Rozprávajte sa s partnerkou

Je to možno prekvapujúce, ale narodenie potomka nie je veľká zmena len pre vás, ale aj pre partnerku. Môže sa vám stať, že budete zaskočený tým, ako sa zmenila, budete sa občas stretávať s náladami, ktorým nebudete rozumieť, s nárokmi, ktoré sa vám budú zdať absurdné.

Môžete mať pocit, že žijete s niekým, komu nerozumiete tak ako predtým.

Tehotenstvo a pôrod sú pre každú ženu obrovská záťaž, pri ktorej sa jej telo i duša podrobuje významným zmenám. Dominantne sa také zmeny prejavujú v hormonálnych hladinách, pričom sú niektoré hormóny zodpovedné za náladu. Zmeny sa kumulujú práve v období pôrodu a šestonedelia. Od mužov sa v takej situácii očakáva zhovievavosť a empatia.

Zmena sociálnej úlohy

Po narodení dieťaťa sa žena navyše musí vyrovnať s výrazne zmenenou sociálnou úlohou. Často je odtrhnutá od pôvodných kamarátok a kontaktov, vo väčšine prípadov zostane náhle v domácnosti, čo jej môže po čase začať liezť na nervy. Je dôležité, aby ste v takej situácii boli tolerantní a ponúkli pomocnú ruku, dohovorili sa na pravidelných časoch, ktoré bude môcť partnerka venovať len sebe a svojim záľubám. Pokúste sa vo chvíli, keď sa vám zdá, že sa správa iracionálne, pozrieť na situáciu i z jej pohľadu. Skúste si predstaviť, že ste neustále zavretí medzi štyrmi stenami s dieťaťom, ktorému nie vždy úplne dokonale rozumiete. Necítili by ste sa osamelí?

Riešenia bývajú jednoduchšie, než si myslíme

Ak sa dostanete do situácie, keď partnerke nerozumiete, skúste sa zastaviť a porozprávať sa s ňou. Uvidíte, že riešenie nie je až také zložité. Skrátka a dobre, tak vy, ako i vaša partnerka ste v novej situácii a treba to rešpektovať a mať k sebe úctu. Mali by ste byť schopní vzájomne sa počúvať. A čo si budeme hovoriť, chlap je ten, kto vie hľadať riešenia a pomáhať ženám.

Je nesmierne ľahké odsúdiť toho druhého ako „citlivku“, ale mali by ste si uvedomiť, že sa vaša partnerka môže nachádzať pod tlakom zmien tak fyzických, ako i psychických, a koniec koncov i sociálnych.

Čítajte tiež:

Nepodceňujme rozhovory

Ak je na vás partnerka nepríjemná či úsečná, možno je v situácii len stratená a snaží sa vás požiadať o podporu. Navonok to tak síce nemusí vyzerať, ale je to veľmi pravdepodobné. Je dôležité s ňou o tom hovoriť a rovnako tak je významné i to, aby ste si na to našli správny čas a priestor. Dajte potomka k babičkám či panej na opatrovanie, urobte manželke či partnerke večeru alebo ju vezmite do reštaurácie a skúste si s ňou pohovoriť o tom, čo môžete robiť inak, čo by jej pomohlo, aby sa cítila lepšie. Nenechajte sa zmiasť tým, že rodičovstvo občas prekrýva i fakt, že ste naďalej partnermi. Dobré partnerstvo je predpoklad kvalitného rodičovstva. Nikdy na to nezabúdajte.

Tak do toho! Nič na tom nie je!

13.1.2016 12:12| autor: Martin Prokeš

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist