Chcela by som poprosiť o radu. Som v 33. týždni tehotenstva,

Chcela by som poprosiť o radu. Som v 33. týždni tehotenstva, beriem vitamíny pre tehotné, zjem dosť ovocia, rýb aj mliečnych výrobkov, napriek tomu mám popraskané kútiky úst, niekedy až do krvi. Ako je to možné, vraj je to nedostatkom vitamínu A alebo B, ale to všetko vitamíny pre tehotné obsahujú a mlieka niekedy vypijem aj liter za deň.

Odpoveď

Určite nie je rozumné zvyšovať dávky vitamínov A a B v tehotenstve. Vitamín A pôsobí vo vyšších dávkach rakovinotvorne a vyšší podiel vitamínov skupiny B zvyšuje hmotnosť plodu. Volila by som skôr návštevu praktického lekára, ktorý vám urobí kultiváciu z nosa a úst, či nemáte sliznice osídlené patologickými baktériami. Je namieste urobiť odber krvi, či netrpíte nedostatkom určitých minerálov alebo nie je iná patológia vo vašom tele. Pravdepodobne sa však nič nenájde a tieto nepríjemné sprievodné javy niekedy patria k fyziologickému tehotenstvu.

26.3.2009 1:58

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist