Žijem a pracujem v Írsku skoro 3 roky, momentálne som v 11.

Žijem a pracujem v Írsku skoro 3 roky, momentálne som v 11. týždni. Približne v 30. týždni tehotenstva by som sa chcela vrátiť žiť na Slovensko, no vôbec neviem, na aké dávky mám nárok. Mám nárok na materskú od zamestnávateľa v prípade, že uzavriem pracovný pomer, keďže do Írska sa už vrátiť nechcem? Mám vôbec nárok na materskú z Írska, ak porodím v inom štáte? Alebo neuzavrieť pracovný pomer v Írsku, poberať materskú a skončiť ho až po uplynutí materskej? Mám potom nárok na bezplatnú zdravotnú starostlivosť doma? Mám nárok na nejaké dávky na Slovensku?

Odpoveď

Z podania nie je celkom jasné, o akom uzatvorení pracovného pomeru píšete. Ak bola doteraz práca v Írsku vykonávaná legálne na základe zmluvy, nárok na materské si uplatníte v Írsku, aj keď budete materskú dovolenku tráviť na Slovensku. Nárok na materské vzniká poistencovi na základe odvodov na nemocenské poistenie, bez ohľadu na to, kde sa dieťa narodí. Tzn., že si uplatníte nárok na materské v Írsku, porodíte na Slovensku, kde plánujete zotrvať a po uplynutí materskej dovolenky ukončíte pracovný pomer v Írsku, ak tam nebudete pokracovať v pracovnom pomere.
Po pôrode si na úrade prace, sociálnych vecí a rodiny, príslušnom podľa miesta Vášho trvalého pobytu uplatníte žiadosť
•o príspevok pri narodení dieťaťa,
•o príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa,
•prídavok na dieťa,
•rodičovský príspevok po zániku nároku na materské.

Matkám, ktoré sa starajú o dieťa, platí poistné štát, je len potrebné si po pôrode splniť ohlasovaciu povinnosť, tak v sociálnej, ako aj v zdravotnej poisťovni.

20.4.2009 3:14
Viac o téme: starostlivosť

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist