Balenie naširoko je už minulosťou

Detičky, ktoré sa narodia po prvom januári tohto roku budú mať viac voľnosti ako tie skôr narodené. Používanie poštoliek, čiže balenie na široko je podľa lekárov minulosťou.

Nožičky novorodencov už nemusia byť preventívne a mnohokrát zbytočne fixované do nepríjemnej polohy a v nadchádzajúcich teplých mesiacoch sa malé zadočky vyhnú zapareninám, ktoré pod niekoľkými vrstvami plienok a poštoliek ľahko vzniknú. Táto dobrá správa však neplatí pre všetkých drobčekov. Od čoho závisí potreba baliť nožičky dieťaťa na široko? Kedy treba ísť na prvú kontrolu? Opýtali sme sa špecialistu, detského ortopéda MUDr. Marcela Kusina.

„Ideálne je absolvovať preventívne vyšetrenie bedrových kĺbikov novorodenca čo najskôr, najlepšie hneď po narodení, najneskôr sa odporúča do štvrtého týždňa veku dieťaťa. Vyšetrenie by mal vykonať ortopéd, ktorý dieťa vyšetrí ultrazvukom. Ak je všetko v poriadku, to znamená, že nález je primeraný k veku dieťaťa, nie je dôvod baliť naširoko. Potrebná je však ešte jedna kontrola, ktorú určí lekár na základe nálezu, je to individuálne.

V prípade, že sa pri prvom vyšetrení nájde patologický, čiže chorobný nález, liečbu a ďalší postup určuje ortopéd ako aj ďalšie intervaly vyšetrenia. Zlý vývin kĺbikov je nutné liečiť a pravidelne kontrolovať. Pri včasnom zachytení patológie je veľká šanca na úplné doliečenie. V niekoľkých prípadoch je nutná operácia, ale je to čoraz menej a menej,“ hovorí MUDr. M. Kusin.

Podľa skúseností mamičiek je nutnosť používania poštoliek oproti minulosti naozaj výrazne obmedzená. Nutná je len ďalšia kontrola, ktorá obvykle býva v ôsmom mesiaci života dieťaťa.

28.5.2009 11:40| autor: Natália Nariadelová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist