Komplikácie pri pôrode

Aké sa môžu objaviť komplikácie pri pôrode?

Predčasné odlučovanie placenty

Pri predčasnom odlučovaní placenty je ohrozený život matky aj dieťaťa. Placenta sa začne predčasne odlučovať, bráni hlavičke vstupu do pôrodných ciest. Dochádza k masívnemu krvácaniu, plod je nedostatočne zásobený kyslíkom, a preto je tehotenstvo ukončené akútnou sekciou.

Vstúpte do rubriky: Komplikácie pri pôrode

Preeklampsia

Je tiež závažnou predpôrodnou komplikáciou. Vysoký krvný tlak ohrozuje plod, a môže spôsobiť jeho nedostatočné zásobovanie kyslíkom. Mamičky, ktorým sa potvrdila preeklampsia, sú až do pôrodu hospitalizované a pod neustálou kontrolou.

Predčasný pôrod

Za predčasný pôrod sa považuje ten, ktorý nastane pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva. Najčastejšou príčinou predčasného pôrodu je infekcia (chlamydiová, bakteriálno-vaginózna a iné). Vyššie riziko hrozí u viacpočetných tehotenstvách, kedy je maternica napnutá, pri váčšom množstve plodovej vody, pri vývojových vadách maternice a nedostatočnej funkcie krčka maternice.

Ďalšie komplikácie

Ak hrozí rodičke pôrod panvovým koncom, lebo bábätko sa neotočilo, bude jej naplánovaný operatívny pôrod, aby sa predišlo komplikáciám. Podobne tomu bude aj v prípade, ak je bábätko príliš veľké a pôrodné cesty rodičky úzke.

Vstúpte do rubriky: Komplikácie pri pôrode

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist