Můj partner je slovenského občanství a já českého.

Můj partner je slovenského občanství a já českého. Momentálne žijeme v Anglii, ale už jsme si koupili pozemek na Slovensku a chtěli bychom stavět. Jsem teď v 2. měsíci těhotenství a rádi bychom se před porodem vrátili na Slovensko, kde má partner rodiče. To znamená, že i porod by se mĕl uskutečnit na Slovensku. Podle práva budu mít nárok na pobíraní mateřské dovolené od mého anglického zamĕstnavalete. Ale zajímalo by mĕ, či budu mít já či můj partner nárok na rodičovský příspĕvek na Slovensku. A či se bude na naše dĕťátko vztahovat porodné, což je jednorázová částka pro miminko.

Odpoveď

Nárok na jednotlivé dávky - príspevky , možno posúdiť až na základe podanej žiadosti a doložených dokladov. Ak v čase uplatňovania žiadosti o príspevok a príplatok pri narodení dieťaťa budete mať trvalý pobyt na území SR, pravdepodobne Vám vznikne nárok. Čo sa týka rodičovského príspevku, tu okrem trvalého pobytu je podmienkou nevykonávanie zárobkovej činnosti. Otec dieťaťa bude mať nárok na rodičovský príspevok, ak nebude vykonávať zárobkovú činnosť a osobne sa bude starať o dieťa.
Rodičovský príspevok a aj prídavok na dieťa si môže uplatniť jeden z rodičov, príspevok pri narodení dieťaťa a príplatok k príspevku si môže uplatniť len matka, ktorá dieťa porodila.
Platiteľom všetkých štátnych sociálnych dávok je úrad práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého pobytu žiadateľa. Žiadosti sú dostupné na príslušnom úrade psvr alebo sú dostupné aj na webovej stránke: www.upsvar.sk/vzoryziadosti.

3.4.2009 2:01
Viac o téme: partner

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist