Ste tehotná? Najprv sa mení vaša psychika

Tehotenstvo, pôrod a materstvo znamenajú pre ženu veľkú životnú zmenu, a to nielen fyzickú, ale aj duševnú. Mení sa nielen jej telo, ale pod vplyvom hormónov dochádza aj k psychickým zmenám. Žena prežíva všetko okolo seba veľmi emotívne. Z psychologického hľadiska je tehotenstvo pre ženu krízovým obdobím, keď sa prejaví jej zrelosť.

Často sa u tehotných žien stretávame s úzkosťou, utrápenosťou, depresiou, náladovosťou a so strachom. Úzkosť býva najväčšia na začiatku tehotenstva, keď sa žena obáva priebehu tehotenstva a pôrodu, a na konci tehotenstva, keď prichádzajú na rad otázky o výchove a starostlivosti o dieťa. Psychiku ženy môže ovplyvniť aj zmena jej sociálneho postavenia.

Žena stráca ekonomickú sebestačnosť, stáva sa závislou od manžela. Môžu prísť obavy, či nestratí svoje postavenie v zamestnaní. Ženy, ktoré si zakladajú na kariére, môžu brať tehotenstvo a pôrod ako obeť.
Dôležitý je aj samotný vzťah medzi partnermi. Ak muž túžil po rodine, prežíva so ženou jej tehotenstvo, zahŕňa ju pozornosťou, dáva jej pocit bezpečia a istoty. Každá tehotná žena totiž túži po partnerovom ocenení. V ďalšej fáze tehotenstva sa pozornosť ženy presúva na seba a plod. Partner sa môže cítiť zbytočný a môže začať na dieťa žiarliť.

Vývoj väzby matky na plod
Prvé obdobie, ktoré trvá do 18. týždňa, sa žena vyrovnáva s faktom, že je tehotná. Prežitky môžu byť rôzne, od pocitu šťastia až po dojem, že sa jej zrútil svet, podľa toho, či bolo tehotenstvo chcené, alebo nie.
Reakcia závisí aj od psychickej zrelosti ženy, od jej veku, sociálnych a ekonomických faktorov. Pri nechcenom tehotenstve je žena v ťažkej stresovej situácii. Zaoberá sa otázkou, ako to oznámi rodičom a partnerovi a zvažuje možnosť umelého prerušenia tehotenstva.

V raných fázach tehotenstva sa môžu vyskytnúť tehotenské ťažkosti. To, ako ich žena prijme, závisí opäť od toho, ako bola na tehotenstvo pripravená.
Ak bola na tehotenstvo pripravená, berie neduhy, ktoré sa s ním spájajú, ako prirodzenú vec. Prirodzené sú aj obavy z potratu alebo choroby, ktorá by mohla ohroziť plod. Bohužiaľ, niektoré ženy berú tehotenstvo ako chorobu, sú zaskočené náhlymi emóciami alebo intenzitou tehotenských ťažkostí.

V ďalšom priebehu tehotenstva sa postoj ženy mení na pozitívny a žena sa zaujíma o vývoj plodu a jeho zdravotný stav, ktorý konzultuje so svojím lekárom. Dnes už existuje viacero internetových stránok, kníh a časopisov zaoberajúcich sa tehotenstvom, pôrodom a starostlivosťou o dieťa. Ženy sa tak môžu dozvedieť, ako sa ich dieťatko vyvíja deň za dňom, a môžu sa týmto spôsobom teoreticky pripraviť na pôrod a príchod dieťatka. Súčasťou prípravy na pôrod sú aj predpôrodné kurzy a cvičenie. Už v ranej fáze tehotenstva sa môže zapojiť partner, aby sa pripravil na rolu otca tým, že ženu odprevadí na prvé ultrazvukové vyšetrenie. Žena má dobrý pocit, že nie je v cudzom prostredí sama a že má muž záujem o ňu aj o dieťa.

Druhé obdobie trvá asi do 34. týždňa a je najstabilnejšie. Žena vníma pohyby plodu, vie, že je dieťa živé a komunikuje s ním. Začína ho vnímať ako nového jedinca. Predstavuje si, ako bude vyzerať, aké bude mať vlastnosti. S partnerom vyberá meno. V tomto období mávajú ženy veľké obavy z výsledkov genetických testov. Želajú si, aby ich dieťa bolo zdravé a aby nemalo žiadnu vývojovú chybu.

Niektoré ženy vyčkávajú s nakupovaním výbavičky pre dieťa s obavou, „aby sa to nezakríklo“. Ako rastie plod, mení sa aj postava ženy. Niektoré ženy prijmú rastúce bruško s radosťou a sú pyšné na to, že sú tehotné. Iné však majú strach, že sa nebudú partnerovi páčiť, a tešia sa, až porodia a ich postava nadobudne pôvodné tvary.

V tomto období sa môže stať, že žena začne odmietať pohlavný styk. Sčasti je to dané práve obavami, že sa partnerovi nebudú s bruškom páčiť, sčasti sa bojí, aby sa dieťaťu pri styku niečo nestalo. Ženy často konzultujú tehotenstvo so svojou matkou. Zaujíma ich priebeh ich tehotenstva a pôrodu. Matkin názor je pre tehotnú ženu veľmi dôležitý. Keďže ženy v druhom stave sú veľmi citlivé, názor matky ich môže upokojiť, ale aj značne znervózniť.

V treťom období by už mala byť psychologická príprava dokončená. S blížiacim sa termínom pôrodu narastajú obavy z priebehu pôrodu, z pôrodných bolestí, z personálu a cudzieho prostredia. Prichádzajú i obavy zo smrti, ale aj napríklad zo samotnej epiziotómie.
Dôležité je, z akých zdrojov žena získala informácie. Niektoré ženy rady opisujú svoj pôrod veľmi farbisto, aby tromfli tých ostatných. Ak žena dostane práve tieto informácie, jej neistota sa, samozrejme, zväčší.
Pôrod je vyvrcholením celého tehotenstva. Jeho priebeh závisí od toho, ako žena tehotenstvo prežívala a ako k nemu pristupovala. Je dôležité, aby mala pocit, že ho dobre zvládla.

Nepriaznivé psychologické faktory tehotenstva
Existujú ženy, ktoré sa na tehotenstvo adaptujú horšie. Ženy mladšie ako 20 rokov, ktoré často žijú v rodine so zlými vzťahmi, sa cítia izolované a menejcenné. Od tehotenstva očakávajú, že rýchlo dospejú a spoločensky postúpia. Opak je pravda. Často sa cítia samy, situáciu nezvládajú a cítia sa neschopné.

Ženy staršie ako 35 rokov si uvedomujú vysoké riziko komplikácií v tehotenstve a sú úzkostlivé. Majú svoje stereotypy a horšie sa prispôsobujú potrebám dieťaťa. Ďalšou skupinou sú ženy, ktorých tehotenstvo sa skončilo neúspechom. Ak otehotnejú a nie sú s danou situáciou vyrovnané, môžu u nich nastať psychické problémy. Slobodné ženy sa často nachádzajú v zložitej sociálnej situácii. Sú vystavené stresu, často rodia predčasne a ich deti majú nízku pôrodnú hmotnosť.

Veľký vplyv na priebeh tehotenstva majú všetky lekárske zákroky, ktoré musí žena podstúpiť. Neustále si kladie otázku, či je všetko v poriadku. Každé vyšetrenie, ktoré prinesie výsledok, má na ich psychiku dobrý vplyv. Naopak, pri každom zistení i nepatrnej odchýlky reaguje veľmi negatívne. Výraznú úzkosť môže vyvolať abnormálny výsledok genetických testov a následná amniocentéza. Je to výkon, ktorý nesie určité riziká. Žena sa jednak obáva, aby nepotratila, a navyše musí čakať na výsledok. Každá komplikácia počas tehotenstva zhoršuje psychický stav tehotnej ženy. Dôležité je, ako k problému pristúpi, aby mala odvahu a verila v dobrý koniec.

Zdroj:
www.levret.cz

12.5.2009 2:13| autor: Radka Bočánková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist