Som v 18. týždni tehotenstva. Ide o druhé tehotenstvo po 8

Som v 18. týždni tehotenstva. Ide o druhé tehotenstvo po 8 rokoch. Vek 34 rokov. Z výsledkov Triple testu, ktorý mi bol robený v15 t./6 den podla USG, mi vyšli nasledovné hodnoty: MS-AFP: 28,2 kiu/L.1,00 MoM, uE3: 1,1ng/mL 0,87 MoM, Total hCG: 72,7 kiu/L 2,69 MoM. Na základe uvedeného mi vyšlo riziko M.Down 1:140 a obvodný gyn. mi odporučil genetický USG a amniocentézu. Na 8.6. som objednaná na genetický USG. A z neho by mi lekár mal alebo nemal odporučiť amniocentézu. Ako relevantné boli yvšetrenia v 12. týždni??? NT – šijové presvietenie na ultrazvuku som mala 0,82, aj ozvy srdca boli v poriadku, základné zisťované parametre nenasvedčovali žiadnej poruche. Prvé krvné testy v 12. týždni mi vyšlo riziko Down až 1:621.
Ktorý z týchto testov má väčšiu váhu, resp. ako je možné, že vyšli takto odlišné hodnoty v rozpätí 4 týždňov?? Mala by som podstúpiť amniocentézu, keď som v 6. týždni mierne zakrvácala??? Brala som vtedy dufaston a ascorutin.

Odpoveď

Skríningové testy vyhľadávajú ženy s rizikom genetického ochorenia. Test nehovorí, či máte alebo nemáte dané genetické ochorenie, ale aké máte riziko. Aj pri nízkom riziku môžete mať dané genetické ochorenie. Žiaden test okrem amniocentézy nedokáže vylúčiť ochorenie. Takisto ultrazvuk nedokáže s istotou odhaliť detičky s M.Down. Rozhodnutie ohľadom amniocentézy je na Vás. Amniocentéza má svoje výhody a riziká.

4.6.2009 10:47

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist