Zápal prsníka v šestonedelí

Tento problém postihuje 1 až 2 % žien. Typicky sa objavuje 3. až 4. týždeň po pôrode. Môže sa však rozvinúť kedykoľvek v šestonedelí od prvého týždňa po narodení dieťaťa.

Ochorenie je vo väčšine prípadov jednostranné a postihuje častejšie prvorodičky. Dva najdôležitejšie rizikové faktory rozvoja zápalu prsníka v šestonedelí sú trhlinky na bradavkách a kontakt s nosičom Stafylococcus aureus (zlatý stafylokok). Na vzniku zápalu prsníka sa však významne podieľa aj zlá technika dojčenia a zadržanie mlieka. Bolestivé trhlinky vedú ženu k obmedzovaniu dojčenia na bolestivej strane, čím sa zvyšuje možnosť zadržania mlieka a zároveň sa otvára vstupná brána pre infekciu. Nahromadené mlieko je ideálne kultivačné médium pre baktérie. Rozvoj infekcie u šestonedieľky podporujú aj zvýšená telesná aktivita a psychická záťaž, celková vyčerpanosť a anémia.

Hlavný vinníci

Za základné patogény pri vzniku zápalu prsníka v šestonedelí sú stále považované stafylokoky, predovšetkým Stafylococcus aureus. Menej často sú to izolované negatívne stafylokoky ako Stafylococcus epidermidis. Celosvetovým problémom sa stávajú nemocničné nákazy kmeňmi Stafylococcus aureus, ktoré sú rezistentné na oxacilín. Ako vyvolávatelia mastitídy boli identifikované streptokoky skupiny B, ktoré vo väčšine prípadov zapríčiňujú obojstranný zápal prsníkov.

Ako to prebieha

Infekcia sa začína väčšinou jednostranne. Najskôr sa objavuje ohraničené zatvrdnutie prsníka, ktoré predchádza typickým prejavom zápalu. Prvým príznakom je zimnica a triaška, ktoré sú rýchlo nasledované vzostupom teploty a búšením srdca. Žena pociťuje bolesti a horúčavu v postihnutom prsníku. Prsník je zatvrdnutý, nad postihnutým miestom začervenaný a na dotyk bolestivý. Vo väčšine prípadov zisťujeme aj bolestivé, zväčšené lymfatické uzliny v podpaží. Žena je malátna, má bolesti hlavy a teplota dosahuje 40 ºC. Na dvorci sa môžu vytvoriť trhliny a dojčenie býva bolestivé. Ochorenie je nutné odlíšiť od zadržania mlieka, pri ktorom sú oba prsníky zdurené, bolia, teplota môže dosahovať takisto 40 ºC, ale ostatné príznaky zápalu chýbajú a aj laboratórne vyšetrenia nesvedčia pre zápal.

Ako sa z toho dostať

Liečba zápalu prsníka v šestonedelí sa skladá z celého komplexu opatrení. Najdôležitejšou súčasťou liečby mastitídy je celkové podanie antibiotík. Podanie antibiotík je prevenciou tvorby abscesu. Pri voľbe antibiotickej liečby má lekár na pamäti, že najčastejším pôvodcom ochorenia je Stafylococcus aureus. Ďalším faktorom ovplyvňujúcim výber antibiotika je možnosť negatívneho vplyvu na novorodenca, pretože väčšina liekov prestupuje aj do mlieka.

Čítajte tiež:

Pacientka by mala ovládať správnu starostlivosť o prsníky, správnu techniku dojčenia, starostlivosť o prsné bradavky a mala by zamedzovať hromadeniu mlieka.

Počas liečby nie je nutné prerušovať dojčenie, naopak, je vhodné snažiť sa o dojčenie. Novorodenca žena začína dojčiť z nepostihnutého prsníka a tak sa reflexívne uľahčí vyprázdňovanie na postihnutej strane. Po ukončení dojčenia sa odporúča ešte postihnutý prsník odstriekať. Lepšie vyprázdnenie prsníka sa dosiahne, ak si žena pred odstriekaním urobí jemnú uvoľňovaciu masáž prsníkov.

Prevencia

Základom prevencie je správna technika dojčenia a prevencia zadržania mlieka. Dôležitou súčasťou je aj dodržiavanie pravidiel hygieny dojčenia.

28.7.2017 1:05

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist