Linea Nigra – tmavý prúžok na tehotenskom brušku

Pomaly za zaguľatievate, poctivo bruško natierate, aby ste sa vyhli striám, a náhle si všimnete, že vám bruško vertikálne od pupka k lonovej kosti rozdelila čiara. Nepanikárte, po pôrode väčšinou zmizne.

profimedia-0249628369-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Ide o takzvanú lineu nigru (niekedy tiež linea negra). A na tehotenskom brušku ju môžete zaznamenať asi od 16. týždňa tehotenstva. Odhaduje sa, že sa vytvorí cca u 20 až 30 % tehotných žien. Všeobecne sa tvrdí, že predpoklad na jej vznik majú skôr tmavšie fototypy žien.

Časopis Dermatologie pre prax spomína štúdiu, ktorá preukázala, že počas gravidity boli v Mexiku zmeny pigmentácie zaznamenané u 66 % žien. Časopis tiež uvádza, že aspoň miernou formou zmien pigmentácie je postihnutých približne 10 až 25 % žien užívajúcich hormonálnu antikoncepciu.

O čo ide?

Linea nigra je pigmentové zvýraznenie kolmej strednej väzivovej čiary brucha (line alba), ku ktorej sú upnuté niektoré brušné svaly. Linea alba môže byť vo výnimočných prípadoch zrejmá, naopak, ako zosvetlenie pokožky aj u netehotných žien a detí.

Pigmentové zvýraznenie spôsobuje zvýšená produkcia melanínu vyvolaná niekoľkonásobne vyššou hladinou estrogénu v tele tehotnej ženy. Podobný proces sa prejavuje aj stmavnutím prsných dvorcov, podpazušia, oblastí genitálií. U niektorých žien sa môžu objaviť pigmentové škvrny aj na tvári.

Po pôrode zmizne

Linea nigra väčšinou po pôrode zmizne, keď klesne hladina estrogénu v tele. Môže to trvať pár dní, týždňov aj mesiacov a niekedy môže byť táto čiara viditeľná už navždy, aj keď nie v takej výraznej podobe. Usudzuje sa, že výraznosť pigmentovej čiary po pôrode ovplyvňuje aj slnečné žiarenie. Jej blednutie môže teda napomáhať aj ochrana pred slniečkom a zdržovanie sa v tieni.

Čítajte tiež:

VERTE, NEVERTE

S linea nigrou sa rovnako ako s mnohými ďalšími zmenami tela spája aj celý rad povier. Tvrdí sa, že linea nigra sa vytvorí, keď sa má narodiť chlapec. Druhá povera sa zase orientuje podľa jej dĺžky. Ak bol dlhá až nad pupok, mal sa narodiť chlapec. Ak sa začínala pod pupkom, malo sa narodiť dievčatko. A v jednej diskusii som narazila aj na zmienku o tom, že ak sa u ženy vytvorí, nebude mať strie.

Záleží na vás, čomu budete veriť. Ja sama za seba môžem povedať, že som linea nigru mala, strie sa u mňa objavili až tesne pred pôrodom a narodil sa mi chlapček.

8.11.2022 3:19| autor: Redakcia Babywebu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist