Čo urobí pôrod s mojím telom?

Pôrod, zázračný proces, pri ktorom na svet vstúpi nový človek, ale aj zdroj obáv tehotných žien a napokon i túžobne očakávaný okamih, ktorý ich vyslobodí z ťažkého, nemotorného tela. Čo sa však stane s telom ženy po pôrode? Ktoré zmeny sú nevratné a čo bude čoskoro ako predtým?

Za aký čas sa zmenší maternica?

Pred pôrodom je maternica približne 15-krát väčšia ako pred otehotnením, jej hmotnosť vzrastie na jeden kilogram. Kontrakcie v tretej pôrodnej dobe spôsobia, že sa placenta oddelí od steny maternice a dôjde k pôrodu placenty. Pri následnom zmenšovaní sa zaťahujú vlákna a zmenšujú sa svalové bunky. Zavinovanie maternice cítiť ako slabšie kontrakcie, pri vyplavovaní oxytocínu počas dojčenia sa ich intenzita zvyšuje a môžu byť bolestivejšie. Spolu so zmršťovaním maternice dochádza k zaťahovaniu ciev, ktoré vyživovali placentu.

Pri pôrode sa v maternici nachádzajú krvné zrazeniny, ktoré odchádzajú v podobe tzv. očistkov. Prvé dni bývajú jasnočervené s väčším množstvom krvi, potom odchádzajú hnedé s vyšším podielom tkanivového sekrétu a na konci druhého týždňa žltnú, až napokon získajú charakter hlienu. Tento proces trvá zvyčajne 4-5 týždňov, niekedy aj celé šestonedelie.

Aj po tom, ako sa maternica zmenší na pôvodnú veľkosť, môžete vyzerať „trochu tehotne“. Je to spôsobené tým, že brušné svaly sa počas tehotenstva natiahli a bude nejaký čas trvať, kým sa brucho vráti do pôvodnej formy. Tomu najlepšie pomôžete pravidelným cvičením, ale vyčkajte s ním až po konci šestonedelia.

Koľko kíl stratím pri pôrode?

Musíte sa zmieriť s tým, že návrat na pôvodnú hmotnosť bude nejaký čas trvať, ale o značnú časť nabratých kíl prídete bezprostredne po pôrode: odčítajte si hmotnosť dieťaťa, asi pol kila za placentu, ďalších pár kíl za tekutinu a krv – v priemere matka „porodí“ 5-6 kíl.

A chudnutie bude pokračova. Bunky, ktoré si počas tehotenstva zhromažďovali tekutinu, sa odvodnia. Cestu von z tela si bude hľadať aj krv, v tehotenstve sa objem krvi zvýšil asi o 30-40 % a tá sa stáva prebytočnou.

Niekoľko dní po pôrode začnete viac močiť, možno aj tri litre denne. Môžete sa tiež veľmi silno potiť. Na konci prvého týždňa takto prídete o ďalšie 2-3 kilá hmotnosti vo forme vody, záleží na tom, koľko jej vaše telo zadržalo počas tehotenstva.

Prečo necítim nutkanie ísť na záchod?

Námaha pri pôrode spôsobí dočasné opuchy intímnych partií a stratu citlivosti. Preto sa v prvých dňoch po pôrode nemusí objaviť zvyčajné nutkanie, predovšetkým ak bol vaginálny pôrod dlhý, s použitím klieští, ale aj po použití epidurálnej anestézie. Problémy sa môžu objaviť aj u žien, ktorým sa v priebehu pôrodu musela zaviesť cievka.

Vaše ľadviny však stále pracujú, močový mechúr sa rýchlo plní a je dôležité pravidelne ho vyprázdňovať, aj keď sa pocit močenia nevyskytuje. Inak by vám mohol moč samovoľne unikať. S preplneným močovým mechúrom má maternica väčšie problémy zavinúť sa, čo môže viesť aj k opätovnému krvácaniu.

Odporúča sa chodiť na WC čo najčastejšie alebo v pravidelných intervaloch, či máte nutkanie, alebo nie. V prípade ťažkostí si môžete dať zaviesť cievku.

Vráti sa moja pošva niekedy do normálu?

Po vaginálnom pôrode zostane vagína o niečo väčšia, ako bola predtým. Hneď po pôrode sa pošva roztiahne, je opuchnutá a poranená. Počas niekoľkých dní po pôrode opuch ustúpi, vagína získava svoj svalový tonus a začína sa zmenšovať. Odborníci odporúčajú cvičiť Kegelove cviky, ktoré pomáhajú obnoviť svaly v oblasti pošvy a močového mechúra.

Rýchlosť zahojenia hrádze závisí od veľkosti jej poranenia. V prípade menších trhlín, ktoré si nevyžadovali šitie, sa hrádza zahojí rýchlo. Veľké zranenia sa hoja dlho a treba im dopriať čas, preto aj so sexom radšej počkajte až na odporúčanie lekára. V každom prípade si sex odpusťte dovtedy, kým nebudete cítiť žiadnu bolesť. A začínajte pozvoľne.

Počas prvých sexuálnych skúseností po pôrode zistíte nižšiu lubrikáciu vagíny, ako ste boli zvyknutá počas tehotenstva. Je to dané nižšou hladinou estrogénu. Ak dojčíte, bude vaginálna sliznica suchšia počas celého obdobia dojčenia, pretože pri ňom je hladina estrogénu všeobecne nižšia. Prekonajte rozpaky a používajte lubrikanty. Ak ste úplne zahojená, je to bezpečné. (Uprednostnite lubrikant na vodnej báze, a to predovšetkým ak používate bariérovú antikoncepciu. Mazivá na báze oleja môžu oslabiť latex a kondóm by mohol prasknúť.)

Čítajte tiež:

Čo mám očakávať, keď dojčím?

Hormonálne zmeny po pôrode zariadia, že prsia začnú produkovať mlieko. Počas prvých dní po narodení dieťaťa sa v prsníkoch objavuje kolostrum, hustá žltkastá látka, ktorú prsia vyrobili počas tehotenstva. Keď ho dieťa cucá, spúšťa sa zároveň uvoľňovanie prolaktínu, ktorý stimuluje produkciu mlieka a oxytocínu, ktorý pomáha posielať novovytvorené mlieko z prsných žliaz do kanálikov a je nevyhnutný pre vypudzovací reflex – ejekciu mlieka pri cucaní.

Prvé dojčenia môžu spôsobiť kŕče v bruchu, a za to je zodpovedný oxytocín, ktorý sa podieľa na sťahoch maternice. Mlieko sa objaví dva až tri dni po pôrode. Prsia sú opuchnuté, tvrdé, pulzujúce a nepohodlne plné. Tento jav by sa mal v priebehu jedného-dvoch dní zlepšiť. Správnu techniku dojčenia a starostlivosti o prsia vám vysvetlí laktačná poradkyňa v nemocnici. Prečítajte si hlavné zásady dojčenia.

Čo mám čakať, keď nedojčím?

Po pôrode sa začne produkovať mlieko, aj keď vy ste rozhodnutá nedojčiť alebo sa vám nepodarí rozbehnúť dojčenie.

Ak nechcete dojčiť, zmierte sa s bolesťou, ktorá môže trvať aj niekoľko dní. Vyvrcholí tri až päť dní po pôrode. Laktáciu vám pomôžu zastaviť studené zábaly pŕs (pri ich použití dbajte na to, aby medzi ľadovým balíčkom a kožou bola vždy látka alebo handrička). Môže trvať aj niekoľko týždňov, kým mlieko „vyschne“.

Na zmiernenie bolesti môžete užiť paracetamol alebo ibuprofén. Snažte sa neodstriekavať, a ak bude bolesť neznesiteľná, odstreknite len toľko, aby ste si uľavili od najhoršieho. Stimulácia bradaviek je signálom na produkciu mlieka, zbytočne by ste si „vysychanie“ predĺžili. Nepoužívajte teplé obklady, pretože stimulujú tvorbu mlieka.

Prečo tie nálady?

Prudké zmeny nálady spôsobujú mnohé faktory. V organizme rodičky došlo k veľkým zmenám: Hormonálne hladiny sú rozkolísané, telo je po pôrode ubolené, vysiľujúca starostlivosť o bábätko a nedostatok spánku, prílev nových neznámych emócií, strach o dieťatko – nie div, že čerstvej matke nie je do spevu. Nech už je príčina akákoľvek, popôrodné blues je normálny stav, ktorý sa po niekoľkých dňoch či týždňoch upraví.

Neupraví sa však popôrodná depresia. Preto ak „nenálada“ trvá príliš dlho, ak máte pocit, že sa zhoršuje, trpíte výpadkami pamäti, cítite návaly agresie proti sebe či dieťaťu, okamžite vyhľadajte odbornú pomoc. Popôrodná depresia a laktačná psychóza sú stavy, ktoré neradno podceňovať, môžete totiž ublížiť sebe či dieťaťu. So správnou pomocou si pravdepodobne budete môcť užívať pocit materstva, aj keď niekedy za cenu zastavenia laktácie pre medikáciu.

Prečo padajú vlasy?

Zatiaľ čo vlasy počas tehotenstva silneli, teraz ich môžete strácať po hrstiach. Niekedy to môže trvať aj celé mesiace po pôrode. No nebojte sa, neoplešatiete. Aké sú príčiny? Počas tehotenstva vyššia hladina estrogénu stimulovala rast vlasov, po pôrode a počas dojčenia je estrogénu v tele málo, vlasy prestávajú rásť a padajú. Stav sa zvyčajne upraví do jedného roka.

Čo sa to deje s mojou pleťou?

Hormonálne zmeny, stres a únava v novej rodičovskej úlohe si vyberú svoju daň aj na vašej pokožke. V tehotenstve ste zrejme mali krásnu, dokonale čistú pleť a odrazu sa vám po pôrode začali tvoriť čierne bodky, akné a vredy. Ak ste však trpeli akné aj počas tehotenstva, uvidíte, že teraz sa to zlepší.

Ak sa vám vytvorili tmavé škvrny na pokožke, perách či inde na tvári, začne sa to zlepšovať, musíte sa len vyhýbať slnku. Aj strie začnú postupne blednúť, aj keď asi úplne nezmiznú.

Pôrod je veľká zmena, nielen životná, ale aj pre vaše telo. Nie všetko je príjemné, hojenie je niekedy zdĺhavé, nič však netrvá večne a všetko sa časom vráti do normálu. Svojmu telu môžete pomôcť kvalitnou a vyváženou stravou, pohybom a pozitívnym pohľadom na svet. Teraz už naň máte poriadny dôvod.

17.8.2017 3:45| autor: Redakcia Babywebu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist