22. 10. 2016  |  Meniny: Sergej

Kedy začne rozprávať?

OTÁZKA TÝŽDŇA Mám skoro dvojročného chlapčeka, ale ešte nezačal rozprávať, len si mrmle a hovorí slabiky ma-ma, ba-ba a haf-haf, ale to len občas. Už som z toho nešťastná. Čo robím zle? Televízor nepozerá vôbec, pretože ho rozprávky zrejme nebavia. Denne si s ním čítam, nakúpili sme kopu porekadiel, detských knižiek rôzneho druhu, to ho veľmi baví. Nič však u čítania alebo spievania nepovie. Prosím poradte, čo by nám mohlo pomôcť, a kedy najneskôr by naozaj mal začať poriadne rozprávať.

Odpovedá detská lekárka MUDr. Helena Kadlecová:

Deti začnú rozprávať do 3 rokov. Najdôležitejší poznatok je, či dieťa počuje. Vaše dieťa si mrmle a zdvojuje slabiky a to znamená, že počuje.

Môžete urobiť jednoduchý sluchový test. Potraste jemnou zvukovou hračkou za pravým a potom za ľavým uškom dieťaťa, keď nebudete v jeho zornom poli. Ak sa otočí za zvukom hračky, počuje.

Ináč súhlasím, televízor vôbec neodporúčam, pretože dieťa zvukom a prejavom v ňom vôbec nerozumie. Zázračný je pre dieťa živý ľudský hlas, hovorte, spievajte (aj falošne), popisujte obrázky a napodobňujte zvuky zvierat. Chlapček začne časom lepšie a lepšie intonovať a opakovať.

Po dovŕšení 3. roku môžete prípadné pretrvávajúce problémy riešiť s odborníkmi.

24. 3. 2015 | z dostupných zdrojov spracovala redakcia Babyweb.sk
Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázok používateľa Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Nas chlapcek mal vo februari 3 rocky, v septembri pojde do skolky a este vobec nic nerozprava. Ma-ma alebo ba-ba nepovie, ani keby som neviem co robila. Vsetko rozumie, vsetko urobi, len rozpravanie je na bode mrazu. Povie len nie alebo ahm co znamena ano. Este zamnauka alebo napodobni psika a ine nic. Tak len cakame a tiez mame z toho troska hlavu v smutku. Verim, ze to coskoro pride :)

Obrázok používateľa Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

nic sa neboj :) moj syn zacal rozpravat ako 3,5 rocny dovtedy som sa hambila ako pes vsetky deti uz recitovali, spievali, a on brm brm, tata, mama, proste nic moc. Jeste si pytal ukazovaním prsta do ust a pit naznacil zvukom prehltnutia :)  tak isto som mu vecer citavala, rozpravala. Chodili sme po vysetreniach ci pocuje, k neurologom, psychologom proste horor.......az jedneho dna to prislo a v piatich rokoch uz mal nadpriemernu slovnu zasobu a teraz kedze sme stale vedeli ze je "iny" :) nielen ohladom tej reci, je nadpriemerne inteligentný, šikovny, zlaty chlapec, priam uz mlady muz :D. Zrejma nasaval vsetko co sa dialo okolo neho a nepotreboval nic vraviet :) , prajem vsetko dobre. Neboj deti vedia kedy je ich cas :D

 

Obrázok používateľa

Nic si z toho nerob, moj maly nezbednik ma 20 mes. a stale nic, len mama, baba a tata. TYm to hasne. Chodili sme aj na kurz znakovej reci pre batolata, trosku zacal viac vnimat, ale stale nic, ani znakova rec. No ale vieme, ze ma vlastny svet, preto sa moc nezaujima o ine. No uvidis, zacne rozpravat ani sa nenazdas. Drzim palce a daj vediet.:)

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené