Po pôrode

Matka je prvé dni s dieťaťom ešte v nemocnici, aby sa vylúčili komplikácie ako napríklad krvácanie po pôrode. Približne do desiatich dní sa zvinie maternica späť nižšie do panvy. Preto v týchto dňoch matka pociťuje bolesti maternice, ale bolestivá je aj rana po nástrihu hrádze. Dochádza tiež k čisteniu maternice. Z tela odchádzajú krvné zrazeniny a odumreté tkanivo, ktoré charakteristicky zapáchajú. Veľmi dôležitá […]

Matka je prvé dni s dieťaťom ešte v nemocnici, aby sa vylúčili komplikácie ako napríklad krvácanie po pôrode. Približne do desiatich dní sa zvinie maternica späť nižšie do panvy. Preto v týchto dňoch matka pociťuje bolesti maternice, ale bolestivá je aj rana po nástrihu hrádze.

Dochádza tiež k čisteniu maternice. Z tela odchádzajú krvné zrazeniny a odumreté tkanivo, ktoré charakteristicky zapáchajú. Veľmi dôležitá je preto častá hygiena, výmena vložiek a vetranie lonovej oblasti. Mydlo používajte skôr striedmo a radšej kvalitné určené na intímne partie, stačí omytie vlažnou vodou odhora smerom dole k hrádzi.

Vstup do rubriky Po pôrode

Okrem toho sú matky po pôrode vysilené, koža na bruchu je vyťahaná, často majú pocit, že majú nadváhu a sú tiež emocionálne labilné.

Matky by chceli vyzerať čo najskôr dobre, zaujímajú sa ako schudnúť po pôrode. Niektoré cvičenia po pôrode je možné začať opatrne robiť už krátko po prepustení z nemocnice. Chudnutie po pôrode má však svoje hranice a predovšetkým u kojacich matiek sa neodporúčajú žiadne radikálne diéty.

Svaly panvového dna je však dobré precvičovať aby sa ochabnuté svaly posilnili a predišlo sa komplikáciám, ako dobre známej inkontinencii alebo hemoroidom. Cvičenie a pozitívne aktivity môžu prispieť aj k zmierneniu hormonálne podmienenej popôrodnej depresii, ktorá postihuje väčšinu žien približne počas prvých dvoch týždňov po pôrode. Prejavuje sa negatívnymi emóciami, plačlivosťou, náladovosťou a v extrémnych prípadoch aj odmietaním dieťaťa.

Dôležité je, aby sa tu matka už počas pobytu v nemocnici naučila správne kojiť a aj inú starostlivosť o novorodenca, ako je napríklad kúpanie novorodenca.

V prípade, že novorodenec dostane komplikácie ako je novorodenecká žltačka, jeho pobyt v nemocnici sa môže predĺžiť. Predčasne narodené deti zvyčajne pobudnú v nemocnici dlhšie, tak aby ich stav bol už stabilizovaný a starostlivosť o novorodenca bola zvládnuteľná v domácich podmienkach.

Na prepustenie z nemocnice, je teda vo všeobecnosti potrebné aby bola v poriadku matka a aby dieťa dobre prospievalo, čiže aby priberalo a správne vylučovalo. Potom už naňho čaká jeho prvé teplejšie novorodenecké oblečenie a môže konečne vyraziť domov.

Vstup do rubriky Po pôrode

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist