17. 1. 2017  |  Meniny: Nataša

Komplikácie pri pôrode

Pôrod sa môže z rozličných príčin skomplikovať a pôrodník je nútený pristúpiť v cisárskemu rezu. Ak je pôrod už rozbehnutý a dieťatko zostúpilo do pôrodných ciest, cisársky rez nie je možný. Lekár sa môže rozhodnúť pre použitie klieští alebo vákuového extraktora, aby pomohol rodičke a pôrod urýchlili. Viac ...

Epiziotómia – nástrih hrádze

Epiziotómia je nástrih hrádze medzi pošvou a konečníkom, ktorým sa rozšíri vaginálny otvor. Prevádza sa v druhej pôrodnej etape na vrchole kontrakcie, keď je hrádza tlakom hlavičky maximálne napnutá, najčastejšie mediolaterálnym smerom, teda šikmo do strany. Epiziotómia zodpovedá poraneniu hrádze... Celý článok »

Placenta a jej komplikácie

Placenta alebo plodový koláč je pre plod najdôležitejším orgánom. Dodáva dieťaťu kyslík a živiny, chráni ho pred niektorými infekciami a odvádza z tela plodu odpadové látky. Počas tehotenstva placenta rastie spolu s maternicou a najčastejšie býva... Celý článok »

Kedy ísť do pôrodnice?

Len čo začne žena pociťovať známky blížiaceho sa pôrodu, mala by sa vydať do pôrodnice a až kvalifikovaný personál posúdi, či ide o pôrod, alebo len planý poplach. V tejto chvíli je veľmi dôležitý ženin inštinkt. Celý článok »

Komplikácie pri pôrode

Deväť mesiacov tehotenstva sa končí a prichádza okamih, pred ktorým má nepochybne každá nastávajúca mamička obrovský rešpekt – pôrod. Aj úplne bezproblémové tehotenstvo môže vyvrcholiť pôrodom, počas ktorého sa vyskytnú nečakané problémy, ktoré... Celý článok »

Hrozí vám predčasný pôrod?

Čakáte bábätko a ono sa ponáhľa na svet. Vám tak neostáva nič iné, ako sa len modliť za každý ďalší deň, ktorý malý nedočkavec ostane vo vašom brušku.Stále však nad vami visí hrozba – predčasný pôrod. Čo sa stalo? Celý článok »

Pôrod koncom panvovým

Ku koncu tehotenstva, zvyčajne okolo 36. týždňa, sa poloha väčšiny bábätiek ustáli a až do pôrodu sa nemení. A hoci až do samotného okamihu pôrodu existuje istá šanca, že sa deti ešte pretočia, približne 3 % z nich zostávajú v postavení koncom... Celý článok »

Predčasne narodené deti

Napriek všetkej starostlivosti počas tehotenstva môže nastať situácia, že bábätko sa dostane na svet predčasne. Táto skutočnosť väčšinou zaskočí celú rodinu. A nepríjemné otázky na seba nedajú dlho čakať: Kto za to môže? Prečo sa to stalo práve nám? Celý článok »

Prenášanie a vyvolávaný pôrod

Potermínová gravidita, čiže prenášanie, patrí medzi najčastejšie dôvody vyvolávaného pôrodu. S prenášaním sa môžu spájať určité riziká pre plod i matku, bez rizík však nie je ani samotné vyvolávanie pôrodu. Celý článok »

Nepríjemnosť zvaná kyretáž

S kyretážou sa v priebehu svojho života stretne mnoho žien. Často však nevedia, čo sa pod týmto názvom skrýva, a obávajú sa. O aký zákrok teda ide? V akých prípadoch k nemu lekári pristupujú? A hrozia žene nejaké komplikácie? MUDr. Radka Gregorová... Celý článok »

Prečo nemôžem porodiť úplne prirodzene?

OTÁZKA TÝŽDŇA Budúci mesiac porodím svoje prvé bábätko a chcela by som čo najprirodzenejšou cestou. Nechcem epidurálku, ale ani klystír alebo holenie. Kamarátka ma ale odrádza, že to môže mať nepríjemné následky. Nielen pri pôrode, ale aj neskôr,... Celý článok »

Predčasný pôrod

Termínom predčasný pôrod sa označuje pôrod pred skončením tridsiateho siedmeho týždňa tehotenstva alebo pôrod plodu s pôrodnou hmotnosťou menšou ako 2 500 gramov. Ako veľmi nezrelé sa označujú plody vážiace menej ako 1 500 gramov a extrémne... Celý článok »

Keď pri pôrode ide o život

„Bohužiaľ, ani dnes sa úmrtnosť mamičiek pri pôrode nedá úplne vylúčiť,“ konštatuje primár gynekologicko-pôrodonického oddelenia Oblastnej nemocnice v Příbrami MUDr. Petr Chudáček. Celý článok »

Pôrod veľkého dieťaťa

Príbeh: Porodila som úplne nečakane veľké dieťa. Moje dievčatko vážilo viac než kilogram oproti tomu, čo odhadovali lekári. Mám, našťastie, širokú panvu, ale aj tak som sa pri pôrode dosť potrhala. Prinášame odpovede pôrodníkov. Celý článok »

Pôrod obríka

VÁŠ PRÍBEH Porodila som úplne nečakane veľké dieťa. Moje dievčatko bolo o viac než kilogram ťažšie, ako odhadovali lekári. Mám našťastie širokú panvu, ale i tak som sa pri pôrode veľmi potrhala. Celý článok »

Syndróm mŕtveho plodu

Tento syndróm zahŕňa všetky úmrtia plodu počas tehotenstva alebo počas pôrodu, keď sa narodí plod s hmotnosťou nad 1 000 g a nejaví známky života. Celý článok »

Rodiť doma? Ťažké rozhodovanie

„Úplná väčšina tehotných žien je schopná porodiť zdravého novorodenca bez komplikácií v podstate v akomkoľvek prostredí,“ tvrdí vedúci pôrodnej sály pražského Ústavu pre starostlivosť o matku a dieťa MUDr. Petr Velebil, CSc. „Lenže v prípade... Celý článok »

Komplikácie pri pôrode

Predčasné odlučovanie placenty Pri predčasnom odlučovaní placenty je ohrozený život matky aj dieťaťa. Placenta sa začne predčasne odlučovať, bráni hlavičke vstupu do pôrodných ciest. Dochádza k masívnemu krvácaniu, plod je nedostatočne zásobený... Celý článok »

Naposledy navštívené