď je vaše dieťa v záujmovom krúžku. No napriek tomu je ťažké mať niekoho nápomocného v neskorších popoludňajších a večerných hodinách, predovšetkým pre rodičov, ktorí z rôznych dôvodov pracujú na viac zmien.

A pre tých rodičov, ktorí pracujú navyše na tri zmeny, je táto pomoc nevyhnutná aj v nočných hodinách. Zvlášť keď sa im zmeny prekrývajú, potom je to veľký problém. Dnes sa mnoho mladých rodičov vracia z materskej z finančných a ekonomických dôvodov skôr, než by si priali. To všetko môže adoptívna alebo babička na stráženie vyriešiť a starostlivosť rodičov o deti pokryť.

 

8.1.2021 4:26| autor: Pavla Košík Jelínková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist