Komplikácie pri pôrode

Deväť mesiacov tehotenstva sa končí a prichádza okamih, pred ktorým má nepochybne každá nastávajúca mamička obrovský rešpekt – pôrod. Aj úplne bezproblémové tehotenstvo môže vyvrcholiť pôrodom, počas ktorého sa vyskytnú nečakané problémy, ktoré môžu pôrod spomaliť, skomplikovať, zmeniť z klasického na cisársky rez, či dokonca ohroziť život matky alebo dieťatka. „Cisárskym rezom rodí čoraz viac žien,“ tvrdí gynekológ MUDr. Peter Ilavský

shutterstock_721482499-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Vo väčšine prípadov sú však problémy pri pôrode predvídateľné. A to najmä u problémových pacientok, ktoré trpia napríklad tehotenskou cukrovkou, majú rizikové tehotenstvo, alebo sú veľmi mladé, či presiahli vekovú hranicu 40 rokov.

Medzi rizikové matky, u ktorých sa predpokladajú komplikácie pri pôrode, alebo už aj počas samotného tehotenstva, patria aj matky alkoholičky, narkomanky, silné fajčiarky, matky neprimerane nízkeho vzrastu, alebo mnohodetné ženy, ktoré majú za sebou už viacero pôrodov alebo komplikované pôrody.

Cisársky rez

Medzi najčastejšie komplikácie pri pôrode sa považuje, keď sa pôvodne prirodzený pôrod musí rýchlym lekárskym zásahom ukončiť cisárskym rezom (odborne: sekciou). Tento jav ja v našich nemocniciach pomerne častý, aj keď sa lekári snažia cisárskemu rezu vyhýbať.

Iná je však situácia, keď cisársky rez určil už vopred gynekológ. Vtedy sa stanoví presný termín cisárskeho.

Kedy gynekológ určí cisársky rez – v prípade viacpočetného tehotenstva, predchádzajúceho tehotenstva ukončeného cisárskym rezom alebo iných komplikáciách, na základe ktorých lekár rozhodne, že najprijateľnejšou a najmä najbezpečnejšou formou pôrodu bude práve sekcia. Dnes už aj z lekárskeho hľadiska cisársky rez nepatrí medzi nebezpečné operácie a to najmä v prípade, keď je plánovaný.

„Máme lepšie diagnostické metódy, ktoré skôr odhalia, že dieťa treba na svet priviesť operačne. Nemôžeme si však zakrývať oči, uskutočňuje sa aj malé percento vyprosených operácií, no na požiadanie ich u nás oficiálne nemožno robiť,“ vysvetľuje odborník z oblasti gynekológie a pôrodníctva MUDr. Peter Ilavský.

Embólia plodovou vodou

Tento stav patrí medzi najvážnejšie pôrodné komplikácie a aj v súčasnosti je hlavnou príčinou úmrtí matiek a novorodencov pri pôrode. Je to jeden z najťažších stavov v pôrodníctve a najhoršie na ňom je fakt, že sa nedá nijako predvídať, až kým sa neobjavia jeho prvé príznaky.

„Embóliu plodovou vodou lekári nevedia určiť vopred. Nesprevádzajú ju žiadne príznaky, podľa ktorých možno tušiť, že niečo také počas pôrodu nastane. Nemôžu preto urobiť žiadne preventívne opatrenia, aby embólii plodovou vodou zabránili. Je to stav, pri ktorom lekári nikdy netušia, ako sa skončí. Nemusí totiž vždy skončiť smrťou rodičky. Niekedy môže pri týchto komplikáciách zomrieť dokonca aj dieťa,“ vysvetľuje MUDr. Peter Ilavský.

Vtedy nastáva boj s časom o záchranu života. Je to stav, kedy sa ešte neodtečená plodová voda dostane cez obnažené cievy po predčasne odlúčenej placente do krvného obehu matky, čo môže mať až smrteľné následky. U dieťatka môže dôjsť k prerušeniu dodávky kyslíka a u matky môže dôjsť ku veľkým stratám krvi.

„Plodová voda je biologický materiál, vylučujú sa do nej rôzne extrakty ako napríklad moč plodu, obsahuje bielkoviny, mazové formácie, určité množstvo biologických látok, ktoré ak sa dostanú do nesprávneho prostredia, teda do krvi, môžu spôsobiť upchanie ciev, čím dochádza k poruche zrážanlivosti krvi (konzumpčná koagulopatia) s nezadržateľným krvácaním. Rozvinie sa pľúcny pretlak a nastane šok a zlyhanie srdca, krvný obeh sa zrúti. Pri takomto stave sa rodičke dáva transfúzia krvi, proti-šoková liečba, lieky na zrážanlivosť krvi. Žiaľ, niekedy ani toto nestačí na záchranu života,“ objasňuje odborník na gynekológiu MUDr. Peter Ilavský.

Omotaná pupočná šnúra okolo krku

Toto je vážna komplikácia, na ktorú sa väčšinou prichádza až na poslednú chvíľu, počas klasického pôrodu. Keďže ide o situáciu, pri ktorej by dieťatko klasický pôrod nemuselo prežiť, prípadne by mohlo utrpieť zdravotné postihnutie, pacientka sa napojí na dostupné monitorovací prístroje, ktoré určí vážnosť situácie. Ak je situácia zlá, volí sa cesta urgentného operačného výkonu a pristupuje sa k vykonaniu cisárskeho rezu. V týchto chvíľach sa musí konať veľmi rýchlo, pretože každá zbytočná chvíľka navyše by mohla dieťatku spôsobiť mentálne, alebo fyzické postihnutie tým, že sa mu neokysličí mozog.

Veľké dieťa

Ak sa vášmu drobčekovi v brušku páči a dokazuje to na svojej váhe, malo by byť všetko v poriadku. Až kým sa nepriblíži chvíľa pôrodu. Ak je vaše nenarodené dieťatko skutočne priveľké a mohli by ste maž problém porodiť ho normálnou cestou, prechádza sa ku alternatíve pôrodu operačnou formou.

Čítajte tiež:

Choroba bábätka

Počas tehotenstva prechádzajú budúce mamičky veľkým množstvom testov na odhalenie vrodených chýb plodu. Ak vaše dieťatko trpí nejakou vrodenou chybou, pôrod, ktorý kladie vysoké nároky aj a dieťatko by bol pre maličkého človiečika nadmerne vyčerpávajúci. Aby sa predišlo komplikáciám, aj v tomto prípade sa upúšťa od pôrodu klasickou cestou.

Predčasné odtečenie plodovej vody

V priebehu tehotenstva sa môže stať, že budúcej mamičke odtečie ešte pred stanoveným termínom pôrodu plodová voda. V tomto prípade by ste sa mali okamžite ponáhľať do pôrodnice. Ak ste vo vyššom, pre dieťatko bezpečnom štádiu tehotenstva, bude vám pravdepodobne pôrod vyvolaný. Ak je plodová voda číra, nemal by byť nijaký problém. Ten nastáva len vtedy ak je plodová voda sfarbená do zelena alebo do hneda. Vtedy môže ísť o minúty.

Zlá poloha dieťatka

Ak sa vaše malé nechce do poslednej chvíle otočiť, bude vám pravdepodobne indikovaný pôrod formou sekcie. Pôrody nožičkami totiž patria medzi komplikované pôrody a preto sa už v dnešnej dobe pri tejto komplikácii preferuje pôrod cisárskym rezom.

18.1.2023 5:39| autor: Jana Vahančíková | zdroj: Z dostupných zdrojov spracovala redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist