Šestonedelie

Máme všetko za sebou, doma čerstvé bábätko, ale zďaleka nie sme vo svojej koži. Čo všetko sa s naším telom deje?

Šestonedelie je popôrodné obdobie, ktoré sa začína pôrodom placenty a trvá približne šesť týždňov.

Počas celého šestonedelia dochádza v organizme ženy k hojeniu poranení vzniknutých počas pôrodu, jej telo sa dostáva funkčne i anatomicky na predpôrodnú úroveň a zároveň sa rozvíjajú funkcie orgánov, ktoré sú mimo tehotenstva v pokojovom stave.

Hojenie pôrodných poranení

K dobrému hojeniu nástrihu hrádze prispieva časté umývanie (sprchovanie) teplou vodou a mydlom (a vždy po použití toalety) a dostatočný prístup vzduchu. Ak je zošité miesto opuchnuté či koža čiastočne rozostúpená, pomáhajú aj kúpele v dubovej kôre.

Účinné sú tiež enzýmy. Obsahuje ich napríklad liek Wobenzym. Obmedzuje vznik opuchov a ich vstrebávanie, zmierňujú bolesť a skracujú čas hojenia. Tieto enzýmy tiež znižujú výskyt pooperačných komplikácií. A čo je dôležité pre ženy – pomáhajú zaistiť tvorbu menšej jazvy!

Pretrvávajúca výrazná bolestivosť signalizuje zhoršené hojenie či infekciu a je vhodné skontaktovať sa so svojím gynekológom.

Šestonedieľka si má často vymieňať vložky a ihneď ich hádzať do odpadu. Očistky totiž obsahujú baktérie pochádzajúce z pošvy, ktoré by sa mohli preniesť na prsné bradavky, odkiaľ by infekcia mohla prejsť do mliečnej žľazy a vyvolať zápal.

Preto treba dodržiavať prísne hygienické zásady a po výmene vložky si ruky umyť mydlom. Jazvu po cisárskom reze je tiež vhodné často sprchovať teplou vodou s použitím mydla a ponechať k nej dostatočný prístup vzduchu.

Sťahovanie maternice

Najväčšie zmeny sú na maternici. Po pôrode siaha maternica svojím horným okrajom až k pupku a váži asi 1 000 gramov. Každým dňom sa jej veľkosť zmenšuje, približne o desať dní po pôrode zostúpi horný okraj maternice do kostenej panvy natoľko, že už pod brušnou stenou nie je hmatateľný. Hovoríme o takzvanom „zavinovaní“ maternice, ktoré je sprevádzané nepravidelnými sťahmi maternicových svalov, tzv. podpornými sťahmi.

Prvorodičky ich obyčajne ani nevnímajú, viacrodičky ich pociťujú intenzívnejšie. Zriedkakedy trvajú dlhšie než 3 dni. Koncom šestonedelia maternica váži zhruba ako pred tehotenstvom – okolo 70 gramov.

Očistky

Po pôrode plocha po odlúčení placenty vylučuje tkanivový sekrét – očistky. Typ očistkov sa mení v priebehu šestonedelia podľa prímesi. V prvých troch dňoch sú krvavé, neskôr hnedé, v druhom týždni žlté a od tretieho týždňa sivobiele.

Panvové dno

Steny pošvy, ktoré sa museli počas pôrodu značne roztiahnuť, aby pošvou mohol prejsť plod, sa v šestonedelí opäť sťahujú a nadobúdajú svoju bývalú pružnosť.

Svalstvo panvového dňa sa v šestonedelí vracia do pôvodného stavu, návrat elasticity a pevnosti trvá niekoľko týždňov. Ide o svaly uložené v dolnej časti panvy, ktorých úlohou je udržiavať maternicu v správnej polohe.

Ochabnuté brušné svaly

Nadmerné napätie brušnej steny počas tehotenstva spolu s genetickou predispozíciou spôsobuje rozostup priamych brušných svalov. Brušná stena býva po pôrode ochabnutá, priame brušné svaly sú rozostúpené. Najlepším prostriedkom na ich rehabilitáciu je špeciálny telocvik, ktorý má pre šestonedieľku mimoriadny význam. Preukázalo sa, že zvýšená telesná aktivita po pôrode neovplyvňuje dojčenie a znižuje hladinu úzkosti.

Zníženie hmotnosti

Včasné vstávanie je prevenciou zápalu žíl, pľúcnych komplikácií, urýchľuje sťahovanie maternice a odtok očistkov i návrat správneho napätia svalov dolných končatín a svalov brušnej steny.

Po pôrode sa znižuje hmotnosť. Okamžitá popôrodná strata sa pohybuje medzi 5 a 6 kg. Je dôsledkom pôrodu plodu, placenty, odtoku plodovej vody a straty krvi. Približne jedna štvrtina žien sa počas 6 popôrodných týždňov dostane na hmotnosť, akú mala pred otehotnením. Dojčenie má na popôrodnú stratu hmotnosti relatívne malý vplyv.

Hodnoty krvného tlaku by mali po pôrode zostať nezmenené. Asi u polovice šestonedieľok zostávajú mierne rozšírené žily na dolných končatinách, na vonkajších rodidlách, okolo ritného otvoru a tiež v panve.

Vylučovanie

V prvých dvoch týždňoch po pôrode sa normalizuje pohyblivosť čriev. Bežný je sklon k zápche a nafukovaniu. V prvých dňoch po pôrode treba venovať zvýšenú pozornosť pravidelnému vyprázdňovaniu močového mechúra; naplnený mechúr by totiž mohol brániť odtoku očistkov z dutiny maternice.

Močiť treba najmenej štyrikrát denne. Počas prvých 4-5 popôrodných dní vymočí šestonedieľka až 3 litre za deň. Popôrodný pokles tlaku v bruchu a relaxácia brušných svalov znižuje tlak na močový mechúr, a tak sa zvyšuje jeho kapacita. Funkcie obličiek sa vracajú do predpôrodného stavu do 6 týždňov po pôrode.

Po pôrode placenty dochádza k výrazným zmenám v hladinách hormónov, ku zníženiu estrogénu, progesterónu a choriových gonadotropínov. Z mozgu prechádza do obehu prolaktín a oxytocín na podnet z dráždených bradaviek pri dojčení. Ústup tehotenských zmien je zrejmý aj na ďalších žľazách, štítnej žľaze a nadobličkách, ktorých produkcia klesá. K hormonálnej normalizácii dôjde u nedojčiacich žien do konca šestonedelia.

Telesná teplota

Teplota, ktorá môže byť prvý deň po pôrode aj mierne zvýšená (do 37,5 °C), nemá v ďalších dňoch prekročiť hranicu 37,2 °C. Zvýšená teplota je citlivý príznak, ktorý včas upozorní na infekciu v šestonedelí. Výstelka maternicového dna (pri prázdnom močovom mechúre a konečníku) informuje o sťahovaní maternice.

Šestonedieľka býva v prvých dňoch po pôrode unavená, a preto by mala využiť každú možnosť na odpočinok a spánok aj počas dňa. Spánok je dôležitý pre načerpanie telesných síl aj pre duševný odpočinok. Okrem radosti z dieťaťa mávajú šestonedieľky aj stavy neistoty a sklesnutosti; bývajú plačlivé.

Strata vlasov

Rast vlasov sa v šestonedelí spomaľuje, šestonedieľky často pozorujú ich stratu. Dočasne viac vlasov vypadáva, ako dorastá. Ide iba o prechodný jav, šestonedieľka môže byť bez obáv, vlasy sa jej obnovia počas niekoľkých mesiacov.

Tvorba mlieka

Na tele šestonedieľky nastávajú ešte zmeny iného druhu – je to príprava mliečnych žliaz na dojčenie. Pred začiatkom tehotenstva sú mliečne žľazy v stave pokoja. V priebehu tehotenstva vylučujú riedku tekutinu nazývanú mledzivo.

Po pôrode zmizne tlmivý vplyv placentárnych hormónov, vylučovanie mledziva pokračuje aj v prvých dňoch po pôrode. Mledzivo sa potom stáva prvou stravou dojčaťa; prečistí jeho tráviace ústrojenstvo, zbaví črevá tmavozeleného obsahu, tzv. „smolky“, a pripraví dojča na prijímanie a trávenie materského mlieka.

