Detská agresia je bežná a často prínosná

Všetci rodičia si želajú mať dobré, milé a slušne vychované dieťa. Agresia a hnev nemajú v tomto ideálnom svete často svoje miesto a negatívne emócie sa potláčajú. Napriek všetkej láske, ktorú rodič svojmu potomkovi poskytuje, nejde všetko podľa plánu: Tu sa chlapec zahryzne kamarátovi do ruky, pretože mu na pieskovisku vzal bábovku, tam väčší brat strčí od jedu celou silou do mladšej sestry, inokedy rozhnevané dieťa spracováva päsťami svoju matku v obchode, pretože mu nechce kúpiť sladkosti.

Správanie dieťaťa sa stabilizuje, keď sa mu agresívne správanie začne prakticky vyplácať a týmto správaním dosiahne svoj cieľ. Príklad: Malý Patrik sa dožaduje čokolády. Na odpoveď matky, že už kúsok mal a o chvíľu bude obed, tak nič nedostane, dostane chlapec záchvat hnevu. Matka ustúpi, podá mu čokoládu a tým ho v jeho správaní nechtiac podporí. Patrik si to zapamätá a pri najbližšej príležitosti to opäť využije. Agresívnym správaním unikajú deti aj pred povinnosťami a reakciami svojho okolia. Dieťa zistí, že svojím správaním môže veľa dosiahnuť.

Keď sa u dieťaťa začne prejavovať agresivita, pýtajú sa rodičia na príčinu. Svoju rolu hrajú tak genetické faktory, ako aj tie získané.

Najčastejšie dôvody pre agresívne správanie detí:

  • Frustrácia (samotné dieťa sa cíti napríklad pod tlakom).
  • Neprimerané správanie pri riešení problémov (dieťa nepozná inú cestu, ako riešiť konflikt).
  • Účelový prostriedok (zastrašiť okolie a dosiahnuť svoje).

Záchvaty hnevu nie sú v rodinách nič nezvyčajné, dokonca patria k detskému vývoju ako potreba nebezpečenstva, a napriek tomu sa toto agresívne správanie pokladá za nežiaduce. Pritom detská agresivita je emócia, ktorá je prínosná pre obe strany. Pre rodičov uvedomenie si, že niečo nie je v poriadku, pre dieťa zážitok svojich vlastných pocitov a prehĺbenie sebapoznania.

Čítajte tiež:

Veľký vplyv na správanie detí má okolie. Deti preberajú vzorce správania od svojich rodičov a agresívne správanie nie je výnimkou. Prevenciou je prevziať kontrolu nad svojím hnevom.

Na jednej strane nie je v žiadnom prípade dobré v dieťati potláčať hnev a agresiu, na druhej strane je nevyhnutné dieťa učiť, ako s týmito emóciami pracovať, ako ich brzdiť. Predovšetkým predškolák by mal mať už tieto kroky osvojené.

Niekoľko výchovných tipov pri agresívnomsprávaní dieťaťa:

  • Pomôžte svojmu dieťaťu dosiahnuť jeho cieľ bez agresívneho správania. Musí sa najskôr naučiť vyjadriť svoje želania slovami. Podporte ho tým, že ho naučíte správne slovné obraty.
  • Buďte správnym príkladom. Nebuďte sami agresívni! Rodičia sú najdôležitejší vzor pre svoje dieťa. Dieťa sa veľa naučí z toho, keď môže pozorovať, ako riešite konflikty adekvátnym spôsobom.
  • Chváľte svoje dieťa, keď sa zachová správne. Tým podporíte jeho správne konanie a dieťa dostane vašu pozornosť v správnom čase, keď sa správne zachová.
  • Reagujte okamžite, ak ubližuje druhému. Tým mu dáte jasne najavo, že ani krátkodobo netolerujete jeho správanie.
  • Neodvádzajte pozornosť dieťaťa v momente agresívneho záchvatu iným smerom. Napríklad tým, že mu začnete sľubovať čokoládu, keď sa prestane hnevať. Dieťa si svoje správanie musí uvedomiť a s tým pocitom pracovať.
  • Aplikujte „oddychový čas“, ak sa naďalej správa agresívne. Nechajte ho bez povšimnutia sedieť vedľa seba (to ide aj na lavičke na ihrisku). Ak nezostane sedieť, odíďte s ním domov.
  • Bez kriku povedzte dieťaťu konkrétne, ako sa má v príslušnej situácii správať. Vysvetlite mu, že od neho nechcete, aby mal kamaráta rád, ale nesmie mu ubližovať. Ak cíti napätie, že chce niekoho udrieť, nech sa otočí a ide preč alebo nech udiera do lopty. Ak do vás búši päsťami, správna reakcia je zareagovať pokojným, ale dôrazným hlasom: „Nepáči sa mi, že ma biješ, a chcem, aby si okamžite prestal. Rád by som však teraz vedel, čím som ťa rozčúlil.“
  • Ukončite ihneď boje o hračku, skôr ako dôjde k bitke. Ak sa dve deti hádajú o hračku a nedá sa zistiť, kto je na rade, schovajte hračku na 5-10 minút, aby ste agresívne správanie odbúrali. Zakaždým vysvetlite, prečo sa tak správate.
  • Zdravé sebavedomie je „protijed“ proti agresivite. Prebúdzajte v deťoch pozitívne očakávania, záujem, uznanie a osobnú spätnú väzbu. Tieto učebné procesy sa vštepia do mozgu a prispejú k tomu, že ich dieťa začne rozvíjať nielen voči rodine, ale aj k svojmu najbližšiemu okoliu.
4.9.2018 1:05| autor: Redakcia Babywebu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist