Obraciam sa na Vás s otázkou, ktorá sa týka aj mňa, ale viac

Obraciam sa na Vás s otázkou, ktorá sa týka aj mňa, ale viac-menej mojej
sestry. Tá je v situácii, keď zistila, že ju jej manžel podvádza. Prvýkrát,
keď na to prišla pred 2 rokmi, odpustila mu, pretože majú spolu 4-ročnú
dcérku. No teraz pred pár dňami sa situácia zopakovala. Ja viem, že také
veci sa stávajú, ale ono to je zložitejšie ešte aj tým, že sestrin manžel
podvádzal s môjho manžela sestrou – mojou švagrinou ( vydatou a matkou),
tak isto ako pred 2 rokmi. Všetci sme si mysleli, že to skončili, ale opak
bol pravdou. Moja sestra je z toho úplne zničená, nehovoriac o mame a
všetkých, koho sa to ako-tak dotýka. Ona by sa chcela rozviesť, pretože mu
už nedokáže odpustiť, i keď on sa tvári, že mu to je veľmi ľúto, až
plače… A tak som sa Vás chcela opýtať, aký je postup pri rozvode, čo sa
týka majetku, pretože moja mama im prepísala starých rodičov dom aj s
pozemkom, vzali si pôžičku, aby ho mohli prerobiť. Je tam nejaká
šanca z právneho hľadiska, že by neverný manžel nemal nárok na tento
rodinný majetok? Dá sa to nejako vyriešiť vzhľadom na to, že on je
príčina rozpadu manželstva?

Odpoveď

Otázka, či sa pri vysporiadavaní bezpodielového spoluvlastníctva prihliada na príčiny rozvratu manželstva, v zákone nie je zodpovedaná, avšak odpoveď môžeme nájsť v pomerne stabilizovanej judikatúre predovšetkým českých súdov, ktorá je aplikovateľná aj na slovenské pomery. Podľa jedného z rozhodnutí zákon súdu neukladá, aby z úradnej povinnosti modifikoval výšku podielov manželov podľa miery účasti na rozvrate manželstva. Vyrovnávací podiel jedného z manželov (t. j. jeden z manželov dostane viac ako druhý, resp. všetko a druhý nič) nemožno znížiť len preto, lebo zjavnou príčinou rozvratu manželstva bol jeho mimomanželský vzťah. Samozrejme, v krajných prípadoch nemožno vylúčiť, aby i tieto okolnosti boli brané do úvahy, zvlášť, ak by išlo o momenty morálne také silné, že by bolo v rozpore s dobrými mravmi tieto nevziať primerane do úvahy pri vysporiadaní.
Vo Vašom prípade je však z hľadiska vysporiadania dôležité aj to, čo bolo titulom nadobudnutia rodinného domu, t. j. či ho Vaša matka sestre a švagrovi darovala alebo či im ho predala. Totižto v prípade, ak by išlo o darovanie, nemožno hovoriť o vysporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva, pretože manželia za trvania manželstva, ak ide o nadobudnutie veci darovaním, takúto vec nenadobúdajú do BSM, ale do podielového spoluvlastníctva, pri vysporiadavaní ktorého sa § 150 Občianskeho zákonníka neaplikuje.

2.12.2008 5:23

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa k odberu nášho newsletteru alebo nás sledujte na facebooku:

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. viac informácií

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close

TOPlist