Okolo tretieho dňa po pôrode sa prsníky zduria, mledzivo sa začne meniť na hustú belavú tekutinu – materské mlieko. Tvorba mlieka závisí z veľkej časti od starostlivosti, ktorú šestonedieľka venuje prsníkom a dojčeniu.

Pohlavný styk

Pohlavný styk je možný po zahojení pôrodných poranení a ústupe krvácania, optimálne po šestonedelí. Začiatok pohlavného života je však úplne individuálny, rovnako ako vykonávané sexuálne aktivity.

Ako prevenciu vzniku infekcie je nutné dodržiavať pravidlá sexuálnej hygieny. Relatívne veľký počet žien má nepríjemné pocity pri styku aj rok po pôrode. Tieto zmeny nie sú viazané iba na spontánny pôrod (hoci tu sú častejšie), ale môžu sa vyskytnúť aj u žien po cisárskom reze.

Po skončení šestonedelia má žena navštíviť gynekológa, aby skontroloval, či sa organizmus vrátil do pôvodného stavu. Lekár vyšetrí vnútorné rodidlá, skontroluje hojenie pôrodných poranení, vykoná onkologickú prevenciu. Je to veľmi užitočná kontrola, lebo včasným rozpoznaním poruchy a vykonaním príslušného protiopatrenia možno ľahko zabrániť vzniku neskorších komplikácií, napríklad výtoku z rodidiel, zápalu maternicových príveskov a iné.

Čítajte tiež:

Psychické zmeny v šestonedelí

V českých pôrodniciach je priemerná dĺžka hospitalizácie 3 až 4 dni a vo väčšine prípadov sa odvíja od stavu novorodenca, nie od stavu šestonedieľky. V každom prípade podľa posledného odporučenia Slovenskej neonatologickej spoločnosti možno aj v našich podmienkach prepustiť úplne zdravého novorodenca z nemocničného ošetrenia po 72 hodinách.

V zahraničí býva hospitalizácia ešte kratšia, americká prvorodička strávi v pôrodnici 2 dni, po cisárskom reze 3-4 dni. Dĺžka hospitalizácie sa tiež odvíja od vyspelosti systému ambulantnej starostlivosti a systému prípravy domácnosti na príchod veľmi čerstvej šestonedieľky s novorodencom. Výhodou o niečo dlhšieho pobytu je dokonalý nácvik dojčenia a tiež pomoc šestonedieľke pri určitých psychických problémoch.

Typické predstavy o materstve sa totiž sústreďujú na to, že materstvo je hlavným zdrojom ženskej sebarealizácie. Spoločenský mýtus nás presviedča, že materstvo vždy vedie ku šťastiu, a preto ženy bývajú popôrodnou zmenou nálad a psychickou labilitou zaskočené. Po pôrode totiž dochádza k zmenám hladín estrogénov a progesterónov, keď predovšetkým pokles hladín tohto hormónu je spájaný s pocitom obáv a depresie. Svoju úlohu hrá aj imunitný systém. Stále sa ešte hovorí o príčinách sociologických a vznik depresie sa kladie do súvislosti s vyčerpaním, obavami o zvládnutie nových okolností, nových životných podmienok. Bol opísaný častejší výskyt popôrodných depresií v pokrvnom príbuzenstve postihnutých žien, čiže sa predpokladá aj podiel genetických vplyvov.

Neexistuje teda jedna konkrétna príčina, ktorú by sme mohli vypozorovať. Pri emočnom strese môže byť narušená aj tvorba a ejekcia mlieka. Je však známe, že rodičky, ktoré absolvovali psychoprofylaktickú prípravu, lepšie zvládajú stresové situácie, lepšie spolupracujú s ošetrujúcim personálom, majú väčší pocit istoty a sebadôvery – sú informované o príčinách zmien nálad. Je tiež preukázané, že spoločné ošetrovanie matky a novorodenca v pôrodniciach, takzvaný rooming-in, veľmi prispieva k lepšiemu priebehu šestonedelia. Dieťa je tým „magickým“ motorom, ktorý ženu núti starať sa oň.

15.2.2016 1:32| autor: Alena Měchurová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist