Pôrod obríka

VÁŠ PRÍBEH Porodila som úplne nečakane veľké dieťa. Moje dievčatko bolo o viac než kilogram ťažšie, ako odhadovali lekári. Mám našťastie širokú panvu, ale i tak som sa pri pôrode veľmi potrhala.

Takto to teda s nami bolo:

Termín pôrodu podľa menštruácie a ultrazvuku: 6. 2. 2010 (oba termíny sa zhodovali)

Skutočný termín pôrodu: 4. 2. 2010

Ultrazvuky, ktoré som podstúpila 30. 9. 2009 a 8. 12. 2009, boli v poriadku a veľkosť dieťaťa podľa lekára zodpovedala danému týždňu tehotenstva.

Posledný UZ 5. 1. 2010, 35+3 u gynekológa. Veľkosť plodu bola podľa UZ 2680g, odhad pôrodnej hmotnosti 3000g alebo mierne nad.

ALE

Skutočná pôrodná hmotnosť: 4250g

Veľkosť dieťaťa teda absolútne nezodpovedala informáciám z UZ.

Od 37. týždňa som navštevovala poradňu v pôrodnici raz za týždeň, celkom to bolo pred pôrodom trikrát. Pri poslednej návšteve v piatok 29. 1. 2010 boli na monitore zistené kontrakcie, ktoré som ale vôbec necítila. Z toho dôvodu som prišla v sobotu doobeda na kontrolný monitor, ktorý opäť ukázal kontrakcie s tým, že to môžu byť bežné pohyby maternice, a že je všetko v poriadku. Vrátila som sa domov.

Pôrod

V utorok 2. 2. 2010 mi o deviatej ráno začala postupne odtekať plodová voda. Do pôrodnice som dorazila o jedenástej. Urobili mi UZ a prehliadku a bola som hospitalizovaná na lôžkovom oddelení s tým, že nie som otvorená.

Tento stav trval do stredy rána 3. 2. 2010, a preto mi bola podaná asi o ôsmej ráno „vyvolávacia tabletka“, o jedenástej ďalšia štvrtina tabletky. Začali mi kontrakcie po 3 až 5 minútach. Bohužiaľ som sa ale stále neotvárala, len asi na jeden centimeter. Tento bezútešný stav trval ďalších dvanásť hodín. Potom pri kontrole lekárom praskla „druhá“ plodová voda. Otvorená na 3 centimetre som mohla ísť na sál.

V sprche prebiehala asi hodinová príprava, vrátane klystíru. Potom som si nechala pichnúť epidurálku, pretože som sa bála, že po dvanástich hodinách kontrakcií už nebudem mať silu na ďalšiu etapu pôrodu. Samotný pôrod trval pol hodiny s tým, že ma pred posledným zatlačením nastrihli.

Bohužiaľ nikto nečakal tak veľké dieťa, takže došlo k natrhnutiu až ku konečníku. Veľkosť dieťaťa bola pre všetkých veľkým prekvapením a museli sa urobiť testy, či dieťa nemá cukrovku, čo sa nepotvrdilo.

Neviem, ako by sa situácia riešila, ak by bol odhad veľkosti dieťaťa správny.

Linda

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist