Problémy s pleťou a vypadaním vlasov po pôrode

OTÁZKA TÝŽDŇA Aj keď som už prestala kojiť, vlasy mi stále nadmerne vypadávajú. Neustále nachádzam chuchvalce na zemi, na hrebeni i na oblečení nášho malého dievčatka. Vlasy mi dosť zredli a k tomu mám tvár plnú vyrážok. Akné to asi nie je, ale sú to veľmi bolestivé pupienky s bielymi čiapočkami. Katarína

Názor odborníka:

Počas tehotenstva dochádza v organizme k základným metabolickým, hormonálnym a imunologickým zmenám, ktoré sa prejavujú na koži a na vlasoch. Po pôrode, a najmä po ukončení kojenia, niektoré hormóny prudko klesajú, čo vedie k mnohým zmenám v celom tele ženy.

V tehotenstve zostávajú vlasy dlhšie v rastovej aktivite. Naopak po pôrode sa vplyvom poklesu niektorých hormónov vo veľkom rozsahu uvoľňujú a vypadávajú. Táto zmena je najnápadnejšia štyri mesiace po pôrode (kedy veľa žien prestáva kojiť) a kým vlasy dorastú, trvá to niekoľko mesiacov. Pôvodnú kvalitu majú vlasy často až tri roky po pôrode.

Na podporu rastu a obmeny vlasov je vhodné v lekárne kúpiť tabletky s vitamínmi na podporu rastu vlasov a želatínu. Pokiaľ by vlasy v priebehu polroka nezačali dorastať, je vhodné sa obrátiť na kožného lekára. Rovnako odporúčam obrátiť sa na kožného lekára so žiadosťou o liečbu Vašej vyrážky na tvári. Má podobný pôvod, ale vyžaduje návštevu odborníka.


Odpovedala: MUDr. Štěpánka Čapková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist