Kedy ísť do pôrodnice alebo Päť základných situácií

Máme ísť do pôrodnice, alebo je to planý poplach? A ako vôbec spoznať, že už je to tu? Tu je päť základných situácií, keď musíte vziať pripravenú tašku a ísť:

1. Odtečenie plodovej vody

Prasknutím vaku blán sa ohlasuje približne každý desiaty pôrod. K odtoku plodovej vody dochádza väčšinou bez akýchkoľvek predchádzajúcich symptómov. Ženy často tvrdia, že sa ozve „prasknutie“, inokedy spozorujú vytekať teplú tekutinu zo svojich útrob, ktorú na rozdiel od moču nemožno zastaviť zvieračom.

Plodová voda môže odtekať silným prúdom, rovnako ako nepatrným pramienkom. Výnimočne sa môže stať, že odtečie pár kvapiek, potom sa situácia upokojí a ďalší odtok nastane až pri prudšom pohybe a podobne. Odtok môže nastať aj v pokojovej polohe v noci, budúcu mamičku obyčajne zobudí pocit vlhka. Po odtečení plodovej vody ešte nemusia nastať pravidelné sťahy, ale vždy je to dôvod prijatia do pôrodnej sály. Hrozí totiž riziko infekcie bábätka.

Za normálnych okolností je plodová voda číra tekutina nevýrazného, mierne sladkastého zápachu. Môže byť aj belavá alebo svetloružová. V tom prípade stačí dopraviť sa do pôrodnice do dvoch hodín po jej odtečení. Ak je však skalená, zelenkastá alebo máte pozitívneho Streptokoka agalactie v pošve, vypravte sa do pôrodnice okamžite.

Ochchod hlienovej zátky sa ohlasuje ružovým až krvavým hlienovitým výtokom a sám osebe nie je dôvodom na odchod do pôrodnice. Iba oznamuje, že dieťa sa už čoskoro narodí, spravidla najneskôr do dvoch až troch dní.

2. Pravidelné sťahy maternice

Bolestivo vnímané sťahy maternice, tzv. pôrodné bolesti, sú tým najtypickejším príznakom pôrodnej činnosti, ale nie vždy podľa nich žena spozná, v akej fáze sa jej pôrod práve nachádza.

Zhruba 3 týždne pred pôrodom sa totiž často objavujú nepravé bolesti, nazývané poslíčkovia. Prejavujú sa bolesťami v podbruší a v krížoch.

Niekedy sú také bolestivé, že rodičky si ich pomýlia so začiatkom pôrodu. Poslíčkovia sú však sťahy nepravidelné a nezosilňujú svoju intenzitu. Obvykle trvajú krátko a opakujú sa. Rozdiel medzi poslíčkami a pôrodnými sťahmi je ten, že poslíčkovia nemajú otvárací efekt. Dobré je urobiť si teplý kúpeľ. Ak tieto sťahy v teplej vode zoslabnú alebo dokonca prestanú, netreba sa znepokojovať. Pokúste sa nevenovať im prehnanú pozornosť a odpočívajte. Nebojte sa, že môžete niečo zmeškať. Skutočný pôrod sa môže začať napríklad až o niekoľko dní.

Pôrodné bolesti, ktoré majú otvárací efekt, sa začínajú pravidelnými sťahmi maternicového svalstva. Budúce mamičky ich vnímajú ako nepríjemné tvrdnutie brucha. Zo začiatku sú sťahy celkom nepravidelné a rodička ich pociťuje ako ťahanie alebo kŕče v krížoch a slabinách.

Rovnako je možné, že bolesti sa prejavia v okolí ohanbovej kosti a odtiaľ sa tiahnu cez slabiny do chrbta. Niekedy vystreľujú aj do stehien. Tieto sťahy trvajú asi 40 sekúnd v intervale 15 až 20 minút. Neskôr sa prestávky medzi nimi skracujú a dĺžka a intenzita bolesti sa, naopak, predlžuje.

Ak rodíte prvýkrát, mali by ste vyraziť do pôrodnice vo chvíli, keď sú kontrakcie pravidelné po piatich minútach a trvajú takto pravidelne aspoň 2 hodiny. Ak ste už rodili, vyrazte do pôrodnice, ak sú kontrakcie pravidelné a v intervale po 10 minútach.

Do pôrodnice sa príliš neponáhľajte. Niektoré naše pôrodnícke zariadenia nie sú prispôsobené poskytnúť rodiacej žene skutočne príjemné a intímne prostredie pre strávenie prvej doby pôrodnej po neobmedzene dlhý čas.

Prečítajte si tiež:

3. Krvácanie

Blížiaci sa pôrod sa môže hlásiť aj slabým krvácaním i špinením. Musíme však posúdiť silu a farbu krvácania. Nezľaknite sa, ak po bežnom vyšetrení u gynekológa budete ľahko špiniť, je to normálny jav. Ak je to stará tmavá krv či svetlá hlienovitá, nič sa nedeje. Problém by nastal pri krvácaní jasnou červenou krvou krvou, to by bol nutný okamžitý odchod do nemocnice.

4. Pochybnosti o pohyboch plodu

Od 22. týždňa už bábätko cíti väčšina mamičiek. Od 28. týždňa tehotenstva by už mali byť pohyby bábätka také zreteľné a časté, že vás možno lekár požiada, aby ste pravidelne sledovali, či sa dieťa hýbe.

Aj keď vás o to nepožiada, môžete bábätko sledovať z vlastnej iniciatívy. Sledovanie pohybu plodov je totiž jeden zo spôsobov, ako môže mamička zistiť, že niečo nie je v poriadku (nedostatočná výživa, obmedzený priestor dieťaťa v maternici atď.). Vo chvíli, keď máte pocit, že sa dieťa „nejak málo hýbe“ alebo že ho vôbec necítite, vypravte sa do pôrodnice ihneď.

5. Odoslanie obvodným gynekológom

V poslednom mesiaci tehotenstva navštevujte svojho gynekológa každý týždeň, ten vás bude pozorne sledovať a po vyšetrení vás môže ihneď odoslať na hospitalizáciu do pôrodnice. V tomto prípade neotáľajte. Lekár vie, čo robí, celú situáciu vám, samozrejme, vysvetlí a vypíše vám aj odporučenie, ktoré odovzdáte v pôrodnici.

27.8.2015 12:24| autor: Irena Nebeská

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist