Aký je rozdiel medzi batoľaťom a psychopatom?

Očividne nie veľmi veľký. Profesor psychológie Robert Hare z britsko-kolumbijskej univerzity zostavil zoznam niekoľkých psychopatických osobnostných čŕt. Po jeho porovnaní s každodenným správaním mojej dcéry môžem konštatovať: psychopat je niekto, kto zostal navždy batoľaťom. Neveríte? Stavím sa, že keď si prečítate nasledujúce riadky, zmeníte názor.

1) Afektovane roztomilá a vypočítavá

Batoľatá sú vo väčšine prípadov očarujúce, ale priznajme si, že táto roztomilosť má svoje hranice. Napríklad vo chvíli, keď sa do popredia ich záujmu dostane piksľa s primalexom, ktorým vzápätí pokrstia gauč, televízor aj zánovnú komodu. Čo sa týka inteligencie, dcéra nedokáže narátať do dvadsať bez toho, aby niekoľkokrát zopakovala číslo osemnásť (alebo nejaké iné), ale presne vie, koľko je tri alebo viac súst, a že má len štrnásť kostímčekov pre barbínu, a preto nutne potrebuje ďalšie.

2) Absolútne duševne vyrovnaná

Napriek môjmu naliehaniu a urputnej snahe dokázať sebe a okoliu, že príšerné správanie mojej dcéry spôsobuje prinajmenšom mozková disfunkcia alebo porucha osobnosti, mi všetky moje hypotézy odborníci vyvrátili, čo dodnes nechápem.

3) Bez bázne a hany

Možno, že niektoré batoľatá majú naozaj strach z tmy a iných nástrah, ale keď každý večer počujem svoju dcéru fňukať, že sama nezaspí (bojí sa draka, krvilačných šeliem a neviem čoho ešte) a potom ma núti ležať v bunkri pod zvýšenou posteľou, pretože hore by v mojej prítomnosti nemala dostatok priestoru, pripadám si mierne zmanipulovaná.

4) Spoľahlivo nespoľahlivá

Každé ráno tŕpnem: vybrala som vhodné oblečenie na dnešný deň? Pripravila som raňajky, od ktorých dcérka znechutene neodvráti zrak? Zaobíde sa tentokrát ranný odchod do škôlky bez kolosálnej scény? Dostanem vynadané, že nie som schopná priviesť svoje dieťa do predškolského zariadenia v určenú hodinu? A tak je mojou jedinou istotou vedomie, že sa na nič nemôžem spoliehať. Pomaly ale isto ma to doháňa do šialenstva, ale utešujem sa tým, že v tom nie som sama.

5) Pohotoví klamári – bez mihnutia oka

„Už si dojedla?“ pýtam sa dcéry, ktorá horlivo pritakáva, pričom má obidve ruky pod stolom za hlasného mľaskania našich dvoch psov. „Vieš, že lož má krátke nohy?“ kladiem rečnícku otázku, na ktorú dostávam nevinnú odpoveď: „Viem, ale túto už, mami, nedobehneš, odišla na bicykli.“

6) Bez ľútosti a viny

Na vlastnej koži som pocítila, aké to je dostať jednu do zubov, na vlastné oči som videla svojho anjelika kopať a mlátiť chlapca o hlavu menšieho a aspoň o rok staršieho. Keď nie je pri záchvate hnevu nikto nablízku, dcérka si vystačí sama. Sadne si do tureckého sedu a blonďavou hlavičkou mláti o dlážku ako zmyslov zbavená. Predstavenie väčšinou sprevádza hysterický rev, ktorý z ničoho nič ustane a dieťa zaujaté ktovie čím odkráča akoby nič.

Čítajte tiež:

7) Asociáli bez zjavnej motivácie

Tiež sa vám stalo, že sa k vám vaše dieťa priblížilo s nevinným výrazom a bez akéhokoľvek náznaku či varovania sa so stiskom pitbula zahryzlo do jednej z vašich končatín? Vitajte v klube.

8) So zlým úsudkom a neschopnosťou učiť sa zo skúseností

Rana, ticho, rev. Skokom som na mieste nešťastia. Skúmam okolie, krv, našťastie, netečie. Čo sa stalo? „Mami, tá blbá trampolína (myslená naša manželská posteľ) ma zrazu buchla do hlavy.“ V bazéne: „Zlatíčko, nechoď po tej šmykľavke, pamätáš, ako si minule spadla, odrela si kolienka a bolo po zábave?“ V nestráženej chvíli rana, ticho, rev a… krv. Pohotovosť v Motole opúšťame s tromi stehmi na brade.

9) S veľkým nedostatkom ohľaduplnosti

„Miláčik, potrebujem si vybaviť jeden dôležitý hovor, mohla by si sa, prosím, chvíľku hrať vo svojej izbe?“ Od chvíle, keď som vyslovila túto prosbu, zavesilo sa na mňa dotieravé batoľa ako kliešť a začalo híkať napodobňujúc všetky známe aj neznáme domáce zvieratá. Moja rada? Utečte na záchod a zamknite sa! (Podmienkou však je, že musíte mať na onej miestnosti dvere, čo, bohužiaľ, nie je náš prípad.)

10) Nepredvídateľná

„Chrobáčik, možem ti pomôcť obuť topánočky?“ – “Nieeeeeee. Choď preč, nemám ťa rada.“

11) Prázdne samovražedné hrozby

No dobre, samovražedné je možno prisilný výraz, ale keď budete počuť výroky ako „mami, ja umriem, ak okamžite neurobíš to či ono“, nenechajte sa tým vyviesť z miery a pokojne trvajte na svojom. Ono sa to vyrieši.

12) S nezrelým sexuálnym životom

Vďakabohu, o jednu starosť menej (aspoň zatiaľ).

13) Neschopná plánovať

Poznáte batoľa, ktoré v tejto chvíli premýšľa o tom, čo bude robiť v nasledujúcej minúte? Teda ak práve necmúľa cukrík (čokoládu alebo nepojedá keksík) a nepremýšľa o tom, ako z vás vymámiť další.

27.1.2017 1:48| autor: Adéla Stolaříková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist